Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Grób Dzieci Utraconych w Cieszynie

W poniedziałek (15.10) na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie odbyła się uroczystość odsłonięcia Grobu Dzieci Utraconych. To szczęśliwy finał wieloletnich starań grona osób, które pragnęły mieć takie miejsce w Cieszynie. Inicjatorką tego wydarzenia jest Joanna Czapla, aniołkowa mama nienarodzonych dzieci.

W uroczystym odsłonięciu Grobu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie udział wziął Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak, inicjatorka wydarzenia Joanna Czapla, profesor Jerzy Fober - autor projektu Grobu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie, Bogusława i Sławomir Witalis - wykonawcy pomnika, Józef Szyguda – prezes ZGK, Karina Żyłka – kierownik Działu Cmentarzy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Cieszynie i Monika Cholewa z Działu Cmentarzy, Lucyna Lanc-Kasperek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie, Ks. Tomasz Związek - proboszcz Parafii pw. Św. Elżbiety w Cieszynie oraz Ks. Janusz Sikora - proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Cieszynie. Nie zabrakło również osób, które od lat wspierały działania, by Cieszyn stał się kolejnym miastem w Polsce, w którym dzięki wypracowaniu odpowiednich procedur – każda osoba zmarła przed narodzeniem, mogła być pożegnana z godnością.

To zaszczyt dla nas, że mogliśmy spotkać się tutaj i dokonać uroczystego odsłonięcia pomnika i poświęcenia Grobu Dzieci Utraconych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ta chwila nadeszła – mówił podczas uroczystego odsłonięcia grobu Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, dziękując za wysiłki włożone w realizację zamierzonego celu.

To dla mnie bardzo ważny moment – podkreślała ze wzruszeniem na Cmentarzu Komunalnym Joanna Czapla inicjatorka tego wydarzenia. Pomysł pojawił się 5 lat temu, kiedy po raz drugi spotkała mnie strata ciąży. Chciałam, aby inne kobiety, która przeżywają taką stratę miały trochę łatwiej, by takie miejsce pomagało w przeżywaniu żałoby – przyznała w rozmowie z OX.PL Joanna Czapla. Trzy lata temu projekt - budowa grobu dzieci utraconych – został złożony do budżetu obywatelskiego, ale nie znalazł się na zwycięskiej liście. Po trzech latach starań od czasu budżetu obywatelskiego, wreszcie udało się. Mnóstwo osób było w to zaangażowanych. Jak zaznaczyła Pani Joanna, gdyby chodziło o pomnik to pewnie udałoby się zrealizować to zadanie szybciej. W przypadku grobu pojawiła się kwestia pochówku i wprowadzenia odpowiednich procedur pomiędzy szpitalem, a miastem.

Kwestię procedury organizacji pochówku dzieci martwo urodzonych w gminie Cieszyn oraz procedury organizacji pochówku szczątków płodów przechowywanych przez ZZOZ Szpital Śląski reguluje rozporządzenie Burmistrza z lutego br. Dwa razy w roku w jednej urnie będą składane szczątki dzieci zmarłych w wyniku poronień i przedwczesnych porodów. Na grobie nie będą widniały żadne nazwiska ani daty. Grób Dzieci Utraconych będzie miał również wymiar symboliczny dla tych rodziców, którzy nie mieli możliwości pochowania własnego dziecka. Grób został sfinansowany z budżetu miasta. Nie zabrakło również sponsorów. Warto dodać, iż będzie to pierwszy Grób Dzieci Utraconych na terenie powiatu cieszyńskiego. Do tej pory powstały pomniki (Gmina Hażlach, Zebrzydowice). 

Patrząc na cieszyński Grób Dzieci Utraconych w oczy rzuca się poduszka wykonana z białego marmuru. Jej pofałdowany kształt ma wskazywać na czyjąś obecność. Poduszka umieszczona została na skrzyżowaniu czterech płyt z zielonego granitu tworzących kwadrat o boku 200 cm. Całość dopełnia napis „Grób Dzieci Utraconych” w formie łuku, nawiązujący do idei kołysania oraz symboliki rodzinnego kręgu. Biel wyraża niewinność a zieleń wiąże się z nadzieją – wyjaśnia autor projektu prof. Jerzy Fober.

 

MSZ

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

38
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-17 20:43:25
tom lem: Nawet w cieniu Grobu Dzieci Utraconych można iluminować przed wyborami, szukając poparcia (szczerych i wdzięcznych) klakierów.
2018-10-17 21:51:35
krzysztof.mm: no i to jest kwintesencja Macury, burmistrza blagi i zakrystii
2018-10-17 21:59:13
bronek91: A jaka jest kwintesencja krzysztof.mm? Co użytkownik wymienionego nicku prezentuje?
2018-10-17 23:12:34
kredka800: Gdyby z tej uroczystości szło się do gospody na piknik to pewnie Wowrzeczko byłaby w pierwszym szeregu.
2018-10-17 23:23:07
Mach: Zgadzam się na ten pomnik, pod warunkiem umieszczenia tam również kawałek płotu z dziecięcymi bucikami- tak dla opamiętania wszystkich.
2018-10-18 07:25:50
remus66: Myślę, że czas zamilknąć choć na chwilę. Tutaj chodzi o ludzkie tragedie, więc po co te polityczne " wycieczki".
2018-10-18 07:42:27
Mach: Właśnie.jak się okazuje opisane wyżej zdarzenie z udziałem lokalnych polityków ma również ludzki tragiczny wymiar w skali całego kraju. Nie da się milczeć, w sytuacji kiedy odsłaniane kamienie mają "krzyczeć" do ludzkich sumień a określona opcja polityczna tak dalece poróżniła społeczeństwo i dąży do zawłaszczenia każdej przestrzeni publicznej -nawet cmentarza.
2018-10-18 08:14:04
alouette: Macura to nie powinien już nawet iść po bułki do sklepu, bo będą gadali, że się lansuje po spożywczakach... Tutaj reprezentuje funkcję Burmistrza i dobrze, że się pojawił. A inicjatywa piękna, skoro pomaga ludziom w bólu.
2018-10-18 08:40:04
Mach: Być, może jednym pomaga w bólu,z kolei innym gmera w sumieniach powodując ból, zaś inni próbują umoralniać nie ogarniając całości i odwracają od siebie uwagę wdzierając się z butami do czyichś sumień.To wszystko zakrawa na manipulację .Skoro portal napisał, a nie milczał jak sugeruje to remus66, więc cel miał wymiar polityczny i jak się okazuje tę czyjąś inicjatywę w okresie kampanii wyborczej zawłaszczył ktoś komu zależało na rozgłosie i zwrócenie na siebie uwagi.
2018-10-18 08:48:54
remus66: Źle zostałem zrozumiany (ale każdy odbiera jak mu w duszy gra). Pisząc o zmilknięciu, mówiłem o osobach piszących tutaj o polityce, w tym o Mach.
2018-10-18 09:22:30
tom lem: Z pewnością Ci pogrążeni w bólu szli ostatni w kondukcie zamyśleni, natomiast chcący coś ugrać na Grobie Dzieci Utraconych kroczyli dumnie w pierwszym szeregu. Lista w treści artykuł jest wystarczająco długa. Nie wiem czy zaszczytem może być odsłonięcie pomnika dla takiego adresata, chyba raczej przykrym obowiązkiem?
2018-10-18 10:33:26
alouette: Nie wiem, może ja przesadzam, ale, kurcze, czy wszędzie musi być wmieszana polityka i jakieś ideologie? Czy wszystko co się dzieje w regionie i o czym pisze portal informacyjny to jakieś ustawki? Nie ma zwykłych ludzi i zwykłych inicjatyw w tym wszystkim? Tym wszystkim matkom, którym na tym zależało, nie należy się takie miejsce? Obywatele potrzebują bezpiecznych przejść, nowych chodników, itd, ale mają też uczucia i potrzeby duchowe. Nie tylko sprawy materialne i bezpieczeństwa są ważne na tym świecie.
2018-10-18 12:22:46
Mach: Alouette, remus66, nie ma rzeczy niepolitycznych. I nie zaklinajcie rzeczywistości. Nie symboliczny, ale prawdziwy grób dzieci utraconych już w Cieszynie się znajduje i to na tym samym cmentarzu. ten grób oblegany jest od 8 lat, to grób Szymonka, chłopczyka porzuconego w stawie, który zawiera w sobie wszystko to na co miałby wskazywać grób symboliczny odsłaniany przez burmistrza Macurę. Ten dublet jest zupełnie niepotrzebny i każda matka na grobie Szymonka, może także wspomnieć swoje utracone dziecko. nie dorabiajcie ideologii ,tam gdzie rzeczywistość krzyczy.
2018-10-18 12:33:27
alouette: Mach. Szymonek, to dziecko, które się urodziło i zostało zabite. "Aniołki" to dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat. To nie jest to samo. I ok, nie ma rzeczy niepolitycznych. Zaraz sobie zrobię kawę, oczywiście, politycznie.
2018-10-18 12:38:05
remus66: Mach. Czytaj ze zrozumieniem. To nie jest jakiś symboliczny grób. Tam będą składane urny ze szczątkami dzieci.
2018-10-18 12:49:56
Mach: W piciu kawy rzeczywiście nie ma nic politycznego, podobnie jak stanie nad grobem dziecka, którego urnę,zatem w jakiś sposób narodzonego złożymy we wspólnym grobie. Natomiast trąbienie o tym w mediach, nim nastąpi wypicie kawy a w drugim wypadku nim nastąpi tam pierwszy pochówek , jest już polityką z chwilą upublicznienia takich działań. I sądzę ,że sami do tego alouette i remus66 dojdziecie. Prawda was wyzwoli.
2018-10-18 15:31:59
alouette: Dla Ciebie to trąbienie i polityka, dla mnie zwykła i potrzebna informacja o wydarzeniach z regionu, jak otwarcie mostu czy ronda. Jedno z nas się myli, albo oboje mamy po części rację.
2018-10-18 17:06:50
MarekZet: Droga redakcjo dziekuje za tą informację. Niedawno przeżyliśmy tragedie utraty dziecka. Takich osób jest wiele. Ludzie muszą wiedzieć, że takie miejsce istnieje. Dziekuje inicjatorce i tym którzy pomogli zrealizować ten szczytny cel. Nie bede komentował wcześniejszej wypowiedzi "Mach, powiem tylko tyle że dużo w komentującym złości ale zrozumeinia żadnego. To miejsce jest potrzebne w Cieszynie i powstało dzięki ludziom, którym też na tym zależało. Należy o tym mówic głośno i wyraźnie. Ja za to - razem z żoną dziękujemy. Marek i Kasia
2018-10-18 17:43:05
Mach: Co tu na powyższy tekst postu odpisać.? Informacja kończy się na dwóch pierwszych zdaniach nad zdjęciem do artykułu. Reszta to propaganda i polityka czyli 80% tekstu. Wyrazy współczucia dla Marka i Kasi. Myślę, że zaklinanie rzeczywistości nie poprawi wydźwięku tego tekstu.
2018-10-18 18:51:15
tom lem: MarekZet: Ludzie wiedzą, że takie miejsce istnieje jak cmentarz i nie trzeba dziękować inicjatorce i realizatorom za tak „szczytny cel”. Nieszczęście jak utrata dziecka nie powinno być przyczynkiem do wygłaszania laudacji typu „To zaszczyt dla nas, że mogliśmy spotkać się tutaj i dokonać uroczystego odsłonięcia pomnika i poświęcenia Grobu Dzieci Utraconych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ta chwila nadeszła – mówił podczas uroczystego odsłonięcia grobu Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, dziękując za wysiłki włożone w realizację zamierzonego celu.” Zastanów się nad słowami, które włodarz z zacięciem katechetycznym wypowiedział przy pomniku, bo jeszcze nie nad grobem. Albo burmistrz nie wie co mówi albo redaktor nie wie co pisze.
2018-10-18 21:12:29
leon60: Groby dzieci nienarodzonych istnieją w Polsce od wielu lat. Byłem przy takim grobie będąc w Poznaniu, były kwiaty paliły się znicze, od czasu do czasu ktoś przystanął na chwilkę. Grób ten jest utrzymywany z miejskich pieniążków.Dobrze że Cieszyn dołączył do tych miast. Obecność burmistrza w takiej uroczystości to obowiązek i wyraz szacunku dla ludzi tak okrutnie skrzywdzonych przez los. Dziękuję również za obecność na tej uroczystości ks. proboszczowi Januszowi Sikorze.
2018-10-18 21:17:54
b.w.: 15 października w całej Polsce obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego - (to ważna informacja dla ociemniałych z nienawiści i wściekłych komentujących art.) Wg, statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tyś. dzieci zaś martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tyś.
2018-10-18 21:28:19
mstudnicki: Te słowa kieruję do tych, którzy i przy tej poważnej okazji nie potrafili się powstrzymać od plucia jadem: jesteście niedojrzałymi burakami, którzy jedyne, co w życiu stracili - to empatię i moralność. Wy także macie tu, na tym forum swój zbiorowy pomnik - utraconych wartości. Dosypujecie do niego tak często, że nie widzicie potrzeby, by go zamknąć.
2018-10-18 22:28:07
Mach: leon60,b.w.,mstudnicki wyraziliście swoją empatię i możecie spać spokojnie. To wam mówi ociemniały z nienawiści,wściekle komentujący, plujący jadem, niedojrzały burak i co tam jeszcze wymyślicie pięknoduchy walący epitetami na oślep- pewnie z miłości dla komentujących. Poczytajcie ten tekst jeszcze raz zróbcie mi ten zaszczyt.
2018-10-18 22:34:04
tom lem: Była mowa tylko o tym , że ciszej nad tą trumną, lecz wielu woli nie korzystać z szansy milczenia i z miejsca na grób robi trampolinę polityczną odsłaniając pomniki cmentarne. Bywają miejsca i okoliczności gdzie należy być, ale czy zawsze powinno się zabierać głos, zwłaszcza gdy nie ma się nic do powiedzenia?
2018-10-19 06:58:20
Donek: W Cieszynie jak co poniektórzy to umieją tylko pluć na obecnego burmistrza który jest bardzo porządnym prawym człowiekiem. Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim wygodził. Pytam się który z poprzednich burmistrzów był lepszy może Olbrycht za którego Cieszyn został goły i wesoły bo pozbył się przemysłu, a może Ficek który kompletnie nic nie robił i zadłużał miasto, a może Szczurek który pozbył się PKS i wybudowano nowy za kolosalne pieniądze za obecnego burmistrza w zadłużonym Cieszynie. Najlepiej to pluć przed wyborami i mieć klapki na oczach. Mnie nie przeszkadza co obecny burmistrz robi żeby tylko nie zadłużał miasta jak poprzednicy bo on nie zbuduje nam zakładu pracy bo to nie w jego gestii. Więc jak już ktoś coś napisze niepochlebnego niech zacznie robić lepiej porządek od siebie wtedy w Cieszynie będzie raj.
2018-10-19 07:55:08
Mach: Donku, wróć do komentarza, to jest do pierwszego postu Toma- lema ,to o Tobie.
2018-10-19 07:58:53
krzysztof.mm: im kto głupszy, tym bardziej się mu Macura w ratuszu podoba - donka post doskonałym tego przykładem - a co do poprzednich burmistrzów: nie było [i raczej długo nie będzie ] lepszego od Olbrychta, Ficek rozbudował i umocnił lokalna sitwę, zaniedbał kompletnie inwestycje i infrastrukturę, Szczurek zaczął naprawę, to dzięki niemu Cieszyn ma m. in. kanalizację i nowe dworce - Macura pozostanie w niechlubnej pamięci jako najlepszy znajomy oszustki z DN, nałogowy i nieuleczalny ministrant, burmistrz na klęczkach, ostatnio także pomocnik kopidoła
2018-10-19 08:22:27
knefel: ja-sioKrzysio, kanalizację zawdzięczamy burmistrzowi Fickowi, a jej dokończenie i nowy dworzec obecnemu burmistrzowi. Poprzednikowi można zawdzięczać jedynie długi i zrujnowane centrum.
2018-10-19 08:27:46
remus66: LUDZIE!!!! Gdzie wasze człowieczeństwo! Pod takim postem kłócić się na tematy kadencji poszczególnych burmistrzów. Ja wiem, że ilość odsłon postu kusi, by w czasie kampanii wrzucić tu swoje pięć groszy, ale wykażcie się odrobiną empatii i ZAMILKNIJCIE!
2018-10-19 09:44:31
babajaga52: W powyższych komentarzach widzę samych znawców tematu.Jestem kobietą,która też straciła kiedyś dziecko-ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy,żeby żeby robić z tego szopkę.Dobrze,że jest takie miejsce-ale powinno to odbyć się w ciszy i skupieniu ,a nie przy odkrytej kurtynie.Jest to miejsce wielu tragedii i smutku i takim powinno być!
2018-10-19 11:15:34
tom lem: babajaga52 - samo sedno - choć nie jestem kobietą
2018-10-19 13:43:57
Mach: Remus66, nie pytaj nas o człowieczeństwo. Sięgnij po definicję matki, dziecka, dziecka utraconego, spróbuj zdefiniować pojęcie aniołkowej mamy i w tym kontekście zdefiniuj matkę nie aniołkową, zdefiniuj sobie pojęcie grobu, grobu dzieci nie narodzonych w konfrontacji z pojęciem pomnika. Potem wyobraź sobie ,że trzymasz na dłoni, poronione dziecko wraz z łożyskiem, i chodzisz po pokoju bezradnie, nie bardzo wiedząc jak sobie z tą okolicznością poradzić czy dzwonić do zakładu pogrzebowego, czy do szpitala?, lub w innych okolicznościach dzieje się to w szpitalu na dłoniach personelu i uruchamiają tam miejskie procedury pochówku po 6 miesiącach (co się dzieje w międzyczasie), i kiedy jakoś wszystko goi czas otrzymujesz zawiadomienie,że w tym to a tym dniu nastąpi pochówek w bezimiennej urnie, w wyznaczonym miejscu- co zrobisz? ubierzesz się na czarno,kupisz kwiaty, ogłosisz żałobę, ruszysz w kondukcie razem z innymi??? TY mówisz o człowieczeństwie, to po co ktoś stojący nad pustym grobem; może pomnikiem robi sobie "szopkę" z naszych uczuć w okresie kampanii wyborczej. Może to my buntując się na takie okoliczności wykazujemy więcej człowieczeństwa niż ci ,którzy chcą się zdobić w takie szaty.
2018-10-19 13:56:47
krzysztof.mm: to już jakaś kosmiczna głupota albo zwykła faryzejska hipokryzja, żeby się oburzać na dyskusję pod takim czy innym tekstem ze względu na "niestosowność miejsca" - niech się sami zakwalifikują oburzeni, a potem pomyślą o pomniku - grobowcu upamiętniającym zamordowane przez nich w grzesznych aktach masturbacji plemnikach
2018-10-19 14:03:45
Dante: Czy ktoś będzie zmuszany by brać udział w pochówkach? Jeśli ktoś będzie czuł taką potrzebę to własnie dla niego. Można też będzie w innym czasie po prostu pójść na grób. Może warto poczytać trochę na temat poronień i problemów z odbiorem szczątek ze szpitali. Matka może sama pochować, ale robi się z tego problem bo szpitale nie chcą wydawać szczątek, jeśli matka wróci po nie po kilku dniach. Ktoś kto roni po raz pierwszy często nie wie jakie ma prawa. Ten temat się tu nigdy nie skończy bo Mach musi mieć ostateczne i tylko słuszne zdanie na ten temat.
2018-10-19 14:34:54
tom lem: @Dante - ksywa niezła, może od filozofa?" Matka może sama pochować, ale robi się z tego problem bo szpitale nie chcą wydawać szczątek, jeśli matka wróci po nie po kilku dniach." Odpowiedz proszę: na jakiej podstawie panujący burmistrz ustala procedury pochówku?
2018-10-19 15:21:07
stefanbbn: pomniki budujmy sobie za zycia,nie bardzo wiem dlaczego Polska zabudowana jest pomnikami, tablicami upamietniajacymi,a tak trudno za zycia okazujemy sobie milosc i tolerancje
2018-10-19 18:41:25
skuter66: krzysztofowi i innym przygłupom zdrowych i żywych dzieci życzę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: