Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

GOPR apeluje o rozwagę

Obecnie w Beskidach lokalnie panują bardzo trudne warunki, w związku z czym Grupa Beskidzka GOPR apeluje do turystów o ostrożność. Część szlaków i zamknięte stoki są bardzo śliskie, co może prowadzić do niebezpiecznych, górskich wypadków.

Śnieg jest gratką dla kończących ferie dzieci. Mimo ograniczeń turyści wyruszyli w góry i ochoczo udają na szlaki. Obecnie, ze względu na warunki atmosferyczne miejsca koncentracji turystów są szczególnie niebezpieczne. Przyczyną są jednak nie tylko temperatury i śnieg, ale również działanie turystów – m.in. ślizganie się na tzw. jabłuszkach i sankach.

Ratownicy z GOPR Beskidy odnotowali już pierwsze interwencje, związane z zimowymi kontuzjami - Tylko w miniony weekend (9 i 10.01 – przyp. red.) ratownicy interweniowali w 14 wypadkach. W większości zdarzenia spowodowane były poślizgnięciem się lub upadkiem podczas jazdy na sankach i "jabłuszkach" (…) Szczególnie intensywna dla ratowników ze stacji Centralnej była niedziela. Godz. 11:20 wyjazd do Wisły pod Stożek. Złamanie obu kości podudzia. Ewakuacja do samochodu w noszach SKED – relacjonują ratownicy GOPR.

To tylko jedna z licznych interwencji. Większości wypadków w górach można uniknąć - Bardzo prosimy o rozwagę. Popularne aktywności, tj. jazda na sankach, ślizganie się na jabłuszkach, oponach itp. w górach bywają tragiczne w skutkach. Szczególnie na baczności należy mieć się w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Należy pamiętać również o tym, że przyspieszenie sobie zejścia poprzez zjazd szlakiem (na butach, jabłuszkach, kurtce itp.) i jego wyślizganie, może być dla kogoś idącego za nami przyczyną wypadku – wyjaśnia GOPR.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: