Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach - drzewa po liftingu

Dwa dęby szypułkowe 'Mieszko' i 'Przemko' w Kończycach Wielkich oraz lipa drobnolistna w Pogwizdowie - cenne pomniki przyrody, zyskały zabezpieczenie i oznakowanie.
'Mieszko' to najstarszy dąb na Śląsku. Ma 740 lat. Obwód pnia wynosi 910 cm a wysokość 35 metrów. Sąsiedni „Przemko” ma raptem 'tylko' 450 lat, jego wysokość to 30 m a obwód pnia wynosi 6,40 m. Kiedyś w pewnej książce wyczytałam informację o dwóch kończyckich dębach. Chcieliśmy w jakiś sposób oznaczyć to miejsce, pokazać te dwa cenne zabytki przyrodnicze. Tak, aby ludzie z daleka ale i tutejsi zobaczyli jak potężne są te drzewa. Bowiem wiek najstarszego z dębów określany jest na 740 lat – mówi Maria Żyła radna z Hażlacha, przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
 
W ramach projektu zostało wykonane zostało drewniane ogrodzenie, stolik i ławeczki. To miejsce gdzie można teraz usiąść i podumać troszeczkę. Powstał również niewielki podest i schodki a drzewa zostały ogrodzone drewnianym płotem. – dodaje Żyła.
 
Pielęgnacji poddano również korony dębów oraz lipy drobnolistnej, która rośnie na pograniczy Brzezówki i Pogwizdowa. Zachęcam do odwiedzin tego miejsca, można przyjść odpocząć. - zachęca Żyła.
 
Dodatkowo, przy niewielkim dofinansowaniu z budżetu gminy, wykonano tablicę informacyjną dla „Zielonej Gruszy” w Kończycach Wielkich, oraz strzałki informacyjne. W przyszłym roku Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska zamierza wystąpić o dofinansowanie kolejnego projektu o nazwie „Ścieżka edukacyjna – szlakiem starych drzew uznanych za Pomniki Przyrody”.
 
Środki na prace przy zabytkowych drzewach udało się pozyskać z Lokalnej Grupy działania. Dwa zabytkowe dęby znajdują się przy ulicy Dolnej w Kończycach Wielkich.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/ hazlach.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: