Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Goleszów. Budżet na przyszły rok przyjęty

Na dzisiejszej (15.12) sesji Rada Gminy Goleszów jednogłośnie przyjęła uchwałę budżetową na 2022 rok.

Goleszowski magistrat zaplanował przyszłoroczne dochody na kwotę 60,1 mln zł, a wydatki na sumę 64,4 mln zł. Deficyt wyniesie ponad 4,3 mln zł. - Przygotowanie budżetu było bardzo dużym wyzwaniem. Po tygodniach żmudnej pracy, naznaczonej wieloma rozmowami, kalkulacjami i analizami przygotowaliśmy ambitny projekt, który zakłada prowadzenie kolejnych inwestycji i stanowi ważny element ciągłego rozwoju naszej gminy w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców - mówiła Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.

Z analizy dochodów i wydatków przytoczonej przez Cieślar wynika, że dochody gminy bedą o 7,3 mln zł niższe w porównaniu do projektu budżetu na 2021 rok. Jak jednak podkreślała szefowa goleszowskiego samorządu, nie oznacza to braku inwestycji. - Wśród najważniejszych zadań, jakie przewidziano do realizacji w przyszłym roku są między innymi modernizacje dróg gminnych. To odpowiedź na wieloletnie zapotrzebowania mieszkańców, które wyrażane są na zebraniach wiejskich, w pismach kierowanych do Urzędu Gminy lub w rozmowach na bieżąco z nimi prowadzonymi. Nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie spełnić wszystkich oczekiwań, ale przy wsparciu radnych, sołtysów, rad sołeckich i mieszkańców bardzo dobre efekty przynosi fundusz sołecki, który będzie kontynuowany w roku kolejnym - mówiła dodając, że gmina zaplanowała też kontynuację programu wymiany pieców, rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, modernizację oświetlenia ulicznego czy remont domu ludowego w Goleszowie Równi, gdzie powstanie przedszkole.

Wójt gminy odniosła się też do kwestii planowanego deficytu. - To prawie o 1,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Wynika on ze wzrostu wydatków bieżących, w tym cen gazu, energii elektrycznej i ogólnych kosztów utrzymywania obiektów, a także wzrostu wydatków majątkowych i konieczności zapewnienia w nich wkładu własnego. Na pokrycie tej różnicy przeznaczyliśmy środki z nadwyżek z lat ubiegłych, wolnych środków i niewykorzystanych zasobów finansowych na rachunku bieżącym - podkreślała.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: