Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Goleszów. Zmiany na terenach dawnej cementowni

Goleszowski magistrat przygotowuje się do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującym tereny dawnej cementowni. Jak się dowiedzieliśmy, wybudowanie tam spalarni opon - która budziła spory opór mieszkańców przed dwoma laty - nie będzie możliwe.

W pakiecie dokumentów, który można znaleźć w goleszowskim Biuletynie Informacji Publicznej, znajduje się między innymi "Prognoza oddziaływania na środowisko" dotycząca projektu planu. Możemy w niej przeczytać o "zakazie realizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko".

Co jednak istotne, zakaz ten nie obowiązuje na terenach przemysłowo-usługowych (zaznaczonych kolorem różowym na grafice poniżej), stanowiących największy obszar objęty planem. Tam dopuszcza się "lokalizację instalacji do przetwarzania (...) odpadów: drewna, budowlano-rozbiórkowych oraz metali (...), a także realizację przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko".

O wyjaśnienia dotyczące tych zapisów poprosiliśmy Urząd Gminy Goleszów. Jak się dowiedzieliśmy, wybudowanie tam spalarni opon - o której głośno było w 2019 roku - nie jest możliwe, co potwierdzają kolejne bezwzględne już zakazy we wspomnianej prognozie: lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne i stan środowiska wodnego, a także składowisk odpadów oraz instalacji do odzysku lub unieszkodliwienia odpadów (także termicznego). - Regulacje, w tym zakazy i dopuszczenia dotyczącej możliwej działalności zawarte są w treści projektowanej uchwały. W rozdziale czwartym zawarto ustalenia dotyczące zasad ochrony środowiska. W rozdziale piątym zawarto zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenów - podkreśla w piśmie skierowanym do naszej redakcji wójt Sylwia Cieślar.

Sprawdziliśmy zatem wspomniany projekt uchwały, którą Rada Gminy Goleszów przyjmie - najprawdopodobniej - w lutym przyszłego roku. Potwierdza on zapisy przytaczane w dwóch pierwszych akapitach pod wstępem, jednocześnie zakazując lokalizacji w obszarze przemysłowo-usługowym obiektów kultury, szpitali, domów opieki, a także zabudowy z której czasowo lub stale miałyby korzystać dzieci i młodzież.

O przygotowanych przez magistrat dokumentach mogą się wypowiedzieć mieszkańcy gminy - Urząd czeka na uwagi pisemne podpisane imieniem i nazwiskiem do 10 stycznia przyszłego roku. Dane kontaktowe można znaleźć tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-16 18:52:24
+święty+Patryk+: czekamy na komentarze stęsknionych za cementownią w Goleszowie i oskarżającą Tuska o jej likwidację
2021-12-17 16:12:52
magnum460dxi: Piszący artykuł jest debilem. Nigdy nie było mowy o spalarni opon tylko o pirolizie. Przez takich debil nasza planeta jest skazana na zagładę, bo tylko recykling może uratować środowisko naturalne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: