Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Iglica będzie znowu górowała nad cieszyńskim Rynkiem

Cztery lata temu wichura zwaliła iglicę cieszyńskiego Ratusza. W listopadzie samorząd ma ogłosić przetarg na wykonawcę pierwszego etapu remontu zabytkowego budynku. W jego ramach zostaną wykonane prace na wieży, dzięki którym iglica będzie mogła być znów zamontowana na XIX wiecznym budynku.

Iglica spadła na cieszyński Rynek w sierpniu 2017 roku. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Silne podmuchy wiatru nadwyrężyły poważnie konstrukcję. Uszkodzona została część łącząca iglicę z drewnianym masztem.

Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie poinformowała, że samorząd czeka obecnie na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się ogłosić przetarg oraz wyłonić wykonawcę, prace powinny rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Koczwara zaznaczyła, że to wykonawca, który wygra przetarg, dokładnie określi harmonogram realizowanych zadań.

Kolejne etapy remontu Ratusza zakładają wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę windy, dzięki której bez komplikacji będą mogły dostać się do budynku osoby niepełnosprawne. Ostatnią częścią renowacji będzie malowanie elewacji zabytkowego obiektu.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która później służyła radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-25 08:50:24
tom lem: ... dajcie spokój już może za tej kadencji z tymi obietnicami, bo jak praktyka wskazuje obecna władza nie ma szczęścia do terminów, tym bardziej harmonogramów. Raczej bardziej wiarygodne następne protesty pod patronatem Szanownej Pani, prowadzone przez aktywistkę z parcianą dialektyką. "Winda"!!!, to chyba dla urzędników snujących się po magistracie, bo interesanci nadal będą przyjmowani w holu z akustyką porównywalną do filharmonii, a wszystko zgodne z obostrzeniami i prawem, zwłaszcza z RODO ;-)
2021-10-25 08:56:14
święty+Patryk: "Szanowana Pani" to duży postęp, tak trzymać
2021-10-29 09:50:27
jojestelazgalicyji: duet Burmistrzyni-Przew.Rady niczemu "nie winien", że iglica spadła i że będzie ponownie na Ratuszu. Wszystko poza ich kadencją ...tempo zawrotne= pożal się boże. Fakt empatii Ratusza do petentów obrazują "dwie blaszane miski z wodą" na chodniku pod bramą Ratusza.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: