Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gmina Istebna nawiązała współpracę z gminą Bukowiec po czeskiej stronie granicy

Gmina Istebna nawiązała współpracę z gminą Bukowiec po czeskiej stronie granicy. Dokument umowy o współpracy Gminy Istebna z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Bukowcu został podpisany około pół roku temu, jednak dopiero niedawno rozpoczęto konkretne działania na poziomie integracji zwykłych mieszkańców, a nie tylko spotkań urzędników. Grupa młodzieży z Istebnej odwiedziła niedaleki Bukowiec, a całe rodziny z Bukowca przyjechały do Istebnej na kulig.

Kulig w Istebnej zorganizowano 26 lutego. Wzięły w nim udział wielopokoleniowe rodziny z Bukowca i Istebnej. Była też konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, prezes Zarządu Głównego PZKO Helena Legowicz, oraz inicjatorzy zacieśniania współpracy transgranicznej: wójt Istebnej Łucja Michałek, oraz prezes MK PZKO w Bukowcu Bogdan Czepczor. Z zaolziańskiej strony oprócz członków PZKO z Bukowca przyjechali także członkowie stowarzyszenia rodziców i przyjaciół czeskiej szkoły w Bukowcu. Nie zabrakło księdza wikarego Radka Drobisza z parafii w Jabłonkowie.
- Było to pierwsze takie spotkanie w formie spotkania z rodzinami z Bukowca, z panem Bogdanem Czepczorem i z panią konsul. Ważnym działaniem dla nas, jako dla Polaków, jest to, żeby po stronie naszych sąsiadów w Bukowcu odnowić siedzibę PZKO. Na pewno w tym celu będziemy dalej rozmawiać, realizować wspólne pomysły i projekty. A u nas w Polsce realizowane będą tak zwane działania miękkie związane z integracją środowisk polskich z Bukowca z naszymi mieszkańcami. W formie współpracy już są organizowane turnieje piłkarskie, odwiedzamy się. Od nas ostatnio grupa młodzieży pojechała do Bukowca. Tak więc zaczyna się rodzić współpraca, integracja tutaj między nami. Ona oczywiście była wcześniej, ale myślę, że teraz wchodzimy w taki szerszy zakres. A docelowo współpraca ma objąć również to działanie, które ma na celu remont tego budynku tam. Jeżeli możemy tylko wspomóc, to będziemy współuczestniczyć w tym projekcie — mówi Łucja Michałek — wójt Istebnej. — My w Bukowcu pracujemy z młodzieżą i w Istebnej także pracuje się z młodzieżą, dlatego uważam, że warto nawiązać i zacieśniać współpracę — dodaje Bogdan Czepczor, prezes MK PZKO Bukowiec.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-26 09:11:27
Ar--Ai: gmina Istebna niech nawiąże współpracę z jakim utalentowanym egzorcystą, bo od dawna i z daleka widać, że tam diabelskie nasienie posiane
2023-03-26 12:22:41
oxjas1: Zaciesniona wspolpraca ?! A tymczasem Chechy sa jednym z najbardziej liberalnych krajow Europy Srodkowej jesli chodzi o spolecznosc LGBT a ponad dwie trzecie Czechow popiera rownosc malzenska. O jakiej wspolpracy mowa w zasciankowej i homofobicznej Istebnej ?
2023-03-26 12:30:28
oxjas1: Mialo byc Czechy -
2023-03-26 16:18:56
koszor: I tak nie piszesz polskich znaków, więc Czechy czy Chechy niewiele zmieniają, podobny poziom. Może nie zauważyłeś, ale równość małżeńska jest w Polsce od dawna. Chyba, że chciałeś napisać o równości związków homoseksualnych z normalnymi małżeństwami, ale nie wiedziałeś jak to zrobić i wyszedł ci taki nonsens. Nie ma i nigdy nie będzie takiej równości, gdyż małżeństwo jest uświęcone przez Boga, a to drugie jest grzechem na siłę ubieranym w szaty normalności. Istebna ma więcej wspólnego z Bukowcym czy Pioskiym czy Hyrczawom, niż z Wisłą, notabene luterańską. Tutaj trzeba znać trochę historię naszego regionu. W Bukowcu masz tylko kościół katolicki, podobnie na Hyrczawie i w Jabłonkowie. Gdyby nie granica z 1920 roku, Istebniocy dalej jeździliby do Cieszyna przez Jabłonków, jak było od wieków.
2023-03-26 17:33:10
oxjas1: Tak tylko sadzisz koszor. To, ze tam jest kosciol katolicki nie znaczy, ze stworza strefe LGBT, to mentalnie inni ludzie.
2023-03-26 19:42:42
dejman: Kowol z skoczowskiej kuźni musi dorabiać jako woźnica...takie czasy
2023-03-26 23:36:01
Vito: Oxjas, 26 stycznia tego roku komisją europejska zamknęła sprawę stref lgbt w polsce stwierdzając że takowe nie istnieją. Jak wiemy takie strefy probował ogłosić niejaki pań Staszewski ale ten jego pomysł nie wypalił. Zaktualizujcie swoje dane w regionalnych komorkach platformy bo siejecie propagandę. Ja rozumiem ze wybory idą ale wasz poziom jest żenujący. Warto z tym coś zrobić. Na początek zalecam odłożenie alkoholu bo wiemy co gorzała zrobiła z patrykiem.
2023-03-27 10:49:22
oxjas1: Vitus, Ordo Iuris wkroczyła do Istebnej. Dzisiaj 6 września przed kościołami w Trójwsi zbierano podpisy postulujące za zmianą decyzji Rady Gminy, która po wyroku Sądu Administracyjnego, nie zgodziła się na apelację. Instytut Ordo Iuris o pomoc poprosiła sama wójt Istebnej Łucja Michałek. We wrzesniu 2019r. rada gminy Istebna przyjela uchwale w sprawie powstrzymania „ideologii LGBT”. Wprawdzie uchwala "anty-LGBT" w gminie Istebna zostala uchylona przez sad w 2020, jako - „krzywdzaca, wzmacniajaca poczucie zagrozenia tych osob", to gmina Istebna na zawsze zostanie uznana jako gmina homofobiczna. I zaden papier czy zaklinanie rzeczywistosci tego nie zmieni !
2023-03-27 11:04:56
GusGus: Było dać do podpisu tą petycję ordo iuris gościom z Bukowca. Na pewno z chęcią by się podpisali i do zdjęcia podczas podpisywania stanęli!
2023-03-27 12:09:03
sierżant_Niemyty_Wycior: proboszcz z Bukowca na pewno
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: