Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: będzie Rada Seniorów?

Gminna Rada Seniorów ma być organem doradczym, który ma na celu umożliwienie seniorom wyartykułowanie ich potrzeb i oczekiwań i aktywizację społeczeństwa. Dzięki powołaniu Rady Seniorów władze mogą również korzystać z doświadczenia i swoistego „głosu rozsądku” jej członków, jednak nie są w żaden sposób związane jej zdaniem. W powiecie cieszyńskim Rada Seniorów została powołana m.in. w Cieszynie. Jak się okazuje, przygotowania do powołania Rady podejmuje również Gmina Hażlach.

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Hażlacha, projekt uchwały, która ma powołać Radę Seniorów Gminy Hażlach, została poddana konsultacjom społecznym.

Projekt uchwały  przewiduje nie tylko powołanie rady, ale również określa jej statut. Na jego mocy ma zostać powołana Rada Seniorów Gminy Hażlach, która będzie reprezentować środowisko seniorskie. Do jej zadań ma należeć m.in. wyrażanie na wniosek odpowiednich organów (Rady Gminy, Wójta, instytucji itp.) opinii na temat projektów uchwał i prawa miejscowego, w szczególności dotyczących osób starszych i działań realizowanych na ich rzecz.

To jednak nie wszystkie uprawnienia, jakie ma otrzymać Rada. Zgodnie z załączonym do uchwały Statutem rady, seniorzy będą mogli rekomendować działania na rzecz poprawy jakości ich życia, oraz podejmować wiele innych działań – do zadań Rady o charakterze inicjatywnym należy w szczególności inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej seniorów, poprawy jakości ich życia i działań, wzmacniania ich aktywności obywatelskiej oraz służących ochronie praw i poszanowania godności osób w wieku senioralnym – czytamy w załączniku.

Rada ma składać się z 9 członków, będących mieszkańcami Gminy Hażlach, a kadencja Rady ma trwać 4 lata. Członkowie będą musieli mieć ukończone 60 lat. Kandydat do Rady będzie musiał przedstawić odpowiednią listę poparcia (co najmniej 25 podpisów). Jeżeli chętnych będzie więcej, niż miejsc w radzie, Wójt zwoła zebranie wyborcze, podczas którego podjęta zostanie decyzja o tym, kto ostatecznie będzie reprezentował środowisko senioralne.

Pełna treść projektu uchwały i informacje na temat zgłaszania wniosków i opinii dostępne tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: