Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak Gajdosz został patronem szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie ma od wczoraj (28.09.2023) swojego patrona – został nim Jan Sikora (Janko Gajdosz), muzyk z Koniakowa.

Wniosek o nadanie szkole imienia „Gajdosza Jana Sikory” złożyły wspólnie Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 2 w Koniakowie. Radni Gminy Istebna na  wczorajszej sesji (28.09.2023) jednogłośnie poparli wniosek i przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą od dnia 28 września 2023 r. SP nr 2 w Koniakowie otrzymuje brzmienie: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Gajdosza Jana Sikory w Koniakowie.

W Uzasadnieniu wniosku czytamy:

- Uzasadniając złożony wniosek wnioskodawcy zwracają uwagę na fakt, iż nadanie szkole imienia wzbogaci jej tradycję oraz nada nowy, indywidualny charakter. Ponadto, imię Gajdosza Jana Sikory skupi uwagę uczniów wokół jego przesłań i symbolu człowieka o niezwykłej osobowości, silnie związanego z regionem Gminy Istebna, wrażliwego na drugiego człowieka i otaczającą go przyrodę oraz jego ponadczasowości.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Koniakowie znajduje się na terenie Gminy Istebna w przysiółku Rastoka, oddalonym od centrum wsi o ok. 3 km. Położona jest w terenie górzystym, zalesionym, trudno dostępnym – szczególnie zimą. W placówce kształci się do 100 uczniów.

Jan Sikora urodził się 20.10.1937 w Koniakowie – zmarł 22.03.2015. Znany był jako „Janko Gajdosz”. Był synem gajdosza Michała Sikory, od którego nauczył się grać na gajdach i hóślach. Zaczynał grać jako dziecko; kiedy tata nie wiedział, ściągał zawieszone na klinku gajdy i próbował grać. Później muzykowali już razem z ojcem. Opowiadał, że kiedy trzeba było grabić siano, wymykali się razem z ojcem do komórki i tam grali: ojciec na gajdach, a Jan na hóślach. Będąc nastolatkiem, grywał z Janem Wolnym z Mikszówki i z „Babcziokym”. Zastąpił ojca w zespole regionalnym „Koniaków”. Był niezwykle pogodnym i wrażliwym człowiekiem. Zmarł 22 marca 2015 roku. W 209 roku odsłonięto w Koniakowie przedstawiający go pomnik.

 Zapis sesji oraz dokumentację do niej można znaleźć TUTAJ

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: