Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: Była dyrektor GOK o swoim odejściu. Łucja Michałek odpowiada

W piątek (19.06) informowaliśmy o powołaniu Łucji Dusek-Francuz na stanowisko dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej. Elżbieta Legierska-Niewiadomska postanowiła odnieść się do sprawy, a na zarzuty poprzedniej szefowej instytucji odpowiedziała Łucja Michałek, wójtka gminy.

Elżbieta Legierska-Niewiadomska pełniła funkcję dyrektor GOK przez 28 lat. - Ta trudna decyzja, gdzie sama złożyłam rezygnację, podyktowana była nieuzasadnioną krytyką i brakiem rozmowy merytorycznej ze mną przez obecną Panią Wójt - podkreśla w emocjonalnym wpisie na Facebooku.

Wylicza także szereg działań, które podejmowała w trakcie swojej pracy. - Przez 28 lat współpracowałam z każdym człowiekiem, który miał ciekawe pomysły na ich realizację. Organizowałam z moją Załogą szereg imprez, takich jak Zawody Furmanów, Dzień Dziecka, Spotkania Opłatkowe, Dni Istebnej, Festyn Istebniański, Dożynki i wiele innych. Realizowaliśmy projekty pozyskując fundusze krajowe i unijne, wydawaliśmy publikacje, organizowaliśmy spotkania, wystawy. Kochałam tę pracę na pełnym etacie, wykonując ją na 90%, często kosztem swojej rodziny. Każdy, kto do nas przychodził miał drzwi szeroko otwarte na wspólpracę. GOK przez te lata był ceniony i spostrzegany, jako jedna z lepszych instytucji w kraju i poza jego granicami. Dziękowano nam za gościnność i miłą atmosferę, z czym spotykam się do teraz - podkreśla.  

Legierska-Niewiadomska odniosła się także do poniższego posta Łucji Dusek-Francuz:

- Dzisiaj czytajac komentarze nowej Pani Dyrektor, która chce ożywić tę instytucję, stwarzać prawdziwą kulturę i szeroko otwiereć jej drzwi, ogarnia mnie po ludzku smutek. GOK nie powstał w próżni, GOK w Istebnej powstał w 1978 i nieprzerwalnie działa 42 lata. Tworzony był przez zespół wspaniałych ludzi, z którymi dane mi pracować, nie zapominając m.in. o mojej poprzedniczce Pani Franciszce Probosz z Istebnej. Szacunek do każdego czlowieka jest wartością największą. Byłam i jestem temu wierna do dziś, i tym smutniejsze jest to, co mnie spotkało po tylu latach pracy. Po aktualnych informacjach na FB o przeprowadzonym konkursie, na zajmowane prze zemnie wcześniej stanowisko, zabrakło dla mnie najmniejszego słowa dziękuję, od obecnej Pani Wójt i nowej Pani Dyrektor. Ciężko mi zrozumieć tę rzeczywistość, gdzie nową osobę przedstawia się w takim stylu, a poprzednią traktuje się tak przedmiotowo i bezdusznie, jakby nigdy nie istniała - pisze poprzednia dyrektor instytucji dodając, że życzy Łucji Dusek-Francuz "aby po wielu latach pracy na rzecz kultury tej ziemi, następcy docenili również jej wkład". 

Pełny post Elżbiety Legierskiej-Niewiadomskiej:

Na słowa dotychczasowej szefowej GOK-u odpowiedziała Łucja Michałek. - Na początku kadencji wójta Pani dyrektor GOK Elżbiecie Legierskiej-Niewiadowskiej zlecono przygotowanie oferty warsztatów, zajęć tematycznych realizowanych przez instruktorów GOK-u dla mieszkańców gminy, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Ponadto,zwrócono uwagę na potrzebę zmiany sposobu redagowania gazetka "Nasza Trójwieś". Polecono również przeanalizowanie kalendarza imprez w celu wprowadzenia nowych, bądź zmodyfikowanych wydarzeń kulturalnych. Powyższe wskazania były odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Takich działań do dnia dzisiejszego nie podjęto - uważa wójtka gminy. 

Jak dodaje, "współpraca wójta z dyrektorem GOK napotykała liczne trudności". Jako przykład podaje opór Elżbiety Legierskiej-Niewiadomskiej w sprawie przygotowania wspólnego obiadu dożynkowego dla mieszkańców.

Michałek przytacza także wyniki audytu wewnętrznego przeprowadzonego w GOK-u przez zewnętrzną firmę audytorską, który miał wykazać "konieczność przeprowadzenia zmian w obszarze kadr". - W ocenie audytora można spróbować ograniczyć wymiar czasu pracy, zwiększając efektywność pozostałych pracowników, zwłaszcza instruktorów przypisanych do wystaw, pracowników biblioteki, mając na uwadze aby jakość świadczonych usług nie pogorszyła się - Istebna, dn. 25.11.2019r. Z ostateczną wersją tego dokumentu Pani Dyrektor nie zapoznała się z uwagi na długotrwałą nieobecność w pracy, choć wstępne ustalenia były jej znane - podkreśla, dodając na zakończenie: - Długoletnia kadencja pani Elżbiety Legierskiej-Niewiadomskiej jako dyrektora GOK zasługuje na uznanie. Jako wójt nie neguję tego, a za pracę i dorobek serdecznie dziękuję. 

Pełny post Łucji Michałek:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-23 13:40:19
Vito: Pani wójt na Facebooku usuwa nieprzychylne sobie komentarze. A co glosniejszym komentatorom wysyla pisma od adwokata. Zastraszanie swoich wyborców. To ci dopiero rządy. Może ox by się tym zainteresował?
2020-06-23 13:53:37
M53: Brakuje mi tu informacji, kto przeprowadził audyt. Poza tym, pani wójt podała tylko wyrywek z audytu, który to audyt wcale nie musiał być niekorzystny dla poprzedniej dyrektor GOK. Być może propozycje pani wójt, dotyczące zmiany pracy GOK wcale nie były takie korzystne, a zasłanianie się rzekomymi prośbami mieszkańców może okazać się zwykłym nadużyciem. Osoba, która przepracowała jako dyrektor GOK 18 lat, pewnie zna się lepiej na tej pracy niż pani wójt. Tak naprawdę może to być zwykła zagrywka personalna pani wójt. Mnie ona w ogóle nie przekonuje.
2020-06-23 15:38:21
tom lem: .. ktoś raczej nie chce, bo nie sądzę by nie potrafił doczytać do końca "...Długoletnia kadencja Pani Elżbiety Legierskiej -Niewiadomskiej jako dyrektora GOK zasługuje na uznanie, jako Wójt nie neguję tego, a za pracę i dorobek serdecznie dziękuję." Ciekawe na jakie podziękowania zainteresowana jeszcze oczekuje ?
2020-06-23 16:14:37
stefanbbn: tom lem. na poczatku tej afery nie bylo zadnych podziekowan od pani wojt, teraz po wystapieniu pani Legierskiej-Niewiadomskiej nie wypadalo dalej milczec wiec pani wojt zmuszono do tych pare zimnych podziekowanA ta pani Dusek -Francuz ciekawy jestem jakie ma relacje z pania wojt-skoro ma takie poparcie pani wojt a 28 lat pracy pani Legierskiej jawnie ignoruje.Smutny obraz naszego samorzadu
2020-06-23 16:24:45
Ruben: Bardzo przykre! To nie pierwszy przypadek, że z domów kultury usuwa się ludzi władzy niewygodnych. Najpierw jest nagonka, potem obcina się budżet lub w jego ramy wyłącza się dodatkowe wymagania, aby zwyczajnie wykurzyć stamtąd kogo trzeba. Pożniej wzmacnia się nagonkę. Potem powołuje się swojaka, zwykłe bardzo surowego i nagle zwiększa budżet GOK tak mocno, że poprzednik mógł tylko o czymś takim pomarzyć. Tak działa w terenie PIS. Niekompetencja goni niekompetencję, a wszystko działa na zasadzie "mi sie zdo".
2020-06-23 16:46:24
tom lem: ..."mi sie zdo", że wszędzie szef ma rację, ale w samorządzie niektórym się wydaje, że po 28 latach, szef jest podwładnym, który powinien odejść. No chyba, że powodem klebecenia pozostaje żal po finansowej " wysługo-odprawie"
2020-06-23 16:55:19
Vito: Tomlem, a mi się zdo że w tej zmianie dyrektora szło o posadkę dla znajomej. Też Ci się tak zdo?
2020-06-23 16:55:19
Vito: Tomlem, a mi się zdo że w tej zmianie dyrektora szło o posadkę dla znajomej. Też Ci się tak zdo?
2020-06-23 17:02:56
politykier: stefanbbn, pełna zgoda!
2020-06-23 17:03:41
politykier: Ruben, a na kogo w komentarzach na tym portalu Ty próbujesz organizować nagonkę??? I to od jakiegoś czasu...
2020-06-23 18:00:32
Ruben: Do Pana Politykiera. Nie interesuje mnie jakakolwiek i na kogokolwiek nagonka. Jestem od tego jak najdalej. Mam jednak prawo do wyrażania wlasnej opinii, bo bardzo dobrze, aż za dobrze znam te samorządowe układanki. Nigdy też nikogo nie obrażam. Czy robię coś nie tak?
2020-06-23 19:03:38
politykier: Ruben, Zatem wyrażaj WŁASNĄ OPINIĘ. Skoro wiesz, co w trawie piszczy i jakie są samorządowe układanki, być może ODPOWIEDNIE ORGANY uczyniłyby z Twojej wiedzy adekwatny pożytek.
2020-06-23 19:03:39
jasper: Jest tak jak pisze Ruben. Tak dzialaja macki nepotyzmu PiS nie tylko w samorzadach. Przeszkadzaja im ludzie myslacy, majacy sukcesy - przyklad chocby stadnina koni w Janowie. To co bylo znane na caly swiat zniszczyli swoja niekompetencja bardzo szybko. Tu sie liczy - mierny ale wierny. I tyle !
2020-06-23 20:17:08
politykier: Nowoczesny świat dostarcza coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, również w sferze nepotyzmu... Gdyby mąż wystawił na listę do EURO-parlamentu swą żonę, byłoby zgorszenie, w sytuacji PARTNERA jednego z kandydatów na prezydenta pewne standardy już nie obowiązują. Dokładnie jak pisze jasper, Tu sie liczy - mierny ale wierny. I tyle !
2020-06-23 22:31:55
Oj nie nie: To w tej fminie co nie ma kanalizacji i ludzie to potokow i do lasu z szamb odplywy maja ? Trwa to juz dluzszy czas, jak można pisać smuty na temat odejścia dyrektor goku odeszła to odeszła, jak są pretensje i problemy to do sądu pracy a nie na fb wypisywać zarówno jedna jak i druga strona się broni publicznie a ludzie to wszystko czytają. Sorry ale w gminie dawno przydało by się coś nowego ani koncertów ani zabaw w milowce czy węgierskiej górce dużo więcej się dzieje a w istebnej... to jest przygnębiające. Teraz babka jeszcze nie zaczęła pracować ale już na nią jadą współczuję że ta Pani nowa wzięła te posadę ale tacy jesteśmy my polacy. Niestety ale trzeba przyznać że skorupa w jakiej tą szambo gmina była została przerwana przez wybór kogoś nowego no trudno jak ludzie sobie z tym nie mogą poradzić to muszą czekać do następnych wyborów.
2020-06-23 22:33:43
jasper: Malzenstwo jako zwiazek mezczyzny i kobiety potrzebny jest dzialaczom PiS, aby mogli przepisac majatek na zone. Patrz „apostolowie” PiS Mateusz i Lukasz. Do wiadomosci politykiera.
2020-06-23 23:27:15
politykier: krzy-sio+jasper-Q, Ty raczej z tych, którzy idą śladem Ananiasza i Safiry.
2020-06-24 07:21:44
jasper: Tu i teraz mamy zaklamanych „ apostolow” PiS i „swietych” - Emilie, Lucje czy Antoniego.
2020-06-24 08:49:15
tom lem: ... chciałoby się, rzec - Oj tak tak - Oj nie nie ;-)
2020-06-24 09:38:47
stefanbbn: jasper i krzysiu----przegiecia w samorzadach maja malo co wspolnego z nurtem politycznym.Dzisiaj jakby wszyscy jasperzy totalnie zapomnieli o aferach PO czy aferach prezydenta Kwasniewskiego:Jeszcze w najsłynniejszej aferze polskiej lewicy czyli moskiewskiej pożyczce nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego (60 l.) pojawiało się na marginesie sprawy. Na pierwszej linii byli starsi działacze – Mieczysław Rakowski (†82 l.), Leszek Miller (68 l.) czy Jerzy Jaskiernia (64 l.). Potem jednak Kwaśniewski odrobił te straty z nawiązką. Zaczął od kłamstwa związanego ze swoim wykształceniem. Potem była dziwna reklama mebli Forte i choroba goleni w Charkowie. Z czasem wokół byłego prezydenta zaczęło się robić coraz mniej ciekawie.Pierwsza afera związana z Kwaśniewskim wybuchła w 1995 r. podczas prezydenckiej kampanii wyborczej. Podawał, że ma wyższe wykształcenie i jest magistrem choć w rzeczywistości skreślono go z listy studentów i pracy nie obronił. Kandydata w matactwach wspierała żona, która zarzekała się, że dyplom męża „widziała na własne oczy”. Pod koniec tej samej kampanii wyszły na jaw także niejasności związane z Jolantą Kwaśniewską (59 l.). Kwaśniewski w swym poselskim oświadczeniu majątkowym zataił, że żona ma akcje towarzystwa ubezpieczeniowego „Polisa”, wspieranego znacznymi kwotami przez rządowe agencje. Kwaśniewski tłumaczył się... że nie miał pojęcia, że majątek żony to także jego majątek. Majątkowo – rodzinne tło miała także afera z 1998 r., kiedy w prasie ukazała się reklama mebli Forte z wizerunkiem Kwaśniewskiego i podpisem „Prezydent powinien być zadowolony”. Ten bronił się i zarzekał, że polityk może wspierać dobre firmy prowadzącej eksport na rynki azjatyckie, ale zaprzeczał, by cokolwiek łączyło go z reklamowaną firmą. Szybko wyszło na jaw, że salon meblowy „Forte” w Gdańsku prowadzi... szwagier Jolanty Kwaśniewskiej.Rok później Polską wstrząsnęła kolejna afera z Kwaśniewskim w roli głównej. Podczas obchodów 59. rocznicy zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Charkowie Kwaśniewski był pijany. Jego ministrowie dziwny stan prezydenta tłumaczyli „pourazowym zespołem przeciążeniowym goleni prawej”. Blokowali też w mediach informacje o zdarzeniu. Kwaśniewski dopiero po latach przyzna, że pił tam alkohol. W kolejnej wielkiej aferze, którą od 2002 r. żyła Polska, Kwaśniewski także miał swój udział. Jak wyszło na jaw w czasie obrad komisji śledczej, Kwaśniewski wiedział o wizycie Lwa Rywina (69 l.) u Adama Michnika (68 l.) oraz korupcyjnej propozycji złożonej przez tego pierwszego w imieniu „grupy trzymającej władzę”. Przed komisja jednak się nie chciał tłumaczyć. – Ja mogę się stawić. Mogę zaśpiewać i zatańczyć, tylko niech pan powie, po co? – tłumaczył dziennikarzom.Jeszcze trudniejsze dla Kwaśniewskiego były prace komisji śledczej ds. afery Orlenu. Wyszły wtedy na jaw jego bliskie związki z biznesmenem Janem Kulczykiem (64 l.). Ujawniona została tajna notatka wywiadu, w której znalazła się informacja o tym, że Kulczyk w Wiedniu na spotkaniu z Władimirem Ałganowem (62 l.) omawiał sprawę sprzedaży Rafinerii Gdańskiej i powoływał się na poparcie Kwaśniewskiego nazywając go „Pierwszym”. Kłopoty miała także Jolanta Kwaśniewska. Wyszła na jaw jej znajomość z skazanym później lobbystą Markiem Dochnalem (53 l.). Choć Pierwsza Dama zaprzeczała, że go zna, odnaleziono zdjęcia z jej spotkań z podejrzanym lobbystą. Niedługo po tych aferach wyszła na jaw kolejna – kto wie, czy nie największa. Okazało się, że Kwaśniewski jako prezydent ułaskawił Petera Vogla (60 l.) vel Filipczyńskiego – szwajcarskiego bankiera zwanego „kasjerem lewicy”, który miał być opiekunem tajnych kont polskich polityków w Szwajcarii. Ten człowiek miał w PRL wyrok za morderstwo, ale w tajemniczych okolicznościach wyszedł z więzienia, i wyjechał na Zachód. Wrócił jako szwajcarski bankier, i stał się ulubieńcem polityków. Kwaśniewski tłumaczył, że nie znał szczegółów sprawy i opierał się na pozytywnej opinii sądów oraz prokuratury. Nikt temu nie dawał wiary.Jeszcze trudniejsze dla Kwaśniewskiego były prace komisji śledczej ds. afery Orlenu. Wyszły wtedy na jaw jego bliskie związki z biznesmenem Janem Kulczykiem (64 l.). Ujawniona została tajna notatka wywiadu, w której znalazła się informacja o tym, że Kulczyk w Wiedniu na spotkaniu z Władimirem Ałganowem (62 l.) omawiał sprawę sprzedaży Rafinerii Gdańskiej i powoływał się na poparcie Kwaśniewskiego nazywając go „Pierwszym”. Kłopoty miała także Jolanta Kwaśniewska. Wyszła na jaw jej znajomość z skazanym później lobbystą Markiem Dochnalem (53 l.). Choć Pierwsza Dama zaprzeczała, że go zna, odnaleziono zdjęcia z jej spotkań z podejrzanym lobbystą. Niedługo po tych aferach wyszła na jaw kolejna – kto wie, czy nie największa. Okazało się, że Kwaśniewski jako prezydent ułaskawił Petera Vogla (60 l.) vel Filipczyńskiego – szwajcarskiego bankiera zwanego „kasjerem lewicy”, który miał być opiekunem tajnych kont polskich polityków w Szwajcarii. Ten człowiek miał w PRL wyrok za morderstwo, ale w tajemniczych okolicznościach wyszedł z więzienia, i wyjechał na Zachód. Wrócił jako szwajcarski bankier, i stał się ulubieńcem polityków. Kwaśniewski tłumaczył, że nie znał szczegółów sprawy i opierał się na pozytywnej opinii sądów oraz prokuratury. Nikt temu nie dawał wiary.Od kilku lat media ujawniają kolejnych kontrowersyjnych pracodawców Kwaśniewskiego: bank Goldman Sachs, satrapę Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa (74 l.) i ukraińskiego oligarchę Mykołę Złoczewskiego. Lobbował też u premiera Donalda Tuska (57 l.), by Rosjanin Wiaczesław Kantor (61 l.) mógł kupić zakłady azotowe w Polsce. Kwaśniewski zawsze przekonuje, że jego interesy są czyste, nikomu nie szkodzi, a zarabiać musi. Tylko to ostatnie twierdzenie brzmi przekonująco.
2020-06-24 10:44:27
jasper: stefanbbn, a zapowiadal PiS w 2015, ze bedzie tak pieknie, prawe i sprawiedliwe, bez klamstw, obludy, zlodziejstwa ! Mamy 2020 i co ? dvpa blada ! Nihil novi. Jak w kazdej mafii najbardziej zdegenerowani rzadza organizacja. Jak byli poprzednicy takimi „przestepcami” jak piszesz, dlaczego PiS majac cala prokurature w reku od 5 lat, nikomu nie postawili zarzutow ?
2020-06-24 10:57:58
stefanbbn: jasper zadnym zdaniem nie bronie PIS , to Ty od miesiecy oskarzasz PIS zapominac ze korupcja POLSKA byla dawno dawno przed PIS
2020-06-24 12:24:50
miriam11: Wójtka gminy
2020-06-24 12:43:51
jasper: srefanbbn, mamy 2020 rok i wybory. Przez 5 lat rzadzil PiS i nie bede pisac o bitwie pod Grunwaldem z 1410. Byla jeszcze Targowica powiazana z KK, jest komunistyczny prokurator Piotrowicz ... Wg Dudy, w czasach gdy rzadzila PO, Rosja napadla na Ukraine. Ja dodam odkad rzadzi PiS i PAD - o [ ] - Iran zestrzelił ukrainski samolot [ ] - plonela Australia [ ] - plonela Amazonia [ ] - splonela katedra Notre-Dame [ ] - Afrykei Bliski Wschod pustoszy plaga [ ]- swiatowa gospodarke pustoszy pandemia koronawirusa. I tak mozna wymieniac ... ! Wybory mamy tu i teraz i rozliczamy obecnie rzadzacych.
2020-06-24 13:56:24
stefanbbn: jasper odpowiadam tylko na twoje wyobrazenia o przyczynych korupcji w samorzadach A ze ostanie 5 lat mamy PIS to zeby porownac musze sie cofnac czasowo do czasow gdy PIS byly w opozycji a rzadzili inni.Powodem ze nasze spoleczenstwo wyglada dzisiaj tak jak wszyscy wiemy w duzej czesci mamy do zawdzieczenia korupcji , defraudacji, afer, machlojek i przestepstw ,kumoterstwa poprzednikow.Gdyby PO byla taka dobra prezna nowoczesna to rzadzilaby Polska nadal, to samo Lewica jak u wladzy to kradnij klam morduj.A jak opozycja to kazania czystosci i wiernosci dla Polski.
2020-06-24 13:59:31
Vito: Jasper jeszcze nie tak dawno opublikowano raport, bodajże Eurostat, i Polska akurat wyskoczyła do czołówki najmniej skorumpowanych krajów. Jak go znajdę to podrzucę Ci linka
2020-06-24 15:58:11
krzysztof.mm: stefanbb - piszesz do 'krzysia' a jako, że takich tu mało, zwracam ci uwagę, że ja tutaj akurat niczego ani jednym słowem nie komentowałem - ale skoro chcesz, to po przeczytaniu twojego postu mogę: na przypomnienie ewidentnych i już dobrze udokumentowanych przekrętów PiS z tylko ostatnich 5 lat wklejasz bałamutne teorie spiskowe na temat Kwaśniewskich, które PiS-owska prokuratura bezradnie miele od lat i nic z nich nie potrafi przeciwko Kwaśniewskim wysmażyć - moja rada, w przyszłości dwa razy się zastanów zanim taki bulgot zacytujesz
2020-06-24 18:41:40
jasper: Vito, zle sie za to zabrales. Oto dane - w 2014 - 61 punktów (2013 r. – 60) i została sklasyfikowana na 35 miejscu (w 2013 r. – 38), co oznacza lepszą ocenę w stosunku do pozycji z roku ubiegłego. https://antykorupcja.gov.pl/ak/analizy-i-raporty/rankingi-korupcji/10498,Indeks-Percepcji-Korupcji-2014.html [ ] Za 2017 Polska spadla z 29. na 36. miejsce w tegorocznym Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International. - [ ] W zestawieniu za 2019 rok, Polska zajęła 41. miejsce, otrzymując 58 punktów. Średni wynik dla grupy Europa Zachodnia i Unia Europejska, do której należy Polska wynosi 66 punktów https://wgospodarce.pl/informacje/74482-polska-na-41-miejscu-w-rankingu-korupcji. Wychodzi, ze w rankingu za rzadow PiS Polska niestety spada co oznacza, ze korupcja zwieksza sie. Ale to mnie nie dziwi, przeciez im sie nalezy, jak powiedzialaby byla premier Szydlo z PiS.
2020-06-24 21:43:12
krzysztof.mm: Vito - przed chwilą ci to napisałem pod innym tekstem i tu wypada powtórzyć: jak czegoś nie ogarniasz to się tym nie chwal na forum
2020-06-24 21:44:51
krzysztof.mm: p.s. Vito - od dawna wszyscy wiemy, że elektorat PiS to w większości słabo wykształceni - twój przypadek nam o tym jedynie przypomina
2020-06-24 23:59:07
politykier: krzy-sio+jasper-Q, TARGOWICO, Nie zapominaj, że Hugo Kołłątaj również był księdzem:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: