Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach zaprasza do Domu Przyrodnika

Dom Przyrodnika w Hażlachu zostaje ponownie uruchomiony. Zakończenie inwestycji przypadło niestety w czasie pandemii. Obecnie planowane jest otwarcie ekspozycji - od 1 marca 2021 roku wystawy w obiekcie będą dostępne dla zwiedzających.

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarcie ekspozycji w Domu Przyrodnika w Hażlachu (ul. Główna 2) – mamy nadzieję, że ograniczenia tym razem nie pokrzyżują nam planów i uda nam się pokazać nasze tradycje i ciekawostki przyrodnicze jak największej liczbie osób – mówi Cecylia Gasz-Płońska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu.

Chociaż nie jest to oficjalne otwarcie, a raczej ponowne uruchomienie obiektu, po zniesieniu części restrykcji, dla pierwszych zwiedzających przewidziano atrakcje – dla pierwszych pięćdziesięciu osób, które kupią bilet, przygotowaliśmy wiosenne podarunki – wyjaśnia Gasz-Płońska, dodając, że w pierwszy marcowy poniedziałek obiekt będzie dostępny od 10 do 18.

W Domu Przyrodnika można znaleźć interaktywne ekspozycje, które ukazują lokalną kulturę, tradycje, a także rozwój rolnictwa w regionie. Całość wyposażona jest zarówno w historyczne (oryginalne) sprzęty rolnicze i artykułu gospodarstwa domowego, jak i w nowoczesne wizualizacje, czy instalacje, mające opowiadać o lokalnej faunie i florze - W Domu Przyrodnika panuje niesamowity klimat, który łączy nowoczesne, interaktywne rozwiązania, pozwalające w ciekawy sposób pokazywać ekspozycję, z tradycyjnymi tematami, wokół których cała wystawa się skupia. Dom Przyrodnika to jednak nie sama ekspozycja. W przyszłości planujemy organizować wydarzenia, zgodne z kalendarzem ludowym Śląska Cieszyńskiego. Chcemy pokazywać, w jaki sposób dawniej przepowiadano pogodę, jakie obrzędy miały zapewnić urodzaj, jakimi ziołami leczono i wreszcie, kiedy nasi przodkowie się bawili, kiedy był czas nostalgii, a także, kiedy i jak obchodzili święto miłości – wylicza Gasz-Płońska.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: