Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gość Ox.pl - Prof. Radosław Zenderowski

Gość Ox.pl - Prof. Radosław Zenderowski o tym, co (nie) cieszy w Cieszynie, życiu przeszłością, lokalnym patriotyzmie i szpitalu psychiatrycznym. Co działa nad Olzą, a co nie funkcjonuje dobrze? Dlaczego to nie będzie dobry rok? Jacek Porzycki zapytał również o relacje międzyludzkie, nasycenie wartościowymi ludźmi i kanapki cieszyńskie. Zapraszamy do obejrzenia odcinka.

Prof. Radosław o Zenderowski, politolog i socjolog; kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie. W latach 2012-2019 dyrektor Instytutu Politologii UKSW, od 2019 roku dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, członek prezydium Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Collegium Interethnicum.

Zajmuje się badawczo problematyką: stosunków międzynarodowych w Europie Środkowo-Wschodniej; relacji pomiędzy polityką a religią (zwłaszcza nacjonalizmem i etnicznością a religią); przemian funkcji i znaczeń granic i pograniczy w Europie Środkowej (w tym w odniesieniu do miast podzielonych granicami państwowymi); przemian polityk etnicznych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Autor licznych studiów i artykułów publikowanych w polskich i zagranicznych periodykach naukowych. Wybrane monografie autorskie: Nad Tatrami błyska się... Słowacka tożsamość narodowa w dyskursie politycznym w Republice Słowackiej (1989-2004) (2007); Religia a tożsamość narodowa i nacjonalizm w Europie Środkowo-Wschodniej. Między etnicyzacją religii a sakralizacją etnosu (narodu) (2011); Kwestie narodowościowe w Europie Środkowo-Wschodnie (3 tomy 2014-2016, z J. Pieńkowskim); Etniczność i religia w Europie Środkowo-Wschodniej. Ujęcie statystyczne 1989-2019 (2020, z J. Pieńkowskim).

JP

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-31 23:16:25
gocha72: świetny wywiad:) Takich ludzi Cieszyn potrzebuje, dobry pomysł z tym teatrem.
2021-02-04 20:07:36
MARTUCHA: Prowadzący - Właściwy Człowiek na właściwym miejscu. Słowa Pana Profesora - cóż. "Jo je stela" i Cieszyn to moje miejsce na ziemi, ludzie przyjaźni i dobrze mi się tutaj żyje. Nie doszukujmy się przejawów niechęci lub nienawiści. Cieszmy się Tym co mamy. Cieszmy się Cieszynem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: