Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Harfy rosną wokół nas... najlepiej w Cieszynie

Okres letni kojarzy się ze wzrostem roślin i powolnym przygotowaniem do ''wydawania owoców''. Tytuł niezwykłego koncertu ''Harfy rosna wokół nas'', przygotowywanego od kilku miesięcy przez Polskie Towarzystwo Harfowe dla mieszkańców Cieszyna, jest nawiązaniem do ''wydawania owoców'' sztuki harfowej i prezentacji artystycznego rozwoju młodych harfistek urodzonych w Cieszynie a wchodzących z sukcesami na coraz szerszy rynek muzyczny Europy.

Studentki klas harfy: Anna Trefon (Akademia Muzyczna w Katowicach, klasa prof. Helgi Storck) i Klara Wośkowiak (Royal Academy of Music w Londynie, klasa prof. Karen Vaughan) mają już wiele sukcesów estardowych i celująco zdanych egzaminów na uczelniach. Każda z artystek wykona półrecital na harfie solo (a w finale wystąpią w duecie). Warto przypomnieć, że Anna Trefon, bodaj jako pierwsza w historii Polka, uzyskała pierwszą lokatę na międzynarodowym konkursie harfowym , w Jej przypadku chodzi o XIX Międzynarodowy Konkurs Harfowym im. Josefa Reinla w Wiedniu. W dniach 10-11 marca 2012 roku w konkursie tym rywalizowało 20 harfistek z Europy i Azji. Do druiego etapu zakwalifikowano 7 harfistek. Ani Trefon w tym gronie udało się być pierwszą! To sukces osobisty ale też sukces katowickiej Akademii Muzycznej. Podczas zapowiadanego koncertu w Cieszynie harfistki zaproponują słuchaczom wirtuozowski repertuar, dawno nie wykonywany w Cieszynie. Tego wieczoru Muzeum Śląska Cieszyńskiego pokaże rzadko publicznie udostępniane średniowieczne staroduki, gdzie też nie zabrakło ilustracji z harfą w tle.

Koncert służy upowszechnieniu muzyki harfowej, której na co dzień nie słuchamy w radio czy telewizji. Harfa od prawie 10 lat, a nawet dłużej, jest bardzo związana z życiem kulturalnym Cieszyna. Tutaj mieszka wybitna harfista Ewa Jaślar-Walicka, tutaj urodziły się dwie dobrze zapowiadające się artystki - Anna Trefon i Klara Wośkowiak, tutaj powstało ogólnopolskie towarzystwo skupiające harfistów nie tylko z kraju ale także wielu miejsc na świecie. Tutaj działa regularnie Ogólnopolski Konkurs Duetów z Harfą (najbliższy w kwietniu 2013 r). Z powodzeniem można więc powiedzieć , że harfy “rosną” i wyrastać będą w Cieszynie każdego następnego roku. Koncert wspiera finansnowo miasto Cieszyn.

 

24 sierpnia 2012 r. (piątek) godzina 18.00, Sala Rzymska Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie ul. Regera 6. Wstęp wolny.

 

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na www.cieszyn.pl

Promocja UM Cieszyn


źródło:
dodał: UMC

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: