Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Goleszów: będzie fundusz sołecki

Już od przyszłego roku mieszkańcy Goleszowa będą mogli decydować bezpośrednio o przeznaczeniu części pieniędzy z budżetu gminy. Na poprzedniej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę o funduszu sołeckim.

Fundusz sołecki to swoisty odpowiednik budżetu obywatelskiego. Realizuje się go w gminach wiejskich. Ile pieniędzy będzie do podziału między sołectwami? - Wysokość środków na dane sołectwo jest obliczana według konkretnego algorytmu zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim. Uzależniona jest głównie od ilości mieszkańców według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok, kiedy się te środki wydziela. Na dzień dzisiejszy dokładnie tej kwoty nie znamy, ponieważ liczba mieszkańców na 30.06.2019 też jest nieznana. Jednak szacunkowo ta kwota będzie wynosić dla całej gminy, według wstępnych wyliczeń, ok. 400 tys. zł - mówiła Barbara Madzia, Skarbnik Gminy na ostatniej sesji radnych.

W ramach funduszu mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty do realizacji. Jakie będą ich podstawowe założenia? - Środki funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców, pod warunkiem że są one zgodne ze strategią rozwoju gminy i należą do katalogu zadań własnych gminy. Ze środków funduszu można również pokrywać wydatki na działania zmierzające do usunięcia skutków klęsk żywiołowych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Sylwia Cieślar, wójt Goleszowa, mocno zabiegała o wprowadzenie funduszu. - Mam nadzieję, że teraz prace nad przygotowaniem wszystkich procedur nabiorą tempa i zgodnie z planem fundusz sołecki będzie aktywnie wykorzystywany przez mieszkańców, wraz z początkiem przyszłego roku - przyznała na facebooku.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: