Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach: za śmieci zapłacimy więcej

Na bieżąco informujemy o podwyżkach cen odbioru odpadów komunalnych na Śląsku Cieszyńskim. Tym razem przyszedł czas na Hażlach – stawka za odbiór odpadów wzrośnie o 2 złote w przypadku odpadów segregowanych.

W 2021 roku stawka za odbiór odpadów komunalnych w Hażlachu wynosiła 29 zł w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny. W 2022 roku będzie to już 31 zł od osoby - Wzrost opłat za odbiór śmieci dotyka prawie wszystkie gminy w Polsce. Jako główne przyczyny podwyżek wskazuje się wzrosty cen usług za odbiór odpadów, opłaty środowiskowej, cen paliwa, cen energii elektrycznej, a także wzrost ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Do tego dochodzi również wzrost płacy minimalnej, które swoim pracownikom muszą pokryć firmy zajmujące się gospodarką komunalną, a zwiększone koszty przerzucane są na gminy, a w konsekwencji na mieszkańców – informuje w rozmowie z portalem ox.pl Grzegorz Sikorski Wójt Gminy Hażlach.

Faktycznie, odbiór odpadów cyklicznie drożeje w praktycznie wszystkich gminach na Śląsku Cieszyńskim. Sikorski podkreśla, że problemem jest brak konkurencji, jeżeli chodzi o oferty na odbiór odpadów, a jeżeli już zostaje podpisana umowa, gmina musi się z niej wywiązać i uiszczać opłaty – opłaty, które pochodzą od mieszkańców.

O podwyżkach cen wywozu odpadów dużo się mówi, temat był również poruszany podczas grudniowej sesji Rady Gminy Hażlach, kiedy uchwała dotycząca podwyżek cen śmieci została przyjęta – podejmowana uchwała jest trudna, ponieważ wiąże się z większymi kosztami dla mieszkańców. W Hażlachu staramy się optymalizować wydatki i znajdować najkorzystniejsze i możliwie tanie rozwiązania, nie wszystko jednak jest zależne od nas. Tutaj mamy styczność z cenami, które dyktuje nam rynek. W rozliczeniu z firmą odbierającą odpady przyjmuje się odpłatność za tonę. Odpadów jest jednak coraz więcej, ceny odbioru również rosną, w związku z czym konieczne jest podniesienie stawki – wyjaśniał Sikorski.

Wójt podkreślał również, że mieszkańcy nie mają wpływu na ceny, jakie są podyktowane przez firmę odbierającą odpady, mają jednak wpływ na ilość produkowanych odpadów – jeżeli wytworzymy mniej odpadów, zapłacimy mniej, ponieważ w praktyce płaci się za tonę. Im mniej odpadów, tym mniejsze koszty. W jaki sposób ograniczyć ilość odpadów? Między innymi zabezpieczając gabaryty przed deszczem - mokre zdecydowanie więcej ważą. To samo dotyczy popiołu, który wilgotny waży więcej. W skali mikro, czyli jednego gospodarstwa domowego, może nam się wydawać, że zbyt wiele to nie zmienia. Przy kilku tysiącach gospodarstw domowych, różnica jest jednak znaczna. Inne zasady, które pozwolą nam na ograniczenie ilości śmieci, to rozwaga podczas zakupów i dawanie wielu rzeczom „drugiego życia”. Ubrania można wrzucać do kontenerów na odzież, a elektrośmieci można oddawać podczas zbiórek takich produktów – zaznacza Sikorski.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-11 09:22:15
Miglanco: To było coś koło 2013 roku, za rządów PO-PSL kiedy uchwalono przepisy nakładające obowiązek aby samorządy na siebie wzięły obowiązek gospodarki śmieciowej. Od tego czasu obserwujemy wzrost kosztów, który drenuje kieszenie zwykłych mieszkańców. Więc jakby nie było to wina TUSKA
2022-01-11 11:09:40
edward pilich : Gmina musi się z czegoś utrzymać taka armia urzędników musi z czegoś żyć
2022-01-11 11:48:24
oxjas1: Miglanco, przypominam, ze PiS rzadzi juz 6 lat ! Mogl wszystko jedna nocna ustawa zmienic ! Ewidentna wina Kaczynskiego !
2022-01-11 16:00:54
Oko: Ewidentna wina POPiSu.
2022-01-11 16:08:38
Marx.: Drożyzna, Inflacja, Polski Bajzel - to trzej królowie anno 2022, na Pegasusie przyjechali
2022-01-11 18:16:07
Szantrapa: Miglanco, wtedy śmieci były po 12 zł, jak przyszli kaczyści i podwyższyli opłatę marszałkowską o 270 % to śmieci zdrożały, gdzieś ci dzwoni, ale nie wiesz gdzie.
2022-01-11 18:56:26
inigo: Sukcesywnie wszyscy objęci zostali programem "smieci+"
2022-01-11 19:14:29
Władek na skuterze: Tak sie obecna wladza zachwala hrabiną Hohenstain ile to zrobila dobrego dla regionu i mam taka sama nadzieje ze historia rozliczy ta NAJDROŻSZA WŁADZE jaka teraz jest w Hażlachu --- na szczescie wybory sie zbliżaja
2022-01-11 19:18:17
Władek na skuterze: Aha fajne stwierdzenie jezeli wytowrzymy mniej odpadow to zapalcimy mniej --- firma i tak podniesie ceny zeby wyjsc na swoje bo ustawa was nie puszcza zeby nie podpisac umowy a ja chyba zaczne palic wszystko wieczorowa porą zeby ograniczyc ilosc plastiku
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: