Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Cieszynie

Wczoraj (19.10) rozpoczęła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. ''Szkoła - Kultura - Środowisko Lokalne'' z cyklu aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym. To dwudniowe spotkanie zorganizowano na Wydziale Etnologii Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Szkoła – Kultura - Środowisko Lokalne” to już IV spotkanie z cyklu „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie oraz Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej. Honorowym patronatem konferencję naukową objęli: JM prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś Rektor UŚ w Katowicach, Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie UŚ w Katowicach prof. dr hab. Zenon Gajdzica, Starosta Cieszyński Janusz Król oraz Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

Konferencja rozpoczęła się wczoraj (19.10). O otwarcie został poproszony prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie w murach UŚ w Cieszynie było okazją do podziękowania prof. Śliwerskiemu za dotychczasową współpracę. Co ważne Bogusław Śliwerski w ostatnim czasie został profesorem honorowym UŚ. Tytuł ten nadawany jest od 2008 roku. Nasz Uniwersytet raczej nie należy do hojnych w tego typu nadaniach. Cieszymy się, że jednym z takich profesorów został właśnie Śliwerski. Ten tytuł przypada tym osobom, które zaangażowane są w rozwój naszego ośrodka (...). Pan Profesor współpracuje z nami od wielu lat – mówił prof. dr hab. Zenon Gajdzica Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Dziekan Gajdzica przywitał licznie przybyłych gości i życzył wszystkim owocnych obrad.  Cieszę się, że w Cieszynie zgromadziliśmy tak liczne grono profesorów. Jest mi miło, że są wśród nas dziś władze powiatu i miasta. To z pewnością zasługa tematyki którą chcemy poruszyć. (…) Chyba nigdy nie odnotowaliśmy tak ścisłej współpracy z lokalnymi władzami ale także z różnego rodzaju instytucjami, szkołami itd. Myślę, że to niezwykle ważny krok, bo tylko taka współpraca zaowocuje w przyszłości rozwojem naszego regionu i kolejnego pokolenia – mówił.

Uczestników konferencji przywitała również dr hab. Urszula Szuścik Dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji  w Cieszynie, a także Starosta Cieszyński Janusz Król. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć z UŚ w tych wszystkich inicjatywach które podejmuje. Temat tej konferencji jest bardzo ważny dla mnie jako samorządowca. Starosta odniósł się również do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. Dodał, iż ponad 5 tys. uczniów kształci się w szkołach ponadgimnazjalnych w Powiecie Cieszyńskim. Wskazał także jak ważne są tradycje oświatowe Śląska Cieszyńskiego oraz przybliżył funkcjonowanie Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, jednostki prowadzonej przez samorząd powiatowy. 

O wystąpienie został poproszony również Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Włodarz miasta mówił o instytucjach ważnych dla Cieszyna zarówno w sferze kultury, edukacji jak i życia politycznego oraz społecznego. Wymienił m.in. Książnicę Cieszyńską, Miejską Bibliotekę Publiczną, COK „Dom Narodowy”, Teatr im. A. Mickiewicza, Zamek Cieszyn, czy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Macura wspomniał również o szkołach oraz organizacjach pozarządowych funkcjonujących w Cieszynie. Aktywność sama w sobie nie jest celem. Celem zawsze pozostaje człowiek. Trzeba dawkować odpowiedni poziom aktywności. Zachęcam do reflektowania nad aktywnością abyśmy widzieli w niej te sfery pożyteczne i abyśmy widzieli sfery pożyteczne w pewnej stabilności, stagnacji, refleksji, bo to również jest nam potrzebne – podkreślał.

Konferencję podzielono na obrady plenarne oraz panele dyskusyjne. Dziś (20.10) zakończył się IV panel dyskusyjny pn. „Kultura w życiu lokalnej społeczności” oraz V panel „Szkoła jako instytucja i środowisko wychowawcze – osiągnięcia, trudności, problemy i wyzwania”.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: