Gmina dofinansuje kursy?

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

Masakra, gańba, wstyd - i wiele innych, mocniejszych określeń, pada na jednym z profili społecznościowych pod adresem skoczowskiego przewoźnika. Od 1 maja firma Transkom zdecydowała się zlikwidować, i tak już bardzo okrojone, kursy w skoczowskich sołectwach Pierściec, Kowale i Kiczyce. Autobus nie pojedzie także przez Dolny Bór oraz znajdujące się w gminie Jasienica Wieszczęta.

Niezwykle oszczędny w słowach Stanisław Kukuczka, prezes skoczowskiego Transkomu, stwierdził w rozmowie z naszą redakcją, że - Przyczyną decyzji o likwidacji kursów są problemy ekonomiczne. Przede wszystkim bardzo mała frekwencja na linii. Jego zdaniem autobusami podróżowało zbyt mało pasażerów, by te kursy się opłacały.

Monika Szyndler, sołtys Pierśćca i zarazem radna gminy Skoczów mówi wprost - Jestem zaskoczona. To nagła i nieprzemyślana decyzja. Jak zaznacza, od jesieni walczyła z firmą przewozową o zwiększenie liczby kursów. - Ludzie chcą dostać się rano do pracy, młodzież do szkół. Ze Skoczowa jadą dalej, do Cieszyna. Choć tych kursów nie było zbyt wiele, to jednak jeszcze można było się wydostać w kierunku miasta. Co mają zrobić teraz ci, którzy nie mają żadnego środka transportu? - pyta retorycznie. Jej zdaniem byli chętni na przejazdy autobusami. W przyszłym roku problem się powiększy – dojdzie do gimnazjum ósma klasa, więc tej młodzieży, chcącej dojechać do Cieszyna czy Bielska będzie jeszcze więcej – dodaje.

Prezes Transkomu na dzisiaj swoją decyzję podtrzymuje, niemniej jak dodaje, liczy na wsparcie samorząd Skoczowa w tej kwestii – Dzwonił do mnie burmistrz Skoczowa. Jesteśmy w trakcie analiz co z tym zrobić, żeby to działało dalej. Na ten moment autobusy kursują. Od pierwszego maja przypuszczam, że linie zostaną utrzymane, jest duże zainteresowanie burmistrza. Obecnie, jak deklaruje jej prezes, firma nie zamierza zawieszać kursów na innych liniach. Linia przez Pierściec była najsłabszą, jeśli chodzi o frekwencję.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, komentując całą sytuację, również mówi o wielkim zaskoczeniu. - W tym tygodniu u mnie na biurku wylądowało pismo od przewoźnika, że likwiduje te połączenia. Jesteśmy już jednak po wstępnych rozmowach z Transkomem, prezes przedstawił propozycję dopłat do linii. Będę rozmawiał ze skarbnikiem gminy, co z tym zrobić. Oczywiście mowa jest o utrzymaniu kursów do końca roku szkolnego.

Co dalej? Zdaniem burmistrza trzeba się zastanowić nad tą linią, ale i nad firmą, z którą miasto ma współpracować, ponieważ na terenie Skoczowa są również i inni przewoźnicy. Linia do Pierśćca i Kowali jest specyficzna, ponieważ nie przejeżdżają tamtędy żadne inne autobusy do innych miejscowości. Jak dodaje – Państwo odsuwa w czasie wdrożenie ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Mamy tego skutki. Są to linie komercyjne, realizowane na wniosek przewoźnika na własne ryzyko i dochód. Tam, gdzie jest niewielu pasażerów, linia po prostu jest zamykana – kwituje burmistrz.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-25 17:20:00
krokusik: Gmina powinna zastanowić się nad wywaleniem tego przewoźnika. Przewoźnik powinien oferować pakiet usług komunikacyjnych, których bilans końcowy się mu opłaca. Bilans końcowy nie oznacza jednak, że tylko opłacalne linie obsługuje. Raz do przodu, raz do tyłu, ale na plus. A takich \"prywaciorzy\" powinno się wywalić i doprowadzić do bankructwa.
2018-04-25 20:14:44
bronek91: Jest jeszcze jedno rozwiązanie.... Skoczów organizuje sobie komunikację miejską lub pozostają dopłaty do interesu. Każda firma co do zasady nie służy jako dobrowolny świadczeniodawca usług publicznych tylko dla interesu. Skoro coś się nie opłaca to albo zamykamy albo dopłacamy. Druga kwestia, czy takie zachowanie nie możnaby zastosować w celu wymuszenia zwiększenia dopłat?
2018-04-25 20:26:39
bronek91: To problemy z przedszkolami, to z przejazdami, ostatnio jakoś dużo dzieje się w tym Pierśćcu i w Kowalach. Przynajmniej lokalni politycy mają okazję się popisać, ponieważ póki co, to tylko oni czerpią największe profity z pokazywania się. Niestety sama obecność w siedzibie firmy czy nagabywanie do pozostawienia kursów lub organizacji nowych, to zbyt mało aby pobudzić miejscowy rynek w tym zakresie. Pozostaje jeszcze otworzyć forum na FC typu Pierściec Skoczów i umawiać się na wzajemne podrzucanie się na Skoczów i odwrotnie. W innych miastach takie możliwości są powszechnie wykorzystywane. Lokalni politycy w celu zwiększenia połączeń mogą również założyć własne firmy przewozowe, wtedy zorientują się, co to znaczy wozić powietrze.
2018-04-25 20:33:55
bronek91: PS pomysł z otwarciem forum na portalu społecznościowym np. u Zuckenberga i wzajemne podrzucanie się może wydawać się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Zaoszczędzi gmina, ludzie zaoszczędzą na paliwie a wolna przestrzeń w samochodach zostanie w pełni wykorzystana. W końcu zaoszczędzi środowisko naturalne. Dla mniej obeznanych, to EKONOMIA WSPÓŁDZIELENIA i takowa jest proponowana przez ruchy lewicowe. Krytyka powinna się odezwać.
2018-04-25 20:58:50
Skoczowianin1950: Firmie TRANSKOM brakuje kierowców i dlatego likwiduje rzekomo nierentowne kursy, tak czy siak Gmina Skoczów powinna sama zorganizować przetarg na uruchomienie komunikacji miejskiej w Gminie, aby każde sołectwo połączyć transportem z miastem Np. <br />1) Pierściec Brzózka - Pierściec Uchylany - Pierściec Skrzyżowanie - Kiczyce - Skoczów Szkoła - Skoczów D.A. - Skoczów Górny Bór - Bładnice - Nierodzim Szkoła , <br />2) Skoczów D.A. - Kiczyce - Pierściec - Iłownica Centrum - Roztropice - Rudzica<br />3) Skoczów D.A. - Kiczyce - Pierściec - Kowale - Wieszczęta - Łazy<br />4) Skoczów D.A. - Skoczów Bielska - Dolny Bór - Kowale - Wieszczęta - Bielowicko<br /><br />albo Przedłużyć linię przez Kiczyce i Pierściec na trasę Skoczów D.A. - Kiczyce - Pierściec - Iłownica Centrum - Landek - Chybie Centrum - Zabłocie Centrum - Strumień Rynek
2018-04-28 07:34:03
IRAs108: A po co remontowali drogę powiatową na odcinku Pierściec-Kowale. Nie mogłem wtedy znaleźć kto, dlaczego i po co. AUtobus nie mógł dojechać do Kowali. LUdzie się zdenerwowali i przestali jeździć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją