Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Iglica na Ratuszu już w przyszłym roku!

Do 21 stycznia 2022 roku podmioty zainteresowane wykonaniem zwieńczenia wieży cieszyńskiego Ratusza mogą składać swoje oferty.  Samorząd właśnie ogłosił przetarg.

Firma, która go wygra, od momentu podpisania umowy, będzie miała pięć miesięcy na realizację zadania.

Zakres robót obejmuje wykonanie renowacji lub odtworzenie uszkodzonej iglicy, montaż drewnianego elementu mocującego strzelisty szczyt wieży wraz z zamontowaniem samego zwieńczenia, a także renowację poszycia zwieńczenia wieży po zamontowaniu iglicy. 

W 2017 roku zabytkowy stożek spadł na cieszyński Rynek. Konstrukcję nadwyrężyły silne podmuchy wiatru. Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej iglica była już restaurowana. Wtedy także wiatr spowodował uszkodzenia, które naprawiała jedna z miejscowych ślusarni.

Budynek ratusza był wielokrotnie odbudowywany i przerabiany, a jego obecny styl można określić jako barokowo-klasycystyczny. Oddany do użytku został w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-27 15:32:46
inigo: Obawiam się, że może to być najdroższa iglica świata. O ile % trzeba teraz zwiększyć kosztorys żeby wygrać przetarg? Burmistrz sobie dzwignął za odpady od pogłowia w gminie to go stać, kto bogatemu zabroni?!
2021-12-27 17:31:38
krzysztof  mm: no skoro nie ma ważniejszych spraw, niech wydadzą na iglicę - a inigo zwracam uwagę, że to radni a nie burmistrz decydują o opłatach za odpady - RADNI
2021-12-27 19:03:11
tom lem: ... ależ są ważniejsze sprawy krzysztofie, np. podwyżki dla Szanownej Pani, oczywiście wszystko przy okazji podwyżek dla radnych. Dziwnym zbiegiem, budżet udźwignie te poprawy , choć ostatnio Szanowna Pani, biadoliła ile to mln z powodu nowego ładu braknie w mieście. Iglica to tylko mydło, dzięki któremu bezradni radni, szybciej wydalą dla mieszkańców podwyżki "pochylając" się nad budżetem ;-)
2021-12-27 19:17:32
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Dlaczego nie podano kosztów tej inwestycji? Jakaś tajemnica czy niedopatrzenie autora artykułu? Czy będzie tak horrendalnie wysoka suma jak przy renowacji Studni Trzech Braci gdzie sam projekt oszacowano na 140 tys zł?
2021-12-27 19:27:20
tom lem: ... nic z tego nie będzie Pogromco, dzisiaj wyceny obowiązują miesiąc nie pół roku, jak się włodarzom wydaje ;-)
2021-12-27 19:44:49
Hejo: Jak długo będziemy czekać na dymisję w. Burmitrza Majora, który w wojnie hybrydowej opowiedział się PO stronie wroga !
2021-12-27 22:57:50
Wiederholec: Hejo skoro do dziś nie został zdymisjonowany to znaczy, że Burmistra nie widzi w tym nic złego. Na dodatek dalej tkwi w błędnym przekonaniu, że jest to jego prywatna sprawa.
2021-12-28 17:55:01
+święty+Patryk+: pisi troll domaga się kosztów iglicy? - a może by tak pisiego trolla zapytać o koszty Pegazusa? licencji na podsłuchiwanie opozycji? respiratorów od handlarza bronią? maseczek od instruktora narciarskiego? elektrowni w Ostrołęce? wyborów kopertowych? przelewów dla Rydzyka? kar za Turów i za demolkę systemu sądowniczego? za niekupione helikoptery? za komisję smoleńską Antka Zamachowca? no i za te - hahaha - latarki i buty dla terytorialsów? bezczelność większa czy głupota trudno powiedzieć, jedno i drugie na maksa
2021-12-28 18:52:44
Kamrat: Chodźcie do nas albo sami się organizujcie. Pisanie nic nie da, przestępcy nie boją się papieru.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: