Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Istebna'' zdobyła Grand Prix XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych ''ZŁOTY KŁOS''

118 zespołów i solistów zmagało się w w Amfiteatrze przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach podczas majowego weekendu (1-3 maja br.). Przesłuchania konkursowe XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2011 wyłoniły najlepsze zespoły regionalne. Grand Prix zdobył zespół "Istebna".

Miesiąc temu (10 kwietnia) "Istebna" zgarnęła Grand Prix podczas IV Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego "Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej, teraz powtórzyła ten sukces w Zebrzydowicach: - Grand Prix to dla nas ogromne zaskoczenie. Pojechaliśmy na przegląd do Zebrzydowic po raz pierwszy, nie spodziewaliśmy się od razu takiego sukcesu - mówi portalowi OX.PL Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu: - Bardzo się cieszymy z wygranej. Tym bardziej, że udało się nam zdobyć również pierwsze miejsce w kategorii "Kapele ludowe, których skład winien być zgodny z tradycjami danego regionu" (zespół "Gajdosze" w składzie Tadeusz Papierzyński i Janusz Macoszek - przyp.red.) oraz w kategorii solistów (Janusz Macoszek - przyp.red.) - dodaje Papierzyński: - Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała, mieliśmy przygotowane wesele górali istebniańskich na scenę w amfiteatrze, ale jakoś poradziliśmy sobie również z małą sceną.

Jury wytypowało kapelę „Gajdosze” z Istebnej i śpiewaczkę ludową Danutę Jeziorną–Rzeszutko z Mirowa do udziału w 45. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Przed "Istebną" zatem sporo występów: - Kolejnym dużym konkursem, do którego udało się nam zakwalifikować, są jubileuszowe, X Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne "O Łowicki Pasiak" (11-12 czerwca - przyp. red.). Aż do końca wakacji praktycznie każdy weekend mamy już zajęty: będziemy występować na festiwalach w Bośni, Czechach... - mówi Papierzyński.

Podczas przeglądu "Złoty Kłos" sporo sukcesów odniosły również inne zespoły i soliści z powiatu. Zwycięzyli m.in.: w kategorii "zespołów śpiewaczych a’cappella" - Zespół Regionalny „Małokończanie” GOK Zebrzydowice (równorzędnie z zespołem z Trzebinia),  w kategorii "Zespoły prezentujące tradycyjne ludowe zwyczaje i obrzędy,  bądź zajęcia gospodarcze" - DZR „ Mali Dębowczanie” GOKS i T z Dębowca.  Drugimi lokatami pochwalic się mogą m.in.: w kategorii: "Zespoły śpiewacze bez towarzyszenia instrumentów muzycznych"   Zespół Regionalny „Kaczoki” z GOK Zebrzydowice Świetlica Kaczyce i w kategorii "zespoły śpiewacze a'capella"  Męska Grupa Śpiewacza „Grónie” z Wisły (równorzędnie z trzema innymi zespołami). Wszystkie wyniki na stronie Organizatora.


W sobotę (07. 05. 2011r.) o godz. 16.00 odbędzie się gala finałowa, podczas której publiczność zobaczy najlepsze zespoły oraz Zespół Pieśni i Tańca Handrlák z Kunovic (Czechy).

Patronat medialny nad Międzynarodowym Przeglądem Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2011 sprawuje Portal OX.PL

Zobacz fotoreportaże:

Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych ''Złoty Kłos'' (niedziela)

Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych ''Złoty Kłos'' (poniedziałek)

Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych ''Złoty Kłos'' (wtorek)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: