Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach - będzie duża zmiana

Dwa miliony złotych dotacji otrzyma gmina Hażlach na kompleksową modernizację dotychczasowego budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Prace ruszą w połowie 2017 r. Trwają przygotowania procedury przetargowej.

Wniosek na remont budynku złożyła Gminna Biblioteka Publiczna i to ona jest głównym odbiorcą dotacji. Dzięki funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Domu Ludowym przy ul. Głównej 37 biblioteka zajmie całe piętro. Będzie więcej miejsca na książki i dla czytelników. – Bardzo się cieszymy, bo ten projekt to wyjście naprzeciw naszym mieszkańcom. By jeszcze bardziej zachęcić ich do korzystania z zasobów biblioteki uruchomimy nocną wrzutnię. Dzięki niej książki będzie można oddawać o każdej porze dnia i  nocy – podkreśla Danuta Łysek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej.

To będzie kolejny tak duży remont, który w gminie zostanie przyprowadzony w instytucji kultury W grudniu 2015 roku po remoncie oddano do użytku odremontowaną bibliotekę w Pogwizdowie. Pogwizdów – biblioteka czeka na czytelników

Prace w hażlaskiej bibliotece będą bardzo poważne. Na parterze budynku zlokalizowana będzie sala widowiskowa ze sceną oraz druga, mniejsza sala spotkań. Nie zabraknie zaplecza kuchennego. Budynek znajduje się tuż obok boiska, dlatego swoje miejsce będą tu mieli także sportowcy, dla których przygotowane zostaną szatnie i natryski.

- Budynek domu ludowego, spichlerza i szkoły to trzy punkty, które stanowią trójkąt będący sercem Hażlacha. Zależy nam by te miejsca nabrały nowego wyrazu, by przyciągały turystów, a mieszkańcy byli z nich dumni – podkreśla Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

Posłuchaj

Bryła Domu Ludowego zostanie powiększona i na ostatnim poziomie znajdą się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury. By do wszystkich instytucji był łatwy dostęp w budynku zostanie zainstalowana winda.

Remont budynku ruszy na przełomie czerwca i lipca, a zakończenie zaplanowane jest na czerwiec 2019 r. Modernizacja jest możliwa dzięki dotacji uzyskanej w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 2 "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020".

W ramach naboru wpłynęło 159 wniosków, w tym 123 poprawne formalnie, na łączną kwotę dofinansowania 89,7 mln zł. Do dofinansowania zostało zakwalifikowanych 14 wniosków. Przyznano dotację w łącznej kwocie ponad 7,8 mln. zł. Wniosek złożony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Hażlachu uzyskał największą liczbę punktów.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-02-09 10:06:30
Korektor: Moim skromnym zdaniem włodarze gminy powinni się w końcu pochylić nad kwestią przedszkola. Obecnie przedszkole w Hażlachu jest wielkości standardowej piętrówki i przebywają w nim dzieci w wieku 3 i 4 lat. Dzieci 5 i 6 - cio letnie zostały zainstalowane w Szkole Podstawowej, w której już brakuje miejsca, a będzie go jeszcze mniej w momencie pojawienia się klas 7 i 8 (co przewiduje reforma oświaty). <br />rozbudowa GOK - u i biblioteki to fajna sprawa, ale inwestycja w demografię zazwyczaj procentuje bardziej niż w tzw. kulturę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: