Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Integrator zjednoczy Skoczów

Dobiega końca modernizacja kamienicy przy ul. Mickiewicza 9 w Skoczowie. Od lat nie remontowany budynek zmieni się w Centrum Miejskie Integrator, które będzie miejscem spotkań mieszkańców z kulturą, literaturą i sztuką. Tu znajdą miejsce organizacje pozarządowe i biblioteka. Tu swoją siedzibę będzie miał Miejski Dom Kultury.

Kończą się prace remontowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 9. To modernistyczna kamienica z 1903 roku wzniesiona według projektu J. Stritzkiego. Jako obiekt zabytkowy został wpisany do rejestru zabytków i jest objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przed wojną mieściło się w nim mieszkanie oraz gabinet lekarski. Po wojnie w budynku uruchomiono ośrodek zdrowia, natomiast w piwnicach w latach 50 -tych XX wieku funkcjonowała łaźnia miejska. Od wielu lat kamienica nie była użytkowana, stanowiła ruinę szpecącą centrum miasta. Aktualnie wykonano remont i rewaloryzację konserwatorską oraz rewitalizację kamienicy. Została również dobudowana nowa część obiektu. Remont rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku.

Na przełomie października i listopada prace zostaną zakończone, a w zmodernizowanym budynku będzie tętnić kulturalne życie Skoczowa. – Piętrowy budynek z zaadaptowanym poddaszem i przyziemiem będzie stanowił Miejskie Centrum Integrator. Atutem budynku jest lokalizacja – w centrum miasta, nie na uboczu tak, aby to miejsce tętniło życiem i było miejscem spotkań i integracji mieszkańców – mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Nowoczesna pracownia komputerowa o powierzchni 70 m. kw., cztery pracownie warsztatowe o powierzchni ponad 30 m. kw. każda do przeprowadzania zajęć ceramicznych, plastycznych, rzeźbiarskich i dwie mniejsze ok. 20 m. kw. pracownie artystyczne. Ponadto prawie 80 m. kw. sala konferencyjna z pomieszczeniem biurowym i stanowiące ok. 80 m.kw. trzy pomieszczenia do wykorzystania przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Do tego pomieszczenia stanowiące miejska bibliotekę i czytelnię, szatnię oraz biura, pomieszczenia socjalne i gospodarcze – to wszystko znajdzie się w odnowionym, funkcjonalnym budynku.

Otwarcie „Integratora” wiązać się będzie z przeniesieniem Biblioteki Miejskiej i siedziby Miejskiego Domu Kultury, jednak nie znaczy to, że sala widowiskowa przy ul. Targowej nie będzie wykorzystywana do organizacji imprez. – Na czas imprez sala widowiskowa będzie nadal wynajmowana od Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota”, a MDK będzie na co dzień miał swoją siedzibę w budynku miejskim – Integratorze – dodaje Janina Żagan.

Modernizacja budynku była możliwa dzięki funduszom europejskim. Gmina Skoczów pozyskała na ten cel 2.455.658,91 zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, co stanowi 76,39 proc. poniesionych kosztów. Wartość całego projektu wynosi 3.201.543,28 zł.

DK


 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: