Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Giving Circle w Cieszynie - wygrał projekt "Ratujmy nietoperze"

To było wyjątkowe spotkanie przedstawicieli biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji, podczas którego darczyńcy mieli możliwość wesprzeć wybrany przez siebie projekt społeczny. Licytacja odbyła się we wtorek (16.04) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn.

Giving Circle to innowacyjna forma filantropii uczestniczącej. W Cieszynie to wydarzenie odbyło się po raz drugi. W tym roku zaprezentowały się trzy organizacje, wybrane w konkursie. Każda z nich miała po 6 minut na zaprezentowanie swojego projektu oraz 6 minut na to by odpowiedzieć na ewentualne pytania z widowni. W drugiej części spotkania publiczność została poproszona o zadeklarowanie kwot, które chce przekazać na wskazany cel. Ważną rolę stanowił ambasador projektu, który przekonywał widownię, że warto zainwestować w dany pomysł. Zaproponował także pierwszą wpłatę. Zaoferowane kwoty były rejestrowane. Każdy projekt miał dwie rundy licytacji.

Giving Circle –krąg darczyńców jest bardzo popularny w USA, Australii i Wielkiej Brytanii. W Cieszynie przedstawiono trzy projekty: „Zadbajmy o bezdomne koty – zbudujemy domki dla kotów w Cieszynie” Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” ambasador: Maria Juroszek; „Krótki film o nadzwyczajnych kobietach w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego” Soroptymist International Klub w Cieszynie – ambasador Irena French; „Ratujmy nietoperze – ochrona nietoperzy, naszych nocnych sprzymierzeńców w walce z owadami” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku – ambasador Grzegorz Sikorski.

Po emocjonującej licytacji pierwsze miejsce zajęły nietoperze. Na realizacji tego zadania udało się pozyskać 2220 zł. Jest to kontynuacja projektu z zeszłego roku pt. „Ptaki i my”, który okazał się dużym sukcesem – społecznym, ekologicznym i dodatkowo medialnym. Nasz film projektowy zdobył nagrodę główną. Został doceniony przez Polską Akademię Rozwoju Filantropii. Nagrodę w Warszawie odebraliśmy w marcu. Giving Circle to dla nas wydarzenie prestiżowe. Liczymy na nasze społeczeństwo, że nie tyle finansowo, co wesprze nas później w działaniu. Budowaniu budek, uczestniczeniu w prelekcjach, w zawieszaniu, w całym tym przedsięwzięciu – przyznała w rozmowie z OX.PL Sylwia Grzebień ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik. Dodajmy, iż zwycięski projekt zakłada wybudowanie 30 budek dla nietoperzy, które zostaną zamontowane w sprzyjających nietoperzom miejscach. W ramach zadania zaplanowano również wykłady związane z ekologią i przyrodą.

Na drugim miejscu znalazł się projekt „Krótki film o nadzwyczajnych kobietach…”. Celem którego jest wzbogacenie spojrzenia na lokalną historię oraz poszerzenie wiedzy o dorobku i zasługach kobiet Śląska Cieszyńskiego. Film będzie udostępniony bezpłatnie m.in. w czasie spotkań promujących lokalną historię, także poza granicami regionu oraz w szkołach, uczelniach, mediach.

Na trzecim miejscu pod względem środków znalazł się projekt „Zadbajmy o bezdomne koty”. Fundacja „Lepszy Świat” chce zaangażować lokalną społeczność w opiekę nad kotami wolno żyjącymi, edukować dzieci i młodzież, że o takie koty również należy dbać i pomagać im przetrwać złą pogodę. Projekt zakłada budowę 20 kocich domków z trwałych materiałów, izolowanych termicznie. Domki będą malowane przez lokalnych artystów, tak aby stanowiły element krajobrazu. Każdy domek będzie miał swojego „kociego karmiciela”. Koszt jednego domku to około 100 zł. Mamy pomysł, żeby w najbliższych latach takie domki pojawiły się nie tylko w Cieszynie, ale na terenie całego powiatu. W innych miastach Polski takie rzeczy się dzieją. Jest to coraz bardziej popularne. Do takich akcji włączają się prezydenci miast, wójtowie, burmistrzowie, starostwo. Mam nadzieję, że u nas ten projektu również uda się rozwijać w najbliższych latach. Chcemy aby te domki pojawiły się na osiedlach, w okolicach domów jednorodzinnych gdzie są skupiska kotów – tłumaczyły Anna i Aleksandra z Fundacji Lepszy Świat z Cieszyna.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: