Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Harcerze w Dębowcu

W Dębowcu od 17 listopada 2022 roku działa 17. Próbna Drużyna Harcerska przy SP w Dębowcu drużynowym, której został harcmistrz Mariusz Bartczak. Wprawdzie ponad 20-osobowa grupa dopiero rozpoczyna swoją przygodę z harcerstwem, ale już można ich zobaczyć nie tylko na zbiórkach i biwakach. Młodzi harcerze chętnie biorą udział w uroczystościach organizowanych przez Gminę Dębowiec i Szkołę Podstawową w Dębowcu.

 

W Dębowcu od 17 listopada 2022 roku działa 17. Próbna Drużyna Harcerska przy SP w Dębowcu drużynowym której został harcmistrz Mariusz Bartczak. Data założenia drużyny jest datą symboliczną, zwraca uwagę Bartczak tłumacząc – zwracamy uwagę na symbolikę: 17 drużyna, 17 listopada założona, o godzinie 15:17 rozpoczynamy, zaś o 17:17 kończymy nasze zbiórki.

Obecnie w działalność dębowieckiej drużyny zaangażowało się ponad 20 osób w wieku 10-11 lat i starsze. Wprawdzie działają dopiero od ponad 3 miesięcy, ale już wzięli udział w kilku wydarzeniach organizowanych na terenie Gminy Dębowiec m.in. marszu śmierci i 82. Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych na teren okupowanego Kraju. Harcerze uczestniczą przede wszystkim w zbiórkach, ale także biwakach (w Dębowcu i w Cieszynie). W ostatnim czasie wzięli udział w Dniu Myśli Braterskiej w Brennej.  

Pomysł by założyć drużynę harcerską w Dębowcu kiełkował długo. Pan Mariusz działał w harcerstwie kiedy mieszkał w Krakowie, po przeprowadzce na Śląsk Cieszyński rozpoczął pracę jako psycholog w tutejszych szkołach, ale harcerstwo ciągle było i jest mu bliskie. Postanowił więc uruchomić drużynę próbną. Na co szkoła w Dębowcu zareagowała bardzo pozytywnie. Przeszkodziła nam pandemia, bo już dużo wcześniej chcieliśmy uruchomić drużynę, ale nie było sensu. I tak nie moglibyśmy mieć zbiórek. Dlatego wystartowaliśmy dopiero po tym trudnym czasie – tłumaczy Bartczak.

Pan Bartczak póki co działa sam, przy wsparciu harcerki, która ma już pewne doświadczenie, ale kwestia ciągłego braku czasu i organizacji wielu spraw w pojedynkę jest dla harcmistrza nie lada wyzwaniem. A na pytanie czego życzyć 17. Próbnej Drużynie Harcerskiej odpowiada bez namysłu – aby jak najszybciej zaczęła funkcjonować działalność zastępowa – małymi grupami. Wówczas sami potrafiliby zorganizować sobie zajęcia, zadania. To zdecydowanie ułatwi pracę i będzie dobrym sygnałem, że ta drużyna utrzyma się i będzie się rozwijać – zaznacza.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: