Grypa atakuje ptaki
- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje o wystąpieniu na terenie województwa śląskiego ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtyp H5N8. Zasady bioasekuracji opisane są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków – taka informacja pojawia się m.in. na stronach gmin w województwie śląskim. Chociaż wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi, może spowodować spore straty hodowców.
Zgodnie z apelem, wydanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego lekarza Weterynarii, do którego odsyła Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie, główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety, przyczyną może być również człowiek – o ile choroba nie jest dla niego szkodliwa, może nieodpowiednio zabezpieczyć swoją hodowlę, lub też, przez brak zachowania środków ostrożności, przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.
Jakich zasad muszę przestrzegać hodowcy? Poniżej wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Pełna treść apelu tutaj.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.