Góralskie kolędowanie

We wtorek (26.12) w Etno Chacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert góralskich kolęd. Zgromadzeni goście mogli posłuchać tradycyjnych kolęd oraz pastorałek w wykonaniu młodych muzyków - podopiecznych Fundacji Braci Golec. Młodzi artyści nie tylko śpiewali, ale również grali na skrzypcach, basie oraz heligonkach.

Fundacja Braci Golec rozpoczęła swoje działania w 2003 roku, jest organizacją pozarządową, mającą na celu wspieranie młodych talentów muzycznych oraz promowanie lokalnego folkloru. Koncerty, które odbywają się w ramach działania dziecięcego zespołu (tak, jak w tym przypadku) zawsze mają tradycyjny wydźwięk, włączając w to ubiór muzyków – w tym wypadku były to tradycyjne stroje górali żywieckich, gdyż artyści pochodzili z Żywca oraz okolic.

- Z naszej grupy część osób wiąże swoją przyszłość z muzyką, część traktuje to jako dodatek, na swój sposób rozrywkę – powiedzieli młodzi artyści w rozmowie z portalem ox.pl tuż przed rozpoczęciem koncertu. W czasie trwania wydarzenia muzyka płynąca z instrumentów była czysta i rytmiczna, widać było że kapela odnajduje przyjemność w muzyce i rozpowszechnianiu lokalnego folkloru.

Muzyce towarzyszyły śpiewy, do których zaproszona została również publiczność. Złożone zostały również tradycyjne, życzenia – Życzymy wam aby koguty niosły zawsze jajka z dwoma żołtkami, a kaczki dużo młodych wysiedziało. Życzymy abyście zawsze zdrowi byli, jako w niebie anieli – to tylko fragment życzeń, jakie od kapeli mogła usłyszeć publiczność. Dodatkowo przewidziano konkurs z nagrodami – zwycięzcą została osoba, która jako pierwsza zidentyfikowała jeden z instrumentów muzycznych - były to heligonki, które dla niewprawnego oka łudząco przypominają akordeon.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją