Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Historyczny moment

Listopadowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna z całą pewnością różniła się od tych, które do tej pory odbywały się w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza. A to za sprawą wyjątkowych gości i umowy partnerskiej, która została podpisana pomiędzy miastem Cieszyn, a miastem Cambrai z Republiki Francuskiej.

W miniony czwartek (29 listopada) w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Cieszyna nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej o współpracy pomiędzy miastem Cieszyn, a miastem Cambrai z Republiki Francuskiej.

Podczas sierpniowej sesji, cieszyńscy radni zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy miastem Cieszyn, a Miastem Cambrai. Pierwsze kontakty zostały zainicjowane kilkanaście lat temu przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach- Filia w Cieszynie i Ośrodek Kształcenia Pedagogicznego w Cambrai. Kontynuowane i umacniane były dzięki współpracy oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Cieszynie ze Stowarzyszeniem Cambrai-Cieszyn.

W ciągu ostatnich czterech lat corocznie odwiedzała Polskę grupa mieszkańców z Cambrai, przy tej okazji goście spotykali się również z władzami miasta Cieszyna. Pomysł nawiązania bliższej współpracy pomiędzy miastami pojawił się już w 2006 roku. - Przyszedł czas, by kontakty te znalazły poparcie i bardziej formalne ramy poprzez podpisanie partnerskiej umowy o  współpracy, która jest rezultatem zaangażowania, entuzjazmu i pasji wielu ludzi. Zawierając umowę chcemy zaoferować otwartość, życzliwość i wsparcie dla wspólnych inicjatyw i działań, w możliwie najszerszym obszarze współpracy, co będzie niewątpliwie bardzo korzystne dla obu państw. Szczególnie współpraca w dziedzinie edukacji, kultury, sztuki, sportu i turystyki oraz przedsiębiorczości powinna stanowić priorytet naszych wspólnych przedsięwzięć – podkreślał Bolesław Zemła przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna.

 Listopadowa sesja była okazją do podziękowań, szczególnie tym osobom, które włożyły wiele pracy w to, aby przekonać władze obu miast, że podpisanie oficjalnej umowy jest niezbędne. Dowodem życzliwości i sympatii były prezenty, które trafiły na ręce gości i gospodarzy.

- O współpracę stowarzyszeń nie musimy się martwić, obserwując działania podejmowane w latach ubiegłych jesteśmy pewni, że będzie ona nadal rozwijana... – podkreślał Jan Matuszek zastępca burmistrza Cieszyna.

Zobacz fotoreportaż>>>

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: