Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

IPN prowadził prace ekshumacyjne w Cieszynie. Poszukiwano ofiar komunizmu (foto)

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poinformowało w mediach społecznościowych o zakończeniu kolejnego etapu prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Katowickiej w Cieszyn. Działania trwały od 6 do 13 maja 2026 roku.

Prace realizowano we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Ich celem było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu – żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach podczas sesji wyjazdowej w Cieszynie 15 czerwca 1946 roku. Egzekucję wykonano 2 sierpnia 1946 roku w cieszyńskim więzieniu.

Poszukiwania dotyczyły szczątków: kpt. Edwarda Bąka ps. „Strzemię” – komendanta NZW na powiat cieszyński, Karola Bączka ps. „Karlik”, Jana Dziedzica ps. „Mściciel”, Władysława Grenia ps. „Sówka”, Emila Michnika, Jana Piaseckiego vel Stefana Wójcika ps. „Tygrys”.

Jak przypomina IPN, jednym z najgłośniejszych działań cieszyńskich struktur NZW była akcja przeprowadzona w październiku 1945 roku pod Pogórzem. Jej celem było przejęcie samochodu na potrzeby organizacji. W trakcie zdarzenia zginęli wysoki oficer sowiecki oraz kierowca, a drugi oficer został ranny. Wydarzenie doprowadziło do wzmożonych działań UB i NKWD wymierzonych w lokalne struktury Podziemia Niepodległościowego.

Według informacji przekazanych przez IPN, wcześniejsze ustalenia wskazywały obszar sześciu więziennych mogił z 1946 roku. Dotychczas teren ten był jednak niedostępny dla badaczy. W czasie obecnych prac udało się przeprowadzić działania w czterech miejscach.

Pomimo trudnych warunków odnaleziono szczątki ludzkie, które – według wstępnej analizy antropologicznej – mogą należeć do poszukiwanych ofiar. Szczątki zostały zabezpieczone i przekazane do dalszych badań genetycznych, które mają pomóc w identyfikacji.

Podczas prac archeologicznych odkryto również żeliwną stelę potwierdzającą dawny numer grobu zapisany w księdze cmentarnej. Przy szczątkach jednej z ofiar odnaleziono także guziki oraz medalik szkaplerzny.

red/IPN

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-16 07:02:12
Ar--Ai: IPN pod rządami Batyra znany był jako Instytut Przejmowania Nieruchomości. To drogie w utrzymaniu i szkodzące Polsce gniazdo politykierów drugiego obiegu i pasożytów zakłamujących historię. Do likwidacji. A co do ofiar - część z nich bezdyskusyjnie stanowili pospolici bandyci i kryminaliści, wykorzystujący powojenną zawieruchę do grabienia zniszczonej wojną ludności. IPN to ostatnia instytucja która może nam powiedzieć prawdę o tamtych czasach. Złodziejstwo to fach i źródło utrzymania formacji która ich objęła parasolem ochronnym. Batyr spuścił w kiblu resztki nadziei na uratowanie choć śladów pożytku z ich istnienia.
2026-05-16 09:20:59
Kontroler: Drzwi zamknąć, książki spalić, dyski sformatować, Nie będziemy po IPNie niczego żałować. Niech grzeszne dokumenty leżą tak głęboko, Jak różni agenci SB wspięli się wysoko.
2026-05-16 09:57:59
one: Nikt z czystą kartą IPNu obawiać się nie musi... ale z czystą kartą.
2026-05-16 13:33:27
FoxTrot: Nie rozumiem, jak można krytykować działalność poszukiwań ofiar komunistycznego reżimu. Rodziny straciły bliskich, którzy walczyli z dwoma okupantami i ginęli w mękach o wolność nas wszystkich. Trzeba być historycznym imbecylem, albo pochodzić z rodziny tych, którzy czerpali korzyści z systemu i dziś narzekają, że się skończyło.
2026-05-16 14:08:00
iga: No widać jak zakorzeniony jest w Cieszynie komunizm Komentarze mówią wszystko To jest tak jak Ukraina nie pozwala na poszukiwanie zamordowanych przez banderowców Polaków na kresach wschodnich
2026-05-16 14:09:02
Ar--Ai: Ja też nie rozumiem. Tak się jednak stało, że pod rządami PiS i Batyra IPN zamiast zajmować się Pamięcią Narodową zajął się usługowym politykierstwem, działalnością swoją pamięć narodową szkalującą i fałszującą. Do likwidacji to koryto spasionych darmozjadów.
2026-05-16 18:36:36
Vito: Foxtrot, zwróć uwagę że IPN krytykuja tylko komuchy, pracownicy bezpieki oraz kapusie. Dzięki pracy Nawrockiego w IPN, Wałęsa w trzy lata dwa razy zmieniał wersję o swojej teczce. Ostatnia wersja jest że kazał im płacić za to że go przetrzymują i... oni mu płacili za ten czas jakby był w pracy. W ostatnich latach IPN wykonał kawał dobrej roboty skoro stare komuchy zaczynają trząść portami.
2026-05-16 18:47:37
Ar--Ai: Chwila moment, IPN ma już prawie 30 lat, PONAD 9 MILIARDÓW złotych przeżarli i wciąż jeszcze Polska pełna kapusiów i agentów??... Bo jest viciulu taka prawda, że IPN to ciepłe gniazdko właśnie dla tych spadów po PZPR, SB, i ich ziomów i spadkobierców. I co, agencie z Istebnej, dalej będziesz bronił?
2026-05-16 18:49:26
Ar--Ai: 9 miliardów za IPN . Ktoś powinien za to beknąć i to porządnie. Na pierwszy rzut menel Batyr.
2026-05-16 19:27:53
Vito: 9mld zł w 30 lat. To nam daje 300mln zł rocznie. Tyle samo co roczne utrzymanie senatu. W IPN pracuje ok 3000 osób i te 3000 osób w 30 lat wygenerowało takie same koszty jak 100 senatorów generuje w jeden rok. A ty mówisz że to gigantyczne koszty? 300mln zł rocznie dla stu darmozjadów którzy praktycznie tylko przyklepuja to co im z sejmu podesla, to faktycznie gigantyczne koszty.
2026-05-16 19:31:11
Vito: A dlaczego mamy państwo przesiąknięte ubekami? Noc teczek! 4/5. Czerwiec 1992roku. To właśnie wtedy Wałęsa z Tuskiem obalili rząd Olszewskiego, który chciał zrobić dekomunizację? Czego się tak bali? Dlaczego nie chcieli dekomunizacji? Dzisiaj jak wiemy Tusk również obsadza kluczowe stołki komuchami, tak jak fotel marszałkowski. Swoją drogą powiedz nam czy czarzasty wypełnił już ankietę bezpieczeństwa? Czy wytłumaczył już swoją powiązania z rosyjska agentka?
2026-05-16 20:44:35
Ar--Ai: Uderz w stół a eSBecja zaczyna się tłumaczyć. Ukradł i wrzeszczy "łapać złodzieja!". Złapali go za rękę, krzyczy "to nie moja!". Żałosny z ciebie przypadek, klasyczna PiS-ia sierota po komunie z zespołem oderwania od koryta.
2026-05-16 20:59:59
Vito: Ale przecież to ty kiedyś pracowałeś w SB. Sam to kiedyś przyznałes. Więc nie dziwię się że znasz te metody.
2026-05-17 01:06:31
Ar--Ai: Taa??... no co ty nie powiesz. Łżesz non stop, jak typowy katolik pisior. Link proszę albo wypluj i połknij, komuszy pomiocie. Kryże i Piotrowicz twoi towarzysze, ode mnie wara.
2026-05-17 10:02:43
ondraszek2013: Vito dokładnie tak ! I typowy SB-ek z multi kontami, POżyteczny idiota :)
2026-05-17 10:20:53
one: Próżnym oczekiwanie, że grzechy przeszłości można zasypać szczuciem i oklaskiwaniem siebie z wielu loż.
2026-05-17 14:15:48
Oko: Czerwone pomioty dostały szału. Bawię się świetnie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: