Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jabłoń w centrum lasu

Na Kotarzu niedaleko Ołtarza Europejskiego powstaje Ogród Reformacji. To pomysł ks. Jana Byrta z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu. Właśnie posadzono tam 501 pierwszych drzew.

Pierwsze 501 drzewek w Ogrodzie Reformacji zostało już posadzone. Mieszkańcy Katowic przyjechali do Szczyrku w sobotę i natychmiast wzięli się do pracy. - Ogród Reformacji znajduje się na szlaku wiodącym do Ołtarza Europejskiego, czyli na szlaku z Przełęczy Salmopolskiej na Kotarz. Każdy może tu posadzić swoje drzewo. To uczynili jako pierwsi Parafianie z Katowic, którzy spędzili pracowicie minioną sobotę – mówi ks. Jan Byrt.

Parafia Ewangelicka w Szczyrku realizuje projekt „Minimum 500 drzew w Szczyrku na 500 lecie Reformacji” - Ewangelicy w szczególny sposób są winni tym umierającym, beskidzkim lasom pomó . To te lasy w okresie kontreformacji ukryły wiarę ewangelicką . To w cieniu tych lasów ewangelicy odprawiali tajne nabożeństwa przy kamieniach. Teraz kiedy te lasy potrzebują pomocy, ewangelicy nie mogą być obojętni – podkreśla ks. Jan Byrt pomysłodawca projektu.

Ogród Reformacji znajduje się na szlaku wiodącym do Ołtarza Europejskiego, czyli na szlaku z Przełęczy Salmopolskiej na Kotarz . – Tu każdy może posadzić swoje drzewo, tak jak posadzili swoje drzewa parafianie z Katowic, a im praca paliła się w rękach dzięki współpracy można wiele osiągnąć, pogoda sprzyjała, a więc naszym działaniom błogosławił palec Boży – zapewnia ks. Jan Byrt.

500 drzew posadzonych przez gości z Górnego Śląska zostało specjalnie oznakowanych – symbolicznymi kolorami tęczy, znakiem nadziei. Jednak to nie wszystko.W środku zasadzona została Jabłonka Marcina Lutra. - Wszyscy pytali mnie dlaczego w środku lasu będzie jabłoń. Jednak ten pomysł to nie przypadek. Kiedy Marcina Lutra zapytano co by zrobił gdyby jutro był koniec świata odpowiedział, że dzisiaj zasadziłby jeszcze jabłonkę i dlatego też w Ogrodzie Reformacji na pamiątkę 500-lecia Reformacji zasadziliśmy jedną jabłonkę - opowiada ks. Byrt i dodaje, że ma nadzieję na to, że w siódmą rocznicę sobotniego zasadzenia jabłoni, turyści przemierzający Beskidy, będą mogli poczęstować się jabłkiem. – Jesteśmy wdzięczni Bogu za cudownie spędzony czas i czekamy na kolejnych ogrodników Bożych, którzy będą chcieli w Dekadzie Reformacji zostawić po sobie ślad zasadzeniem drzewka w Ogrodzie Reformacji – kwituje ks. Jan Byrt.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: