IPN prowadził prace ekshumacyjne w Cieszynie. Poszukiwano ofiar komunizmu (foto)
Prace realizowano we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Ich celem było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu – żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach podczas sesji wyjazdowej w Cieszynie 15 czerwca 1946 roku. Egzekucję wykonano 2 sierpnia 1946 roku w cieszyńskim więzieniu.
Poszukiwania dotyczyły szczątków: kpt. Edwarda Bąka ps. „Strzemię” – komendanta NZW na powiat cieszyński, Karola Bączka ps. „Karlik”, Jana Dziedzica ps. „Mściciel”, Władysława Grenia ps. „Sówka”, Emila Michnika, Jana Piaseckiego vel Stefana Wójcika ps. „Tygrys”.
Jak przypomina IPN, jednym z najgłośniejszych działań cieszyńskich struktur NZW była akcja przeprowadzona w październiku 1945 roku pod Pogórzem. Jej celem było przejęcie samochodu na potrzeby organizacji. W trakcie zdarzenia zginęli wysoki oficer sowiecki oraz kierowca, a drugi oficer został ranny. Wydarzenie doprowadziło do wzmożonych działań UB i NKWD wymierzonych w lokalne struktury Podziemia Niepodległościowego.
Według informacji przekazanych przez IPN, wcześniejsze ustalenia wskazywały obszar sześciu więziennych mogił z 1946 roku. Dotychczas teren ten był jednak niedostępny dla badaczy. W czasie obecnych prac udało się przeprowadzić działania w czterech miejscach.
Pomimo trudnych warunków odnaleziono szczątki ludzkie, które – według wstępnej analizy antropologicznej – mogą należeć do poszukiwanych ofiar. Szczątki zostały zabezpieczone i przekazane do dalszych badań genetycznych, które mają pomóc w identyfikacji.
Podczas prac archeologicznych odkryto również żeliwną stelę potwierdzającą dawny numer grobu zapisany w księdze cmentarnej. Przy szczątkach jednej z ofiar odnaleziono także guziki oraz medalik szkaplerzny.
red/IPN
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33