Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Goleszów: pamiętają o Auschwitz

W środę i czwartek (22-23.01) w goleszowskim GOK-u odbyły się projekcje filmu "Dopisani do Listy Schindlera", który opowiada o historii goleszowskiego podobozu pracy Auschwitz-Birkenau. W ten sposób upamiętniono 75. rocznicę wyzwolenia tego zakładu koncentracyjnego.

- Film o tym tytule powstał, gdyż wagon z ewakuowanymi goleszowskimi więźniami znalazł się w miejscowości Svitava (daw. Zwittau), w okolicach Brna, gdzie swoją fabrykę miał Schindler. Kiedy wagon tam dojechał, Schindler przygarnął goleszowskich więźniów, wpisując ich jako stan osobowy fabryki. Tak też powstała lista Schindlera, czyli ratunek do przybyłych, jako jego pracowników - mówił Paweł Stanieczek, kustosz goleszowskiej Izby Pamięci, cytowany przez stronę internetową gminy.

W obchodach uczestniczyła też m.in. Sylwia Cieślar, wójtka gminy Goleszów. - Serdecznie dziękuję za pamięć o tych trudnych i smutnych wydarzeniach oraz przygotowanie otwartych spotkań upamiętniających historie, o których nigdy nie możemy zapomnieć. Izba Pamięci to szczególne miejsce dla naszej społeczności, które powinno nam stale przypominać o ludzkich dramatach, które rozgrywały w czasach wojny. Dzięki wam jest ona żywym świadectwem tego tragicznego okresu i przestrogą dla przyszłych pokoleń - zaznacza.

KR/UG Goleszów

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-25 08:45:50
donekT: Warto pamiętać, kto był sprawcą: niemieccy naziści. Co do Oskara Schindler'a, wskazuje się na jeden z elementów jego życiorysu- pozostałe są przemilczane. Schindler należał do partii nazistowskiej, wcześniej brał aktywny udział w aneksji Sudetów, działał przeciw państwu, w którym zamieszkiwał (Czechosłowacja). W 1939 r. brał udział w prowokacji gliwickiej (załatwiał mundury, o ile dobrze pamiętam). Jego empatia wobec jego niewolniczo pracujących robotników dziwnie korelowały z postępami koalicji antyhitlerowskiej na froncie. W sytuacji, kiedy III Rzesza już nie gwarantowała "optymalnych" warunków prowadzenia "działalności gospodarczej", jakoś już nie mógł sobie poradzić. Wbrew pozorom, Oskar Schindler jest bardzo kontrowersyjnie postrzeganą postacią, zwłaszcza w Republice Czeskiej. Krążą "legendy" również o samych tak nazywanych listach, jednak to już pomińmy. Usprawiedliwianie, jakoby wcześniej nie był świadomy niemieckiej, nazistowskiej polityki, na której korzystał, należy traktować z dystansem. Warto zainteresować się, skąd "zorganizowano" martwe ciała na prowokację gliwicką. Głoszenie PÓŁ-PRAWDY to fałsz. Natomiast zła i zbrodni wobec więźniów, wyzyskiwanych niewolniczo w celach eksterminacyjnych nie dokonywały "postacie mityczne, bliżej nieokreślone", tylko ludzie. W tym konkretnym przypadku naziści narodowości niemieckiej. Inna jest kwestia postrzegania byłych więźniów obozów, przynajmniej do lat 60. XX w. jak byli traktowani, również w kraju/państwach odnoszących się obecnie do ich martyrologii. Warto się zainteresować, możemy się zdziwić.
2020-01-25 21:51:09
stefanbbn: donek czytam jak zwykle Twoje wypowiedzi z zainteresowaniem.merytorycznie masz racje,duza role jednak przypisujesz swoim przypuszczeniom, np. czy Schindler zdawal sobie sprawe ze zbrodniczych planow nazistow .Nie wnikam tutaj w dyskusje bo to nie doprowadzi do niczego.Donek co nalezy podkreslic to przelom z SAULA na PAWLA-i to jest moim zdaniem godne tego zeby Schindlera postrzegac pozytywnie.Kazdy ma prawo do nawrocenia i stania sie nowym stworzeniem.Donek obecnie jestesmy swiadkami niewiarygodnej manipulacji faktami historycznymi.Rosja dyktuje swiatu -75 lat po wyzwoleniu Auschwitz-nowa wersje histori.Malo tego-rosyjkie miliardy kupily Izrael wymienie nazwisko Kantor to ten czlowiek Moskwy zorganizowal pamiatke 75 lat wyzwolenia Auschwitz w Yad Vaschem i skreslil z listy mowcow naszego prezydenta Dude,warto dodac ze Putin, Macron czy niemiecki prezydent Steinmeier zostali zaproszeni jako mowcy.Skandaliczne posuniecia Rosji proby przedstawienia Polski jako kolaboratora Rzeszy hitlerowskiej,rola Rosji w wybuchu drugiej wojny jest minimalizowana a przestepstwa Sowietow wobec Polakow sa klamstwami negowane.Ta konferencja w Yad Vaschem stala sie polityczna arena Putina do rewizji histori.Rosja uznala ze 75 lat po wojnie pamiec narodow na tyle wyblakla ze mozna za pomoca miliardow sprobowac swiatu nowa wersje histori zaprezentowac.Najgorsze jest to ze swiat nie protestuje.
2020-01-26 01:37:01
donekT: Dokładnie, jak opisujesz stefanbbn. To smutne/przerażające — niestety prawdziwe. Historię, a raczej politykę historyczną (czymkolwiek to jest), próbuje się wykorzystywać jako narzędzie wywierania wpływu, zastraszenia, ubijania politycznych interesów. Pomaga temu podatność społeczeństw na przekaz medialny (mieliśmy i mamy zauważalny tego przykład w Polsce od 2015 r., co najmniej) oraz ich zwykła historyczna ignorancja. Jak wielu się dopatruje, działaniom Federacji Rosyjskiej, co szczególnie widoczne jest na "płaszczyźnie polityki historycznej", towarzyszy szerszy kontekst. Nie bez powodu pozostaje kwestia obecnej elity politycznej Izraela, w sporej części wywodzącej z terenu byłego ZSRR, niewyjaśniona jest sprawa operacji "MOST" z lat 1990-1992, próba wiązania z tym projektu "Oscylatora ekonomicznego", który wedle podejrzeń niektórych miał stanowić zaplecze finansowe akcji, obecny premier Izraela przyjaźni się z Putinem, co jest powszechnie znane. W tle przewija się również sytuacja w Syrii, sprawa związana z zacieśnieniem pętli wokół Iranu (od 2012 r. mówi się o planowanej wojnie), teraz pojawiła się sprawa okupacji Iraku i niezgody mieszkańców Iraku na amerykańską obecność. W sytuacji, kiedy nie ma trzeciej siły na Bliskim Wschodzie, mniej lub bardziej z czyjejś obcej inspiracji, powstają takie potworki jak swego czasu ISIS, odpowiedzialny za politykę eksterminacyjną wobec Chrześcijan i nie tylko. Czyni się to na kanwie próby utrzymania i poszerzenia wpływów na Bliskim Wschodzie, rozbija o globalne ceny paliw kopalnych. To, co się obecnie czyni wobec Polski, zwłaszcza na kanwie "polityki historycznej", moim zdaniem jest pochodną wielkiej polityki, co polskie społeczeństwo nie do końca potrafi zrozumieć i w swoim zwyczaju zrzuca na odwieczną polsko-rosyjską nienawiść, wynikłą z samej "zasady", jakkolwiek to brzmi. Bardzo trafnie porównałeś postawę Oskara Schindlera z Pawłem/Szawłem, w przynajmniej jednej ze wspólnot wyznaniowych, właśnie dziś przypada dzień, w którym wspomina się jego nawrócenie.
2020-01-26 11:12:42
stefanbbn: donek wracajac do tej konferencji w Yad Vaschem -polityzacja histori-to z protestu nie przyjechal nasz prezydent odmowili takze niektorzy naoczni swiadkowie ktorzy przyzyli Auschwitz.90 letnia Sarah Traub do dzisiaj opowiada swoja historie w szkolach,na uniwersytetach ,na przeroznych prelekcjach.Urodzona w Strasburgu jako 12 letnie dziecko wraz z rodzina deportowana do Auschwitz,jako jedyna z calej rodziny przezyla.Ta madra kobieta chociaz byla zaproszona do Yad Vaschem jako naoczny swiadek zbrodni nazistowskich odmowila uczestnictwa protestujac przeciwko wykorzystywaniu Auschwitz dla rosyjskiej nowej wersji histori.Niestety ostatni naoczni swiadkowie powoli wymieraja i za pare lat nie bedzie juz na swiecie NAOCZNYCH swiadkow.Jestem sceptyczny o prawde historyczna za tych pare lat.Miliardami mozna prawie wszystko kupic nawet historieZreszta w audycji radiowej slyszalem: Fiodor Gajda z Uniwersytetu Moskiewskiego powiedział wprost, że "Polska jest wybrana jako kozioł ofiarny w rosyjskiej polityce historycznej, a sojusznikiem Rosji w tej akcji przeciwko Polsce jest i będzie Izrael" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: