Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

GIS Day w Cieszynie

Konkurs rozstrzygnięty. Nagrody i wyróżnienia wręczone. W miniony piątek (14 grudnia) w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyły się obchody Dnia GIS, czyli systemów informacji geograficznej.

Wraz z godziną 10.00 w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie rozpoczęły się obchody Dnia GIS. Wydarzeniu towarzyszyło wręczanie nagród i wyróżnień laureatom i uczestnikom I edycji Konkursu Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego. - Konkurs jest wynikiem prac podjętych bardzo niedawno. GIS day funkcjonuje zaledwie od kilku lat, nowoczesne technologie sprawiają, że do tej pory nieznana dziedzina wiedzy staje się bardzo aktywną, intensywnie rozwijającą się ... – podkreśla Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński.

Do Konkursu Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego pod hasłem "Znane i nieznane miejsca Ziemi Cieszyńskiej" zgłoszonych zostało 27 prac. 16 spośród nich spełniło wszystkie warunki i podlegało ocenie. W konkursowych zmaganiach udział wzięła młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zamieszkała na terenie powiatu cieszyńskiego. Konkurs polegał na utworzeniu przez uczestników w Systemie Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego baz danych różnorodnych obiektów położonych na obszarze Ziemi Cieszyńskiej, stanowiących dziedzictwo historyczne, kulturowe lub przyrodnicze Ziemi Cieszyńskiej lub prezentujących miejsca ciekawe i warte polecenia.

- Pamiętamy jeszcze te czasy, kiedy idąc na wycieczkę korzystaliśmy ze starych map papierowych. Czas jednak szybko się zmienia, nowoczesne technologie postępują w zawrotnym tempie, a zatem był oczywiście kwestią czasu moment, kiedy mapa papierowa zostanie przeniesiona na ekran monitora... Nowoczesne technologie sprawiają, ze mapa staje się coraz bardziej interaktywną, mamy tam wiele warstw i wiele informacji. Jak się okazuje informacje te, sami możemy edytować, czego przykładem jest właśnie ten konkurs - mówi Jerzy Nogowczyk.

Dzień obchodów „GIS Day w Cieszynie” swoim wystąpieniem uświetnili: Marcin Bajorski (ISPiK S.A.), Jacek Kozłowski (Geoinfo), Maksymilian Ufa (ESRI Polska), Krzysztof Borys (Geobid) oraz Piotr Gigoń (ITPunkt). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął europoseł Jan Olbrycht, który ufundował nagrodę główną w konkursie "Znane i nieznane miejsca Ziemi Cieszyńskiej".

Pierwsze miejsce i nagrodę główną komisja przyznała uczennicy  Liceum im. Stalmacha w Wiśle Aleksandrze Michalik. II miejsce zdobyła Katarzyna Szczotka z II Liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, III wywalczyła Monika Urbaś z III Liceum im. Szybińskiego w Cieszynie.

Pozostałe miejsca:
4. Adam Polok
5. Krzysztof Bardzik
6. Magdalena Cieślar
7. Justyna Pyszny
8. Stella Madejska
9. Miriam Żur
10. Monika Chrapek
11. Tomasz Bujok
12. Katarzyna Kulesza
13. Katarzyna Poloczek
14. Estera Wojnar
15. Dawid Brachaczek
16. Klara Puzoń

- Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zainteresowali się tą nowa gałęzią wiedzy i spróbowali z dużym sukcesem swoich sił w tym konkursie. Wasza obecność jest niezmiernie budującą i dobrze wróży na przyszłość w zakresie wykorzystywania systemów informacji przestrzennej. Dziękuję również jury, które miało przyjemność oceniać prace, oraz wszystkim zaangażowanym … - dodaje starosta cieszyński.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: