Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Historie biblijne w oczach młodzieży

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. ''Historie biblijne w oczach młodzieży''.

Konkurs zorganizowały panie z biblioteki szkolnej przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie - Olga Białoń i Bożena Michalik. - Mieszkamy w kraju, gdzie w większości polskich rodzin dzieci od najmłodszych lat poznają historie biblijne. Z Biblią stykamy się w domach, w kościołach, jak również w szkole na lekcjach języka polskiego i religii. Śląsk cieszyński jest szczególnym regionem, jeśli chodzi o wydarzenia związane z chrześcijaństwem. W naszej „małej ojczyźnie” od lat mieszkają ludzie należący do różnych wyznań. W 2017 roku obchodziliśmy 500 rocznicę Reformacji, dlatego właśnie motyw biblijny został wybrany jako temat konkursu przez nauczycieli bibliotekarzy naszego powiatu – mówiła podczas ogłoszenia wyników Olga Białoń. Bożena Michalik zwróciła natomiast uwagę na uniwersalność historii biblijnych cytując Fiodora Dostojewskiego, który napisał: „Biblia należy do wszystkich – zarówno do ateistów, jak i do ludzi wierzących. To księga całej ludzkości.” - Dlatego historie biblijne mogą przedstawiać wszyscy, bez względu na to czy są wierzący, czy nie – podkreśliła.

W II edycji Konkursu wzięło udział 29 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Można było przedstawić scenę z dowolnego tekstu biblijnego w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub w formie komiksu. Wpłynęło 6 prac graficznych oraz 23 prace plastyczne. Nie nadesłano żadnego komiksu. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Adam Molenda, Jarosław Skutnik oraz Aleksandra Mazur-Wilk.

I miejsce w kategorii pracy plastycznej w dowolnej technice uzyskała LAURA KRAL z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle za pracę pt. „Wizja Ezechiela”. II miejsce ex aequo otrzymali: Martyna Majchrowska z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za bardzo ciekawe ujęcie tematu „Wskrzeszenie” oraz Łukasz Konkol z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę „Archanioł Michał staje do walki ze smokiem”. Ze względu na wysoki poziom prac i trudności w rozstrzygnięciu, przyznano pięć równorzędnych trzecich miejsc. Otrzymali je: Sandra Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie, za wspaniałe przedstawienie „Apokaliptycznej bestii”

Michał Maniszewski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego za oryginalny pomysł przedstawiający „Zesłanie Ducha Świętego”, Patrycja Hanslik – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Czterech jeźdźców Apokalipsy”, Marcelina Hanzel z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Pokusa” oraz Gabriela Kudłacik, również z Kopernika, za zobrazowanie „Wielkiej Nierządnicy”.

Przyznano również kilka wyróżnień.
Otrzymali je: Weronika Bartuś z Zespołu Szkół w Istebnej, za pracę pt. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”, Kamila Małyjurek z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Stalmach w Wiśle za pracę pt. „Arka Noego”, Paulina Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Kuszenie na pustyni”, Katarzyna Heczko z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Apokalipsa” oraz Anna Maciejewska z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stabat Mater”.

W kategorii praca graficzna I miejsce otrzymała Klaudia Wilczak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. „Nowoczesna Apokalipsa”. Klaudia po raz drugi sięgnęła po główną nagrodę. W pierwszej edycji konkursu wygrała jej praca pt. „Samotny latarnik? Samotny tułacz?”. Zdobywczynią drugiego miejsca została Julia Helena Pilarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Przypowieść o siewcy”. Trzecie miejsce zostało przyznane Justynie Cyrzyk, również z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Wykonało się”. Przyznano też trzy wyróżnienia w kategorii pracy graficznej. Uhonorowano nimi:
Adriannę Kunczka z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stworzenie świata”, Sonię Grudzień z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. ”Biblia w nowoczesnym świecie” oraz Jakuba Majtykę z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę graficzną pt. „Jezus skazany na śmierć”.

Patrycja Hanslik z klasy I e „Kopera” zdobyła trzecie miejsce za pracę przedstawiającą Czerech Jeźdźców Apokalipsy. Narysowała śmierć, zarazę, wojnę oraz głód. Uwagę przykuwają pięknie namalowane konie, które, jak wiadomo, do łatwych tematów w plastyce nie należą. Jednak przyznaje, że woli malować zwierzęta, niż ludzi. - Faktycznie anatomia konia jest bardzo trudna, szczególnie proporcje. Aczkolwiek nie bardzo lubię rysować ludzi. Nie wychodzi mi uzyskiwanie obrazu emocji. A jeżeli chodzi o zwierzęta to bardzo lubię je rysować także w naturalnym środowisku – mówi laureatka, która na co dzień, dla siebie maluje głównie postacie komiksowe w stylu mang oraz szkice zwierząt. - Z tego obrazka jestem bardzo zadowolona. I bardziej z tych zwierząt niż z postaci. Temat konkursu jej przypasował, choć przyznaje, że do udziału w nim skłoniło ją bardziej zamiłowanie do plastyki niż do studiowania wiedzy biblijnej. W konkursach plastycznych startuje już od najmłodszych lat. Gdy więc w szkole ogłoszono konkurs o tematyce biblijnej nie wahała się, gdyż dostrzegła w nim mnóstwo ciekawych tematów plastycznych. Nie ona jedna zresztą.

- Biblia była i jest inspiracją dla artystów, pisarzy i kompozytorów na całym świecie. Wątki i motywy biblijne możemy odnaleźć w dziełach malarskich, rzeźbach, muzyce, literaturze , jak również w filmie – podkreśla Bartosz Korcz. - Dlaczego właśnie Biblia jest źródłem inspiracji tak wielu twórców? Dlatego, że przesłanie biblijne jest wciąż aktualne. Prawa moralne, zawarte w Piśmie Świętym są do dziś podstawą stosunków międzyludzkich.

- Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich uczestników Konkursu, podziękować im za włożony wkład pracy i podkreślić co mówi zasiadający w jury konkursu Jarosław Skutnik w czasie oceny prac – w dziedzinie artystycznej nie ma przegranych, bo sztuki nie da się zmierzyć i trudno czasami umotywować taką, a nie inną ocenę pracy plastycznej. Dla nas wszyscy jesteście wygranymi – nie rezygnujcie z pasji, rozwijajcie zainteresowania i nie zakopujcie swoich talentów – podsumowała Martyna Miklusiak.
 

(indi)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: