Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

I Poziom Ostrzegania - Program Ochrony Powietrza

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, na terenie województwa śląskiego wystąpił I Poziom Ostrzegania. Program Ochrony Powietrza (POP) zakłada możliwość ogłoszenia trzech poziomów ostrzegania – w zależności od poziomu, podejmowane są różnego rodzaju działania.

- Zgodnie z Planem działań krótkoterminowych, stanowiącym część Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji (…) wystąpienie I POZIOMU OSTRZEGANIA jest związane z przekroczeniami dopuszczalnej częstości 35 dni w roku kalendarzowym dopuszczalnego poziomu stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 50 µg/m³ na stanowiskach pomiarowych, w tym na stacji w Cieszynie przy ul. Mickiewicza – informują władze miasta.

Pierwszy z poziomów ostrzegania ma charakter informacyjny, edukacyjny oraz ostrzegawczy. Warunkiem jego ogłoszenia jest uzyskanie informacji od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na temat przekroczeń określonych substancji w powietrzu w określonym czasie i prognoza jakości powietrza, która wskazuje, iż jakość powietrza w regionie jest umiarkowana. W tym przypadku nie zaleca się jeszcze podejmowania środków ostrożności, jednak należy monitorować sytuację.

Drugi poziom to już oznaczona kolorem pomarańczowym dostateczna jakość powietrza. W przypadku stopnia trzeciego występuje już alarm smogowy, jakość powietrza jest zła, zaznaczona kolorem czerwonym. W tych sytuacjach należy ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartych przestrzeniach, stosować się do zaleceń lekarskich i unikać wietrzenia pomieszczeń, w czasie trwania ostrzeżenia.

- Zgodnie z POP, odbiorcami ogłoszenia są przede wszystkim ośrodki oświatowe, placówki opiekuńcze, szkoły, przedszkola, żłobki, domy opieki dziennej, ośrodki zdrowia, szpitale, ośrodki opieki zdrowotnej, społeczeństwo, w tym szczególnie osoby z grupy wrażliwej, czyli dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, kobiety w ciąży, osoby z cukrzycą i otyłością – wskazują władze miasta. W rzeczywistości odbiorcą ostrzeżenia jest każdy mieszkaniec regionu, który objęty został określonym poziomem ostrzegania. Przebywanie na powietrzu złej jakości, może powodować różnego rodzaju schorzenia, a nawet być przyczyną przedwczesnej śmierci. Istnieje możliwość samodzielnego monitorowania jakości powietrza poprzez strony internetowe: www.cieszyn.pl/ mczk, www.cieszyn.pl, www.um.cieszyn.pl w zakładce JAKOŚĆ POWIETRZA, oraz na stronie WIOŚ.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-02 18:24:22
bronek91: A jaki te wszystkie programy poza wzrostem świadomości mieszkańców, mają realne przełożenia???? Zlikwidowany zostanie transport drogowy??? Zlikwidowana zostanie niska emisja??? Czechom nakażemy zamknąć przemysł na swoich wschodnich rubieżach???? itd. Nawet samochody elektryczne będą powodować zanieczyszczenia, in plus, nie zawsze energia elektryczna jest czysto produkowana. Do tego dochodzi zanieczyszczenie wód, w tym gruntowych, w tym nie wszystkie oczyszczalnie ścieków w Polsce stosują ozonowanie, które likwiduje mikrozanieczyszczenia, nawet te hormonalne np. estrogeny.... Pragnę też zauważyć, iż rzekome globalne ocieplenie ujawnia się nie tyle w ociepleniu co w osuszeniu klimatu i spadku poziomu wód gruntowych. Widać to chociażby po drzewostanach np. jesionów. Zalecam spacery po lasach...... Wobec czego proponuję zająć się kwestiami, na które mamy większy niż mniejszy wpływ. Poziom pyłów i hałasu skutecznie niweluje roślinność, zatem proponuję sadzić drzewa, zalesiać tereny i ograniczyć zabudowę na terenie Śląska Cieszyńskiego. Domy jednorodzinne i ich niewłaściwie rozplanowane wpływa na ograniczenie jakości i poziom wód gruntowych, co przyśpiesza wysychanie.... Na nadchodzące coraz bardziej suche lata, przyda się większa ilość zbiorników retencyjnych a także świadomość oszczędnego gromadzenia i korzystania z wody. Polskie rolnictwo coraz częściej będzie trzeba nawadniać i już dziś trzeba myśleć o budowie odpowiedniej infrastruktury a także środkach chemicznych stosowanych przez rolnictwo.... Wpływ na ekosystem.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: