Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Goiczek zwiastuje wiosnę


Chodzenie z goiczkiem powszechne przed laty, dziś wraca do łask. Dawniej w Lany Poniedziałek, dziś w Wielkim Tygodniu dzieci ubrane w cieszyńskie stroje z goiczkiem zwiastują nadejście Świąt Wielkanocnych i wiosny.


Od kilku lat z tradycyjnym goiczkiem winszują Macierzanki, zespół dziecięcy prowadzony przez Halinę i Jana Szeruda przy Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Drogomyślu. – Do kultywowania tej tradycji namówiła nas sołtys Drogomyśla. Dzieci same przygotowują goiczek i wraz z nim udają się do burmistrzów Skoczowa i Strumienia oraz do wójta Chybia – mówi Halina Szeruda. Jak mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia wizyta dzieci w okresie przedświątecznym sprawia ogromną radość. - To bardzo miła przedświąteczna tradycja, cieszę się, że jest kultywowana w naszej gminie -

 Zwyczajowo z goiczkiem chodziły dziewczęta w Lany Poniedziałek zwiastując wiosnę i składając życzenia wialkanocne. – My z życzeniami chodzimy w Wielki Czwartek, wynika to ze względów organizacyjnych, dzieci nie chodzą już tego dnia do szkoły, a władze jeszcze pracują – dodaje Jan Szeruda.


Goiczek to gałąź drzewa iglastego przyozdobiona kolorowymi wstążkami i wielkanocnymi pisankami. Zwyczajowo dzieci z goiczkiem śpiewają piosenkę: „Goiczek zielony, pięknie przystrojony w czerwone wstążeczki przez śliczne dzieweczki”.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: