Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

II uroczysta Msza Święta na Trójstyku

 Diecezja Bielsko-Żywiecka, Diecezja Żylińska i Diecezja Ostravsko-Opavská we współpracy z Gminą Istebna, Gminą Čierne i Stowarzyszeniem Gmin Jabłonkowskich juz po raz drugi zorganizowały wspólne spotkanie duchownych i mieszkańców regionu Trójstyku czyli Uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się na Trójstyku w Jaworzynce Trzycatku w sobotę 21 sierpnia o godz.10.00. 
 
Mszę swoim patronatem objęli Księża biskupi: Diecezji Bielsko – Żywieckiej Tadeusz Rakoczy, Diecezji Żylińskiej Tomáś Galis i Diecezji Ostravsko-Opavskiej Frantiśek Václav Lobkowicz.

Wspólna procesja mieszkańców trzech krajów wyruszyła z kościoła na Trzycatku o godz. 9:00.
 
Po Mszy Świętej nastąpił program kulturalny, w którym zaprezentowały sie zespoły z Czech, Polski i Słowacji.

Na mszy obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych: Pan Jozef Śtrb z Żilińskiego Samosprawnego Kraja, pan Piotr Spyra Vicemarszałek Województwa Śląskiego, pan Jaroslav Palas marszałek regionu Morawskośląskiego (zastępca Vera Palkova), a także starostowie, wójtowie, sołtysi gmin Ćierne, Skalite, Śvrćinovec ze Słowacji, Hrćavy, Pisećnej, Mostów, Jabłonkowa z Czech oraz Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa, Rajczy i Milówki z Polski.
   
Mieszkańcy przygranicznych miejscowości licznie wzięli udział w uroczystości i cieszy niezmiernie fakt kontynuowania tej pięknej i cennej inicjatywy, która nie tylko zbliża i jednoczy narody, służy wspólnej modlitwie, a także umożliwia poznawanie siebie i swoich kultur.
     Ksiądz prałat Jerzy Palarczyk z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, czuwał nad całością przygotowań do tej uroczystości i zadbał o piękną jej oprawę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do spotkania się i do wspólnej modlitwy. Mimo wieloletnich granic, nasze narody zawsze były sobie bliskie, dlatego trzeba nam kontynuować tradycję wspólnych spotkań – tu, na Trójstyku polsko – czesko – słowackim.

źródło: istebna.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: