Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna walczy z przemocą oraz alkoholizmem

Pomimo trudnej sytuacji finansowej i problemów z budżetem na 2019 rok, Istebna wesprze Powiat Cieszyński oraz miasto Bielsko-Biała. Skąd takie działanie wynika?

8 stycznia o 14:00 odbędzie się dodatkowa sesja rady gminy. Poza uchwałami dotyczącymi budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej, rada zadecyduje o przekazaniu ponad 15 tys. zł Powiatowi Cieszyńskiemu (na funkcjonowanie Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie) oraz ponad 5 tys. zł Bielsku-Białej (na wsparcie Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym).

Jest finansowany w 50% ze środków powiatu, a w 50% ze środków gmin, które należą do powiatu - mówi nam o Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie Teresa Łacek, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Istebnej. Jeśli ta dotacja "idzie", to jest gwarancja, że jeśli trzeba będzie umieścić lub udzielić wsparcia  naszym mieszkańcom, to będzie ta pomoc udzielona - dodaje.

Z kolei bielski ośrodek to tak zwana Izba Wytrzeźwień- jego wsparcie wynika z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i jest to dotacja przekazywana pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego z racji faktu, iż u siebie nie prowadzimy takiej placówki, natomiast realizacja ustawy gwarantuje zabezpieczenie takiego miejsca dla osób znajdujących się w stanie nietrzeźwym - mówi nam Joanna Kohut z Referatu Społeczno-Administracyjnego urzędu w Istebnej.

Wybór bielskiej placówki wynika nie tylko z faktu, iż jest ona najbliższym tego typu ośrodkiem- warunki finansowe wynikające z kontraktu są dla gminy korzystne. Współpraca w tej materii między gminą a ośrodkiem układa się bardzo dobrze. Pocieszające jest to, że kandydatów i podopiecznych izby w każdym roku ubywa - dodaje Joanna Kohut.

Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-02 20:13:58
krzysztof.mm: Rogers?... jakiś nowy spec od PR-u w Istebnej czy może kolejne cudowne reporterskie dziecko ox-a? wielkie halo na g^wniany temat g^wnianych 15 tysięcy
2019-01-02 20:53:30
Władek na skuterze: Jestem wladek i jezdze na skuterze i jestem nieyprzejmy--droga istebno chcieliscie zmian to mocie haha z tego co czytalem to cięcia na oswiate szukanie kasy w podatkach od nieruchomosci bo ktosi se mo jakas szopke czy jeszcze cośi nie dej boże bydom łazic i mierzyc co kiery mo przy chalpie ale ze gorala chca rozliczac z gorzolki to dla mnie przesada
2019-01-03 06:07:05
bronek91: krzysztof.mm może dla Ciebie jak to określiłeś "g^wnianych 15 tysięcy" jednak może na €maskotkę Pana Starosty też coś skapnie w dowolnej formie i będzie jak znalazł.
2019-01-03 06:20:15
hanbes: Nieprawdopodobne..! Tacy świętobliwi ludzie, opoka wiary i podręcznikowego chrześcijaństwa..! Zacząłem z sarkazmem ale żal mi tych kobiet i dzieci bo znam to środowisko. No cóż, według mnie takie ośrodki wsparcia to typowy pic na wodę. W razie draki władza zawsze może powiedzieć: chcieliśmy dobrze...
2019-01-03 06:42:33
bronek91: Dobrze wiemy, iż ta cała infrastruktura generuje dodatkowe miejsca pracy. Pytanie tylko jaki jest zasadniczy (nie oficjalny) cel istnienia tego rodzaju instytucji. Zwalczanie patologii społecznych czy stwarzanie miejsc zatrudnienia? Oczywiście, faktem jest że cierpią ludzie, rodziny, kobiety, dzieci, mężczyźni itd. a wsparcie dla nich jest potrzebne. Niestety to nie ci biedni ludzie generują problem tylko polityka państwa.
2019-01-03 08:25:05
Ondraszek: Bronek, polityka państwa w tym temacie jest bardzo obiecująca. Mieliśmy ostatnio tego przykład z ustawą o przemocy w rodzinie. Jeśli przemoc nie dotyczy sformalizowanego kościelnie związku, to to nie jest przemoc. Po drugie jeśli nie jest powtarzalna tylko sporadyczna to też nie jest przemoc. Dzięki temu resort się pochwali jak ładnie statystyki się poprawiły, odkąd nastała dobra zmiana. Teraz wszystko odszczekują bo wybory za pasem, ale ktoś tą ustawę napisał, zaakceptował. Ciekawe czyja będzie teraz wina, lewaków, zomo, totalnej opozycji, czy unii ?
2019-01-03 08:31:35
Ondraszek: Teraz komitet centralny zarządził mobilizację wizerunkową, więc podległe jednostki muszą nagłaśniać swoję działania na rzecz zwalczania przemocy, bo państwo narodowe musi szybko zebrać statystyki, by zamalować nimi swoje wpadki. Ot, cały sens i cel, więc nie emocjonujmy się wszyscy tym artykułem.
2019-01-03 10:05:24
jasper: Talko 15 tys. !! a wiceszef MSWiA pan Zielinski "pomogl " w uzbieraniu 100 tys. zl. na remont oltarza w parafii w Sejnach. Tam tez znajduje sie jedno z jego biur poselskich - wiec to mnie nie dziwi, tym bardziej przed wyborami. Jak widac mozna tylko nie dla tych, co naprawde pomocy potrzebuja . W Polsce dyskutuje sie nad kontrowersyjnymi ustawami o przemocy a takie kraje jak Irlandia, Francja , Anglia i Walia uznaja przemoc psychiczna i emocjonalna za forme przemocy domowej. A Polska tymczasem idzie w kompletnie druga strone - na wschod. W Rosji 2 lata temu zlagodzono prawo ws. przemocy domowej i co 40 min. umiera pobita kobieta.
2019-01-03 19:45:09
bronek91: jasper, spokojnie, jeżeli spekulacje krążące od listopada 2018r. się potwierdzą, możemy liczyć na wcześniejsze wybory parlamentarne. Rząd czeka przeprowadzenie szeregu niepopularnych społecznie zmian, na które niektórzy odpowiedni już się niecierpliwią np. spółka wody polskie w końcu musi przynosić owoce a utrzymywanie propagandy sukcesu do jesieni jest bardzo wyczerpujące. W końcu należy rozładować nabrzmiałe emocje społeczne wynikłe w związku z planowanymi podwyżkami, imigrantami, widocznymi wpływami obcych państw a wszelkie statystyki zawsze mogą się popsuć. Nominacja Andruszkiewicza (a propos skompromitowanego w gronie za zbyt częste mariaże z różnymi organizacjami) jest ewidentnym ukłonem w stronę pewnych środowisk a prowadzenie równoległej kampanii do parlamentu i europarlamentu będzie tańsze i mniej wyczerpujące. Do tego projekt ludzi Rydzyka (podejrzewam, iż skierowany do zatamowania odpływu elektoratu PiS) o ile wypali jest skierowany głównie na UE. Do tego proponuję zainteresować się przekazem tak nazywanych opozycyjnych mediów. Czuć, iż jakieś rozmowy w sprawie skrócenia kadencji sejmu są prowadzone, rzekomej opozycji wydaje się to być nawet na rękę. Natomiast PiS ewidentnie obawia się powtórzenia sytuacji z 2007 roku, iż sondaże zawsze mogą być bardziej optymistyczne niż faktyczny rozkład głosów a samo straszenie PO już nie mobilizuje w ten sposób jak w 2015r. Do tego coraz więcej ludzi PO i PiS traktuje jako koalicję.
2019-01-03 19:48:36
bronek91: Ondraszek wina jest po stronie patologicznego SYSTEMU i LEWACTWA (nie utożsamiać z lewicą).
2019-01-03 19:55:58
bronek91: Ondraszek Obawiam się, iż państwo narodowe jest jedynie z przekazu propagandy. Przykład? Polityka wobec Ukrainy zarówno PO jak i PiS zdecydowanie odbiega od interesu narodu. Naszym celem jest istnienie buforu pomiędzy Federacją Rosyjską a Polską. Ukraina sprzed 2014r. doskonale spełniała to zadanie. Obecnie naszym interesem nie jest integralność terytorialna Ukrainy w granicach sprzed 2014r. ani podtrzymywanie banderowskiego rządu. Ważne aby coś istniało, nawet okrojone ale bez banderowskich elit. PO-PiS ma inne zdanie a nasza gospodarka i interesy narodowe cierpią.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: