Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Hity'' i ''kity'' 2013 roku w oczach Aleksandry Banot

Dr Aleksandra Banot - literaturoznawczyni, wykładowczyni uniwersytecka i mieszkająca w Cieszynie feministka - podsumowuje rok 2013.

HITY 2013 roku

Za hit uznaję organizację II już Kongresu Kultury i Komunikacji. Jest inicjatywą szukającą odpowiedzi na pytania o potrzeby i oczekiwania kulturalne mieszkańców regionu i – co najważniejsze – kształtowaną nie tylko przez decydentów (urzędników, radnych, organizacje pozarządowe, animatorów kultury), ale i przez samych zainteresowanych. Kongres zatem, próbując znaleźć punkty wspólne dla interesów różnych grup, buduje społeczeństwo obywatelskie – tak wątłe w naszym kraju.

KITY 2013 roku

Kitów można wskazać wiele – zaczynając od zburzenia dworca autobusowego w Cieszynie. Niemniej jednak wymienię orzeczenie Sądu Najwyższego, które nie uznało Ślązaków za odrębny naród (a w konsekwencji nie zarejestrowało Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej). Pomijając kwestie związane z definiowaniem narodu, orzeczenie to zignorowało rzecz najważniejszą – zadeklarowanie narodowości śląskiej w spisie powszechnym w 2011 roku przez kilkaset tysięcy obywateli. Taka deklaracja jest najbardziej realnym dowodem istnienia śląskiej tożsamości narodowej. Decyzję SN można więc uznać za niedemokratyczną.

(opr. łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: