Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: Radni uchwalili studium

W środę (14.11) odbyła się ostatnia sesja kończącej się kadencji Rady Gminy Hażlach. Jednym z ważniejszych punktów było rozpatrzenie uwag do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Hażlach. Dyskusję ożywiła uwaga dotycząca nieruchomości na której miała powstać żwirownia.

W porządku obrad ostatniej (14.11) sesji Rady Gminy Hażlach znalazł się m.in. projekt uchwały w sprawie określenia na rok 2019 wysokości stawek podatku od środków transportowych. Stawki nie ulegną zmianie. Zostały zachowane na poziomie z bieżącego roku. Uchwała ta została podjęta jednogłośnie.

Ważnym i czasochłonnym punktem obrad było rozpatrzenie uwag złożonych do wyłożonego, do publicznego wglądu, projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Hażlach. Przewodnicząca Rady Bożena Bury odczytała 46 uwag – radni głosowali za przyjęciem uwagi, bądź odrzuceniem. Kontrowersje wzbudził teren w Kończycach Wielkich gdzie inwestor chciał wydobywać żwir i piasek. Wiceprzewodniczący Rady Józef Piekar zwrócił uwagę by w tym przypadku uwzględnić wniosek mieszkańców – zachowanie terenu rolniczego, bez przekształcenia.

Głos w tej sprawie zabrał Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski. Temat żwirowni w Kończycach Wielkich ciągnie się już od dłuższego czasu. Po wielu rozmowach z właścicielem tych gruntów doszliśmy do porozumienia, aby żwirownia nie powstała. Postanowiliśmy przekształcić ten teren w przemysłowo usługowy (oznaczenie PU). Uwaga mieszkańców podnosi fakt, aby ten teren pozostawić w dotychczasowej strukturze, czyli jako teren rolniczy. Podczas posiedzenia Komisji Komunalnej, przy wyłożeniu, dyskutowaliśmy również by cały ten teren ogrodzić pasem zieleni. Jeżeli przekształcimy w PU to nie będzie można prowadzić tam działalności wydobywczej. Na pewno nie powstanie żwirownia. Myślę, że te zapisy skutecznie to blokują – mówił Sikorski.

Wójt podkreślał jednak konieczność tworzenia terenów które mogą przynieść wpływy do budżetu gminy. Na rozwój gminy potrzebne są środki finansowe. Między innymi sprzyja temu tworzenie studium, a później planu. Nie tylko w kwestii terenów mieszkalnych, ale również w kwestii terenów przemysłowych i usługowych – zaznaczył Sikorski.

Wśród radnych rozgorzała dyskusja na temat przekształcenia wspomnianego terenu. Głos zabrał również mieszkaniec, który zgłosił uwagę. Teren o którym mowa to ponad 35 hektarów. Ostatecznie uwaga nie została uwzględniona. Za wnioskiem wójta głosowało 7 radnych, 5 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Po rozpatrzeniu uwag, kolejnym punktem programu było podjęcie uchwały w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Haźlach. Głos znów zabrał wójt Grzegorz Sikorski. Prace nad studium trwały 3 lata. Trwało to tak długo ponieważ pochylaliśmy się nad każdym wnioskiem mieszkańca z osobna. Wniosków wpłynęło bardzo dużo. W większości dotyczyły możliwości przekształcenia terenów rolnych w tereny mieszkalne. Wiązało się to z chęcią sprzedaży, czy planowaną budową przez dzieci wnioskodawców – podkreślał Sikorski.

Wójt dodał, iż w międzyczasie gdy trwały prace nad studium zmieniły się przepisy prawa, zaczęły obowiązywać tzw. bilanse terenów. To dość mocno skomplikowało prace nad studium zwłaszcza w kontekście pozytywnego rozpatrywania większości wniosków naszych mieszkańców – zaznaczył Sikorski. Wójt dodał, iż pozytywnie rozpatrywano głównie te wnioski gdzie tereny rolne znajdują się pomiędzy terenami mieszkalnymi. W studium wyznaczono także kilka obszarów gdzie potencjalnie może rozwijać się przemysł. Wprowadzono również tereny rekreacyjne oraz usługowe.

Uchwała została podjęta 14 głosami przy jednym wstrzymującym się.

 

 

Pisaliśmy: Co zamiast żwirowni w Kończycach Wielkich?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-16 18:51:33
Władek na skuterze: jestem Władek i jeżdże na skuterze ,ale takiej prowizorki ortograficznej jak tu piszą, to powinny iść gromy z jasnego nieba REDAKTORZYNO HAŻLACH A NIE HAŹLACH ----żądam sprostowania
2018-11-16 19:00:04
Władek na skuterze: jestem Władek i jeżdżę na skuterze i jestem nieuprzejmy ---- zaczyna się to od zdania----PO ROZPATRZENIU UWAG ITD... TAM SZUKAJCIE TAKA MOJA PODPOWIEDŹ
2018-11-16 19:07:07
krokusik: Może by tak panie wójcie poprosić właścicieli pól rolnych przy ulicy rajdowej, żeby posprzątali po traktorach. Na najdłuższym jej odcinku jest masa błota i odpadów. Dziękuję.
2018-11-17 09:51:55
men60: Właściciele pól rolnych zanieczyszczają błotem jezdnie wielu ulic, poruszając się traktorami. Jest to niebezpieczne dla innych pojazdów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: