Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Granty dla Stowarzyszeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Rodzinny Ogródek Działkowy (ROD) to nic innego jak działka należąca do stowarzyszenia ogrodowego, czyli Polskiego Związku Działkowców (PZD). Do ROD wlicza się zarówno działki, które są użytkowane przez osoby prywatne, jak i wspólną powierzchnię, z której mogą korzystać wszyscy działkowcy. Z aktualnych danych wynika, że w Polsce znajduje się blisko 966 tysięcy działek rekreacyjnych, które są czynnie wykorzystywane przez działkowców. Na terenie naszego powiatu możemy również spotkać ROD m.in. w Cieszynie, Skoczowie czy Ustroniu.

Ideą powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych było wygospodarowanie przestrzeni, w której będzie można aktywnie spędzać czas, relaksować się, ale i uprawiać ekologiczne warzywa i owoce. To przestrzeń przeznaczona m.in. dla seniorów, którzy potrzebują ciszy i spokoju.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda ogłosił, że ROD mogą ubiegać się o wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni, działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta. Pieniądze będą przyznawane ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) na rozwój zielonej infrastruktury ROD.

Na realizację powyższego projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” z Funduszy Europejskich Ministerstwo przeznaczy 50 mln zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców na terenie całej Polski. ARiMR rozpoczyna właśnie otwarty nabór wniosków, podzielony na rundy miesięczne, do wyczerpania środków, które będą wynosiły od 10 tys. Do 60 tys. Zł Na ROD.

ROD będą mogły otrzymać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wsparciem objęte będą również  działania  poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska. Powyższe fundusze Europejskie pozwolą również na realizację małej infrastruktury wodno-ściekowej, energetycznej oraz o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym.

Wszystkie działania w ramach projektu wpisują się w osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ochrona miejskiego środowiska oraz adaptacja do zmian klimatu.

Zainteresowane organizacje zachęcamy do zapoznanie się ze szczegółami na stronie ARiMR, a następnie do składania wniosków. Nabór rozpoczyna się 31 maja 2022 r.

AK, ARiMR

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: