Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: budżet uchwalony

Istebna jako ostatnia gmina w naszym powiecie uchwaliła budżet na 2019 rok oraz wieloletnią prognozę finansową. Nie zabrakło jednak dyskusji.

W pierwszej kolejności radni decydowali o przyjęciu wieloletniej prognozy finansowej. Obejmuje ona lata 2019-2030. Co ciekawe, punkt ten nie wzbudził dyskusji. Przyjęto go przez aklamację.

Inaczej jednak było w przypadku uchwały o budżecie na 2019 rok. Mimo długiej dyskusji na posiedzeniu komisji pod koniec grudnia, także na sesji pojawiło się kilka kwestii do wyjaśnienia przez Łucję Michałek. Większość pytań dotyczyła cięć w w inwestycjach. Wójt jednak powoływała się na przypadek gminy Ostrowice - pierwszej polskiej miejscowości, która zbankrutowała i została zlikwidowana przez ustawę Prezydenta RP.

Jak mówiła, wysokie wskaźniki dotyczące długu narażają gminę na kontrolę Centralnego Biura Śledczego. Bardzo bym chciała prowadzić nowe inwestycje, pomóc mieszkańcom, ale niestety mamy duże zobowiązania finansowe i wielomilionowy dług do spłacenia - przekonywała radnych. Później mówiła- nie zaczynamy od zera, zaczynamy z 16-milionowym długiem. Po informacji o wykonaniu budżetu za 2018 rok będziemy mieć pełny obraz tego, ile mamy środków i na co możemy je przeznaczyć. Mowa tu oczywiście o absolutorium, które rada gminy uchwala zazwyczaj w czerwcu każdego roku. Dotyczy ono zatwierdzenia wszystkich wydatków budżetowych za rok poprzedni.

Jak się okazało, Łucji Michałek udało się przekonać radnych do przegłosowania budżetu. Jedenastu z nich głosowało "za", jeden "przeciw". Przewodniczący rady Stanisław Legierski podsumował wynik głosowania w następujący sposób- to głosowanie pokazało, że chcemy współpracować, ale obietnic nie odpuścimy.

Pełny zapis sesji dostępny jest tutaj.

Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją