Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ilu bezdomnych w regionie?

Informowaliśmy o zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, dotyczącej kolejnego ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych, które ma odbyć się w nocy z 13 na 14 lutego. Badania takie prowadzone są cyklicznie, co dwa lata. Jak kwestia bezdomności wygląda na Śląsku Cieszyńskim?

Ogólnopolska akcja prowadzona będzie również na terenie całego powiatu cieszyńskiego. Za realizację działań związanych z liczeniem osób bezdomnych odpowiedzialne są gminne i miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Pracowników socjalnych wspierać będzie straż miejska i policja – akcja odbywa się z polecenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku w Cieszynie będzie pracował zespół, składający się z pracowników socjalnych, przedstawicieli straży miejskiej i policji – wyjaśnia Helena Smolarz, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.

Każda z gmin ma własnego koordynatora działań i własny patrol, który będzie odpowiedzialny za zliczanie osób bezdomnych - sprawdzone zostaną miejsca, gdzie osoby takie mogą nocować, a także placówki, w których mogą one przebywać i szukać pomocy. Zwróciliśmy się również z prośbą do odpowiednich instytucji m.in. do Zakładu Karnego w Cieszynie, Domu Samotnej Matki „Słonecznik”, Szpitala Śląskiego, Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz Schroniska dla osób bezdomnych o dane, dotyczące liczby osób bezdomnych tam przebywających – wyjaśnia Smolarz.

Każda z osób bezdomnych otrzyma odpowiedni formularz, który będzie mogła wypełnić. Zgromadzone zostaną m.in. informacje dotyczące wieku, płci, ostatniego miejsca zameldowania, narodowości, powodu bezdomności i ewentualnych środków dochodu. W przypadku, gdy bezdomny odmówi wypełnienia formularza i tak zostanie on ujęty w statystykach.

Ostatnie liczenie osób bezdomnych za pomocą ankiety odbyło się w 2017 roku. W samym Cieszynie stwierdzono wtedy 76 osób bezdomnych. W 2018 roku również dokonano liczenia osób bezdomnych bez konieczności wypełniania ankiety. Wówczas ustalono, że na terenie gminy Cieszyn przebywały 73 osoby bezdomne. MOPS ze względu na fakt, że liczba osób bezdomnych w Cieszynie jest mała, nie zdecydował się na podanie informacji dotyczących wieku, narodowości, czy źródeł dochodu takich osób, ze względu na możliwość identyfikacji po tych danych konkternych osób. Cieszyn w regionie nie jest wyjątkiem. Chociaż w 2017 województwo śląskie znalazło się na drugim miejscu pod względem ilości osób bezdomnych, na Śląsku Cieszyńskim liczby te nie są dramatyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne akcje liczenia wykażą, że w okolicy udało się całkowicie pozbyć problemu bezdomnności...

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-12 11:13:05
koszor: Moim zdaniem to nie ma sensu. Cały system, w którym żyjemy, jest zły. Kult pieniądza i dobrobytu wypycha ludzi na margines, ktoś zachoruje, ktoś wpadnie w problemy i już się nie wygrzebie. A ile osób w Polsce choruje na depresję? Mamy więcej, ale czy jesteśmy lepsi i bardziej szczęśliwi?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: