Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Grupa przestępcza rozbita

Funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału Straży Granicznej udało się rozbić  grupę przestępczą organizującą obywatelom Iraku nielegalny wjazd do strefy Schengen. Sześcioro członków grupy działało na terenie powiatu bielskiego i cieszyńskiego. Na czele bandy stał 49-letni obywatel Polski narodowości irackiej.
                                                                                                                              
Do przestępczego teamu należało 6 osób, również kobiety: - Zatrzymani przez Straż Graniczną członkowie grupy przestępczej – obywatele Polski (trzej mężczyźni i trzy kobiety), to mieszkańcy Podbeskidzia. Osoby te działając wspólnie i w porozumieniu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, dopuszczały się przestępstw mających na celu organizowanie obywatelom Iraku przekroczenia granicy RP wbrew przepisom poprzez ułatwianie uzyskania wiz pobytowych Schengen - informuje Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, ppłk SG Cezary Zaborski.

Przestępcy znaleźli prosty sposób na sprowadzenie obcokrajowców do Polski i otwarcie im furtki do krajów strefy Schengen: - Proceder opierał się na poświadczaniu nieprawdy i wyłudzaniu dokumentów od polskich urzędników, zarówno przez członków grupy jak i korzystających z ich usług cudzoziemców - opisuje sposób działania grupy ppłk SG Cezary Zaborski: - Członkowie grupy, jako osoby fizyczne lub właściciele firm, składając w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (oddział zamiejscowy w Bielsku Białej) poświadczające nieprawdę wnioski, wyłudzali od urzędników zaproszenia do przyjazdu do Polski dla obywateli Iraku. We wnioskach Polacy wprowadzali w błąd urzędników, co do celu zaproszenia cudzoziemców oraz możliwości i zamiaru pokrycia kosztów związanych m.in. z ich długoterminowym pobytem. Jako cel pobytu ob. Iraku podawali odwiedziny, nawiązanie kontaktów handlowych, a także leczenie w Polsce, do czego wykorzystywali zaświadczenia z polskich placówek medycznych o możliwym leczeniu cudzoziemców.  Wyłudzone od urzędników zarejestrowane zaproszenia wraz z innymi dokumentami uwiarygodniającymi cel przyjazdu, trafiały za pośrednictwem kierującego grupą Polaka narodowości irackiej, do zainteresowanych obywateli Iraku, którzy wykorzystywali je następnie do wyłudzania wiz pobytowych od urzędników polskich placówek dyplomatycznych.

Cudzoziemcy potwierdzali fałszywy cel swojego wyjazdu do Polski. Polska nie była jednak dla nich krajem docelowym. Dzięki  wizom Schengen byli przerzucani dalej, najczęściej do Szwecji i Niemiec. Rzadziej były to: Dania, Norwegia, Finlandia, Holandia oraz Austria: -  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że koszty jakie ponosił cudzoziemiec, by z pomocą grupy przedostać się do Polski, a następnie  do kraju docelowego w Europie wynosił od 10 000 do 14 000 $. Zainteresowani cudzoziemcy byli wyszukiwani bezpośrednio w Iraku oraz w Turcji - podaje ppłk Zaborski.

W okresie działalności grupy przestępczej tj. od 2007 do 2011 roku, do Wojewody Śląskiego wpłynęło od członków grupy około 150 poświadczających nieprawdę wniosków o zarejestrowanie zaproszeń dla ob. Iraku. Wizy Schengen udało się wyłudzić 57 obywatelom Iraku.

Pięcioro z zatrzymanych obywateli Polski usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej, a jeden – obywatel Polski narodowości irackiej, zarzuty kierowania grupą przestępczą. Wobec niego zastosowano tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozory Policji i zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów. Zgodnie z kodeksem karnym za udział w grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a za kierowanie grupą od roku do lat 10.

W powyższej sprawie prowadzone są dalsze czynności. Niewykluczone są następne zatrzymania i przedstawienie zarzutów kolejnym osobom.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: