Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

IFLA z wizytą w Cieszynie

Do Cieszyna zawitał Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA - International Federation of Library Associations and Institutions. 25 sierpnia grupa bibliotekarzy Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji zapoznała się z działalnością Książnicy Cieszyńskiej oraz Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Od chwili powstania organizacji – tj. od 1927 roku – Polska gościła kongresy IFLA dwukrotnie: w roku 1936 oraz w 1959. 20 sierpnia br. ponad 3 tys. osób reprezentujących 130 krajów uczestniczyło w ceremonii otwarcia trzeciego spotkania ze światowym bibliotekarstwem we Wrocławiu. W tym roku Kongres odbywał się pod hasłem: „Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo”. W ceremonii otwarcia udział wziął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie bibliotek.

To największe i najważniejsze światowe wydarzenie związane z bibliotekarstwem i informacją naukową trwało do piątku 25 sierpnia. Ostatni dzień Kongresu organizatorzy zaplanowali jako dzień wyjazdów studyjnych do najciekawszych i najprężniej działających bibliotek w Polsce.

25 sierpnia grupa bibliotekarzy z Tajwanu, Kanady i Słowenii przyjechała do Cieszyna i zapoznała się z działalnością Książnicy Cieszyńskiej i Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Podczas wizyty goście zwiedzili między innymi działy udostępniania zbiorów: Wypożyczalnię, Czytelnię i Oddział dla dzieci, wysłuchali prezentacji o działalności Biblioteki Miejskiej i wzięli udział w warsztatach pokazowych, prezentujących wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą w pracowni TWOJEmedia. Miłym akcentem wizyty było spotkanie bibliotekarzy z Burmistrzem Cieszyna - Ryszardem Macurą i spacer po mieście, który był okazją do promocji naszego miasta, nie tylko jako miasta książek, ale i miejscowości atrakcyjnej turystycznie.

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: