Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: pismo od CBA

W poniedziałek (2.09) na sesji Rady Gminy samorządowcy podejmowali uchwałę w sprawie "pozostawienia bez rozpatrzenia anonimowej skargi na działalność Wójta Gminy". Jak się okazuje, pismo do Istebnej skierowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

13 maja Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało anonimowe pismo dotyczące konkursu, który został ogłoszony trzy dni wcześniej i dotyczył wolnego stanowiska pracowniczego w Referacie Gospodarczym i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Istebna. - Dziś udając się do Gminy Istebna w sprawie złożenia papierów na ogłoszenie zamieszczone na stronie BIP (dotyczące konkursu - dop. red.) [...] usłyszałem, że osoba pracuje już w tym referacie i nie ma sensu, abym składał tam papiery, gdyż i tak się nie dostanę, bo na to miejsce jest pan po studiach geodezyjnych. Dobrze wiedziałem, o kogo chodzi, gdyż osoba ta organizowała obecnej pani wójt kampanię wyborczą i szeroko namawiała, aby na nią głosowano, a swoim kolegom chwalił się, że ma obiecane stanowisko w zamian za wygrane wybory pani Wójt - czytamy w dokumencie. Autor pisma dodaje, że osoba rzekomo już zatrudniona nie ukończyła wymaganych studiów geodezyjnych, a kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne. Z treścią całego dokumentu można zapoznać się tutaj - link.

17 czerwca Łucja Michałek skierowała do CBA pismo z odpowiedzią na skargę (cały tekst można pobrać tutaj - link). - Wójt gminy wnosi o pełne wyjaśnienie tej sprawy, w tym o ujawnienie danych zgłaszającego i skonfrontowanie osób, które uczestniczyły, zdaniem zgłaszającego, w opisywanej przez niego sytuacji. Jeżeli zaś pismo było anonimem, wójt wnosi o dobór przez Centralne Biuro Antykorupcyjne takich metod weryfikacji anonimowych zgłoszeń, które uniemożliwiałyby obniżanie poziomu zaufania do instytucji publicznych.

W piśmie podane są również dane osobowe pracowników Urzędu Gminy, którzy uczestniczyli w opisywanej sytuacji oraz pewna sugestia. - Wójt gminy wnosi o szerszą analizę polityki zatrudnieniowej, obejmującą np. dziesięć ostatnich lat. To mogłoby pokazać dobre i być może złe praktyki, które chciałabym skutecznie eliminować. Bardzo zależy mi na tym, aby potencjalni kandydaci na stanowiska urzędnicze byli przekonani, że mogą uczestniczyć w uczciwym postępowaniu konkursowym - dodaje Łucja Michałek.

Z treścią pisma skierowanego przez CBA, radni zapoznali się także podczas czerwcowej sesji Rady Gminy, a 6 sierpnia Komisja Skarg Wniosków i Petycji je zaopiniowała. Z kolei w poniedziałek (2.09) oficjalnie podjęto uchwałę o uznaniu jej za bezzasadną, z uwagi na anonimowy charakter skargi.

Jak udało się nam dowiedzieć od Centralnego Biura Antykorupcyjnego, instytucja nie planuje obecnie przeprowadzenia dochodzenia. - Z naszej strony sprawa jest zamknięta. Przesłaliśmy pismo właściwemu organowi, ponieważ to nie jest nasza właściwość - informuje nas pracownik CBA.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-06 19:47:40
krzysztof.mm: kiedy się ma za sobą 4 lata rządów P i S i lawinę gigantycznych a f e r, jakie im towarzyszyły, ten numer z ustawką w PiS-owskiej przecież gminie to niby pikuś - ale jednak c h a r a k t e r y s t y c z n y
2019-09-06 19:49:32
krzysztof.mm: [jak to było? "list od córki leśnika"?...]
2019-09-06 21:36:22
donekT: Raczej spotkanie NA CMENTARZU lub w KLUBIE DEMETER od tego się zwykle zaczyna, w swoiście GROBOWEJ ATMOSFERZE. Podobnie PREMIERA FILMU "POLITYKA" VEGI, przeszła bez echa. krzysztof-Q, wiata przystankowa już zorganizowana?
2019-09-07 00:13:18
jasper: Skarga na wojta to nic. Tymczasem czytamy - https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sledztwo-przeciwko-januszowi-wojciechowskiemu-chodzi-o-naduzycia-finansowe/59zv1eg. Kolejny atak na dobra zmiane. Gnebic zlodzieja z PiS to niemoralne jest. Tylko, ze oni wszyscy siedza w PISddzielskich cysternach pelnych szamba!!
2019-09-07 06:37:48
krzysztof.mm: a może medal i premia się mu należy? okrada przecież znienawidzoną Unię
2019-09-07 06:41:28
krzysztof.mm: Woiciechowski... w kolekcji Przekręciarzy i Szuj niczym się specjalnym nie wyróżnia, ot klasyczny PiS-cwaniaczek i złodziej, menda jednym słowem
2019-09-07 08:04:27
jasper: W PiS to normalne, juz wszyscy zapomnieli, ze Andrzej Duda obecny prezydent Polski, jeszcze jako posel podrozowal na koszt Sejmu do Poznania, zeby wykonywac obowiazki poselskie choc nie mial tam swojego biura a w tym samym czasie prowadzil wyklady na prywatnej uczelni. Uczciwy pisowiec czy to oksymoron ??
2019-09-07 09:32:28
donekT: krzysztof-Q, Za co Ty krzysztof-Q ową UE nienawidzisz???
2019-09-07 21:14:50
krzysztof.mm: przyjdzie czas, że CBA nie listy z pierdołami, a wezwania do prokuratora będzie ekipa z Istebnej dostawać
2019-09-07 23:27:24
donekT: krzysztof-Q, Niby za co? Znowu Ty krzysztof-Q próbujesz sygnalizować Twoje krzysztof-Q TOTALITARNE skłonności?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: