Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

IX Spotkania Integracyjne Artystów w Istebnej

W sobotę (12.09) w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej odbyły się IX Spotkania Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha. Impreza miała związek z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

Imprezę rozpoczęła Ewa Cudzich z Muzeum Jana Wałacha, która zaprezentowała program wydarzenia i przybliżyła ideę spotkania – Witam państwa na dziewiątych już Spotkaniach Integracyjnych Artystów im. Jana Wałacha. One zostały zapoczątkowane dziewięć lat temu, ich ideą było to, żeby faktycznie spotykali się tutaj nie tylko artyści, również osoby skupione wokół świata sztuki, nie tylko obrazu, ale również dźwięku (…) Europejskie Dni Dziedzictw w tym roku odbywają się pod hasłem „Moja Droga”, więc my tę drogę potraktowaliśmy troszeczkę inaczej, państwo przeszli też fragmentem tej drogi, którą przebywał Jan Wałach codziennie, przez niemal 95 lat, od swojego domu do pracowni i w drugą stronę – wyjaśniała Cudzich.

Podczas imprezy dla gości przewidziano różnego rodzaju atrakcje. Michał Kawulok zaprezentował zebranym gościom drogę Jana Wałacha, która prowadziła nie tylko z domu do pracowni, ale również poza Istebną. Zahaczała o Cieszyn, Zakopane, Kraków, a następnie Paryż. Artysta debiutował w 1904 roku wystawą w Mińsku i tworzył do końca życia. Jego pracownia pełni aktualnie funkcję muzeum, można tam zobaczyć m.in. sztalugi i farby artysty, które nie były od jego śmierci ruszane.

Część artystyczną dla zgromadzonych zapewnił zespół Wałasi, którzy połączyli swoje siły z Józefem Skrzekiem. Po koncercie można było zwiedzić muzeum i dowiedzieć się więcej na temat życia i twórczości wybitnego artysty.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: