Górki - jest więcej miejsc

Rok trwała budowa nowego segmentu przedszkola w Górkach Małych. Dzięki nowym pomieszczeniom w obiekcie znalazło się miejsce na dwa nowe oddziały a nauczyciele pracują w lepszych warunkach.

- Po 11 latach funkcjonowania przedszkola w Górkach Małych spotykamy się w nowym obiekcie, który jest częścią dobudowaną do tego przedszkola – mówił podczas otwarcia placówki, wójt Brennej Jerzy Pilch. - Dzięki inwestycji od 1 września możemy zapewnić miejsca dla wszystkich chętnych uprawnionych dzieci w wieku 3-6 lat. Pierwszy raz od wielu lat mogliśmy przyjąć wszystkie chętne dzieci do naszego przedszkola. Wszystkie miejsca są zajęte – mówiła dyrektorka placówki, Bożena Cyganik.

Prace nad nowym obiektem trwały rok. Rozbudowa przedszkola polegała na dobudowaniu do istniejącej bryły budynku nowej infrastruktury o trzech kondygnacjach – piwnicy i dwóch kondygnacjach nadziemnych. W piwnicy znajdują się pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a na dwóch nadziemnych poziomach znajdować się będą dwa nowe oddziały przedszkolne. Projekt objął również przebudowę komunikacji wewnętrznej Przedszkola wraz z wejściem głównym i schodami.

- Zmiana przepisów o systemie oświaty sprawiła, że na organach prowadzących został postawiony wymóg, że dzieci w wieku 3-6 muszą być objęte systemem edukacji przedszkolnej. Napisaliśmy projekt, udało się pozyskać pieniądze i ruszyliśmy z rozbudową tego miejsca, poprzedził to wszystko obszerny zakres prac papierowo – biurowych. Wiosną ubiegłego roku wyłoniliśmy wykonawcę – dodał wójt.

Dzięki inwestycji, spadną koszty użytkowania obiektu, bowiem zastosowano w nim nowoczesne technologie energii odnawialnej. Budynek praktycznie bilansuje się energetycznie – dodał wójt.

- Było to duże wyzwanie dla nas wszystkich, a potrzeba inwestycji była ogromna. Miejsc w przedszkolu było zbyt mało na oczekiwania i potrzeby rodziców. Powstałe w okolicy dwa prywatne przedszkola szybko się zapełniły i też nie pomieścić wszystkich chętnych – podkreślała dyrektor placówki.

W przedszkolu w sumie kształcić będzie się125 dzieci. Z czego 75 – to najmłodsze 3- i 4- letnie. Dzięki rozbudowie w budynku mieszczą się dodatkowo dwa oddziały. Nowe sale, zabawki, przybory edukacyjne,. Wyremontowano również i powiększono zaplecze kuchenne. Są też nowe miejsca pracy, w przedszkolu zatrudnienie znalazły cztery nauczycielki. Całkowita wartość projektu wynosiła ponad 2,75 miliona zł a dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 1,37 miliona zł.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją