Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hybrydowy autobus na cieszyńskich drogach

Już od 10 kwietnia 2019 roku na trasach cieszyńskich autobusów miejskich pojawi się nowy pojazd. Do 25 kwietnia 2019 roku ZKG w Cieszynie ma testować nowy autobus z napędem hybrydowym Solaris Urbino 12 Hybrid. Ważnym aspektem testów jest fakt, że podróżując tym konkretnym autobusem, posiadacze kart miejskich (e-biletów) są zwolnieni z opłat za przejazd, a cena biletów w wersji fizycznej będzie inna, niż przy standardowym przejeździe.

Autobus z napędem hybrydowym na kursować w Cieszynie od 10 do 25 kwietnia 2019 roku. W tym czasie będzie testowany w szczególności na liniach 30, 32 oraz 21 i 22, chociaż może pojawiać się również na innych trasach. Pojazdu nie zobaczymy jednak na cieszyńskich drogach od 15 do 17 kwietnia, kiedy to jedzie na wystawę na targi.

- Autobus hybrydowy Solaris Urbino 12 Hybrid umożliwia podróż maksymalnie 88 pasażerom, w tym 24 osoby mogą skorzystać z foteli „Ster” typu 8MU – z niskiej podłogi jest dostępnych dziewięć foteli. Wejście jest możliwe poprzez troje drzwi w układzie 2-2-2. Drugie i trzecie drzwi są odskokowo przesuwne. Autobus posiada klimatyzację, poza tym naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewniają cztery przesuwne okna. Sercem układu napędowego, pełniącego rolę agregatu prądotwórczego, jest silnik Cummins ISB4.5 o pojemności 4,5 litra. Jednostka spełnia normę emisji spalin EURO 6, ma moc 210 KM i moment obrotowy 832 Nm. Dodatkowym elementem układu napędowego Urbino LE hybrid jest maszyna elektryczna o mocy znamionowej 11,5 kW. Jej zadaniem jest rekuperacja energii w trakcie hamowania oraz wspomaganie silnika spalinowego przy ruszaniu. Dzięki temu układ ten zużywa mniej paliwa. W teście SORT2 ten autobus uzyskuje zużycie paliwa na poziomie poniżej 30 litrów na 100 km. Masa własna pojazdu jest poniżej 9 ton, z kolei masa całkowita autobusu z pasażerami wynosi 15 ton – wyjaśniają przedstawiciele ZGK w Cieszynie.

Jeżeli chodzi o przejazdy autobusem Solaris Urbino 12 Hybrid, ich ceny i zwolnienia z opłat zostały unormowane w Zarządzeniu Burmistrza Miasta Cieszyna z 8 kwietnia 2019 roku. Zgodnie z nim pasażerowie posiadający kartę miejską (e-bilet), są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów testowanym autobusem na liniach cieszyńskiej komunikacji miejskiej. Kierowca w autobusie, przyjmując opłatę gotówkową za przejazd (lub bagaż) wydaje jednorazowy bilet w wersji papierowej o odpowiednich nominałach (N- normalny, U – ulgowy, B – bagażowy):

Cieszyn – Cieszyn – 2,80 N, 1,40 U, 3,30 B;
Cieszyn – Pogwizdów – 4,00 N, 2,00 U, 3,30 B;
Cieszyn – Kaczyce – 4,20 N, 2,10 U, 3,30 B;
Pogwizdów – Kaczyce – 2,80 N, 1,40 U, 3,30 B.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: