Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: wzrost stawek za wywóz śmieci

19 zł miesięcznie od 1 stycznia zapłaci każdy mieszkaniec gminy Istebna za wywóz nieczystości. Dotychczasowa stawka wynosiła 16 zł.

Radni na ostatniej sesji Rady Gminy Istebna uchwałę podjęli jednogłośnie, chociaż jak referowała Barbara Kubas, na wcześniejszym posiedzeniu połączonych komisji głosy były podzielone. - Braliśmy pod uwagę sytuację ekonomiczną, która spowodowana jest pandemią COVID-19, możliwością utraty pracy przez niektóre osoby w przypadku likwidacji niektórych zakładów. Mieliśmy też na uwadze inwestycje, które mogą być wykonane, jeżeli zaoszczędzona zostanie jakaś kwota, którą nie będziemy musieli dopłacać do śmieci - podkreślała.

Do kwestii podwyżki stawek wywozu nieczystości odniósł się też radny Kazimierz Łacek. - Chciałbym, aby padła jasna deklaracja, że gmina na tym nie zarabia. Takie plotki chodzą wśród naszych mieszkańców i myślę, że dobrze byłoby powiedzieć, ile dokładnie dopłacamy - zaznaczał.

Na prośbę radnego Łackca odpowiedziała Edyta Kukuczka, kierownik Referatu Usług Komunalnych Urzędu Gminy Istebna. - Od początku funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, czyli od 2013 roku, gmina dopłaciła do niego 600 863 zł. W roku 2019 dopłata wyniosła 282 412 żł, a w tym roku, przy kosztach, które ponosimy, dopłacamy 211 tys. zł. Jeżeli stawka, która obecnie obowiązuje (16 zł) zostałaby utrzymana, dopłacalibyśmy 412 tys. w przyszłym roku - wyliczała.

Kukuczka mówiła też, że wzrost opłaty wynika bezpośrednio z nowelizacji ustawy, którą Sejm podjął w ubiegłym roku. - Nałożyła ona na gminy nowe obowiązki. Przejęliśmy PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - przyp. red.) w którym musieliśmy zamontować wagę, której koszt wyniósł 88 tys. zł, stworzyć nowe stanowisko pracy, dla osoby która będzie ją obsługiwała, aby racjonalnie ważyć te odpady. Największą rewolucją jest jednak wprowadzenie przez tę ustawę zapisu, że gmina nie płaci ryczałtu za każdą ilość odebranych odpadów, a od stycznia 2021 gmina płacić będzie za każdą ich tonę - analizowała. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-03 10:54:18
: Nie wierzę... Czy z powyższych wypowiedzi Radnych Gminy Istebna (strefy wolnej od LGBT i strefy zapowietrzonej pisowstwem) wynika, że zmiany przepisów dokonane w ubiegłym roku przez rząd PIS, spowodowały konieczność podniesienia opłat za wywóz śmieci? Oj... chyba polecą głowy.
2020-12-03 12:02:27
jasper: A kiedy do Istebnej zawita pierwszy narciarz PRL PiS ? Pan prezydent zniosl zakaz zamkniecia stokow narciarskich, to moze i zniesie wzrost cen na wywoz nieczystosci w gminach ?
2020-12-03 13:35:24
św. Patryk.: i tylko czekać, aż kościół podniesie stawki na "co łaska" - szykują się duże wydatki, w gminie Istebna też mieli kosztownego proboszcza: "Sąd w Gdańsku odrzucił apelację adwokatów archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej w sprawie odszkodowania dla byłego ministranta, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez byłego już księdza Pawła K. To oznacza, że poszkodowany otrzyma 300 tysięcy złotych od Kościoła. Wyrok jest prawomocny."
2020-12-03 17:44:24
ktoś: Biadolicie, a stawki mają najniższe w regionie.
2020-12-03 17:48:57
św. Patryk.: a propos biadolenia, nie analizowałem opłat za odpady w regionie, ale skoro w Istebnej ścieki wylewają do potoka to może i śmieci wyrzucają w lesie, i stąd ewentualnie niższe stawki?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: