Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hołd dla ofiar obozu

W najbliższą niedzielę w Zebrzydowicach w pobliżu stacji PKP odsłonięta zostanie nowa tablica, upamiętniająca ofiary niemieckiego obozu zagłady dla Żydów. W czasie II wojny światowej przez dwa lata od 1942 do 1944 roku funkcjonował na terenie Zebrzydowic niemiecki obóz pracy.

Wiesław Kulawiec, pastor Kościoła Zielnoświątkowego poinformował, że o godzinie 16.30 przy ul. Dworcowej złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozu Pracy dla Żydów. - Wydarzenie to będzie miało podniosły charakter. W jego trakcie nastąpi uroczyste odsłonięcie  nowej tablicy upamiętniającej ofiarypowiedział pastor.

Po zakończeniu uroczystości o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej  Zamku w Zebrzydowicach rozpocznie się " Wieczór Pieśni Żydowskich”, w trakcie którego wystąpi zespół  tańca żydowskiego i izraelskiego KLEZMER z Cieszyna wraz z grupą wokalno - instrumentalną BAT KOL z Gliwic.

Jak wynika z ustaleń historyków śmierć Niemcy pozbawili życia w obozie pracy w Zebrzydowicach co najmniej 183 osoby, głównie z Holandii. Ciała ofiar zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz Kończyc Wielkich.

 

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-11 19:41:51
donekT: Ofiarom TOTALITARYZMU jak najbardziej należy się godne upamiętnienie, szacunek, chwila zadumy, a zwłaszcza pamięć o ich cierpieniu, BEZ WZGLĘDU NA POCHODZENIA I NARODOWOŚĆ.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: