Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jadą na EURO pilnować

To wielki dzień dla Polski. Oto dziś rozpoczynamy EURO 2012. Stadiony są, piłkarze czekają na mecze, służby pilnują żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem, a mówiąc o tych ostatnich i również policjanci z Cieszyna są w eurogotowości.

 

Porzucili własne komisariaty i radiowozy i pojechali tam, gdzie od dziś znajduje się centrum footballowego wszechświata. Będą pełnić służbę przy stadionach i strefach kibica, czuwać nad bezpieczeństwem i przestrzeganiu prawa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. 

– Z cieszyńskiego garnizonu  wyjechało 4 policjantów wydziału kryminalnego - trzech z KPP Cieszyn i jeden z KP Ustroń, 5 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego oraz 1 policjant przewodnik psa tropiącego z KPP Cieszyn. Zostali oni oddelegowani do dalszego pełnienia służby we Wrocławiu – mówi asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. 

Przed funkcjonariuszami drogówki i przewodnikiem tropiącego psa  zabezpieczenie tras przejazdu drużyn oraz pilotaże. Czeka na nich też służba prewencyjna na drogach i ulicach miasta gospodarza turnieju.

Przy EURO pracują też cieszyńscy kryminalni.  –  Czeka na nich wsparcie jednostek miejscowych komend powiatowych w związku z możliwym wzrostem przestępczości. Przy bieżącej obsadzie wrocławscy policjanci nie byliby w stanie sprostać powierzonym obowiązkom, dlatego potrzebne jest wsparcie z jednostek policji regionów, gdzie nie odbywają się turnieje – dodaje asp. Rafał Domagała. Policjanci zostali przeszkoleni. Znają język angielski i czeski. 

Oprócz wcześniej wspomnianych funkcjonariuszy w EURO weźmie udział oficer łącznikowy, który działać będzie w ramach TSLO (team security liaison officer), czyli w grupie oficerów łącznikowych do spraw bezpieczeństwa. Takich osób jest w Polsce tylko kilkanaście.  –  Nasz policjant pełni służbę na co dzień w wydziale kryminalnym w Cieszynie. Został wyłoniony w konkursie organizowanym przez KGP na oficera łącznikowego drużyny narodowej Republiki Czeskiej – opowiada rzecznik prasowy cieszyńskiej komendy. Kandydaci na to stanowisko musieli wykazać się znajomością języków oraz doświadczeniem we współpracy międzynarodowej. Po wielu szkoleniach i przygotowaniach stali się na czas Euro 2012 częścią reprezentacji piłkarskich, które będą gościć w Polsce. Każda z drużyn piłkarskich przebywających w Polce w czasie Euro 2012 ma swojego opiekuna. Jest to trzynastu funkcjonariuszy Policji, którzy będą pełnili funkcję oficerów łącznikowych, ci policjanci będą mieszkali w tych samych hotelach, chodzili w te same miejsca co reprezentanci danej drużyny.

Muszą znać również plan zajęć reprezentacji, nie tylko grafik meczów, ale wszystkich innych imprez, w których piłkarze wezmą udział – oficjalnych i nieoficjalnych.   – Z jednej strony, mają zapewnić piłkarzom bezpieczeństwo, z drugiej – ułatwić pracę policjantom z miast, w których drużyny zostaną zakwaterowane i gdzie będą trenowały. A przy okazji będą wizytówką polskiej Policji.  Do podstawowych zadań należy ochrona drużyny, wymiana informacji z centrum dowodzenia, koordynacja wyjazdów na treningi i mecze – opowiada asp. Rafał Domagała. 

Jeszcze jeden policjant z garnizonu cieszyńskiego weźmie udział w przygotowaniach do EURO pełniący służbę w KP Strumień funcjonariusz jest opiekunem delegacji zagranicznych Chorwacji - delegacji rządowych. 

Również w Cieszynie policjanci będą wykonywać specjalne zadania związane z turniejem.  To monitoring tras na EURO 2012 - drogi S1, ponieważ część kibiców z południa Europy, będzie przejeżdżać przez nasz rejon. Policjanci będą mieć tez czujne oko na miejsca, w których będzie można zobaczyć mecze. 

 

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: