Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Obrazkową Drogą w Hamrach

Propozycja idealna na wycieczkę z dziećmi. Trasa nie jest zbyt długa, za to urozmaicona kolorowymi obrazkami zawieszonymi na drzewach. Mają one swoją ciekawą historię, a jeśli ktoś jako tako rozumie po czesku, przed wyruszeniem może zabrać z pobliskiego centrum informacji turystycznej 4-stronicową ulotkę formatu A5 z opisem Obrazkowej Drogi i zadaniami do wykonania podczas jej przemierzania.

Do przejścia mamy 10 km. Trasa zaczyna się w Starych Hamrach, przy przystanku autobusowym, turystycznym drogowskazie i restauracji Samčanka. Dojechać tutaj można zarówno transportem publicznym, jak i samochodem. By dojechać do Starych Hamrów należy w Czeskim Cieszynie kupić bilet do Frydlantu nad Ostrawicą. Jedziemy pociągiem do Frydku-Mistku, gdzie przesiadamy się na pociąg do Frydlantu. Tam natomiast wsiadamy w autobus linii 348 do Starych Hamrów. Cała podróż, z dwoma przesiadkami, trwa 1,5 godziny, a pociągi i autobusy są ze sobą dobrze skomunikowane. Wysiadamy na przystanku Staré Hamry, Samčanka, Obecní úřad. Tutaj właśnie zaczyna się Obrazkowa Droga (Obrázková cesta na Javořinku).

Sama Obrazkowa Droga ma zaledwie 2,5 km i prowadzi na Javořinku. My jednak, chcąc zrobić sobie dłuższą wycieczkę i nie iść tam i z powrotem tą samą drogą, wpierw kierujemy się ścieżką dydaktyczną Javořina - Němčanka – Samčanka. Prowadzi ona przez pierwsze 1,3 km żółtym szlakiem turystycznym, po czym odbija w lewo. Ścieżka dydaktyczna naniesiona jest na mapy.cz, warto więc mieć ze sobą tablet lub smartfon z mapą. W terenie oznaczona jest drewnianymi drogowskazami ustawionymi na rozdrożach. Na ścieżce ustawiono także tablice z fotografiami i informacjami o historii i teraźniejszości regionu.

Szlak prowadzi lasem. Raz po raz wyłaniają się widoki. Widać m.in. Łysą Górę. Na trasie znajduje się kilka źródełek, z których można napić się świeżej wody.

Ścieżka dydaktyczna Javořina - Němčanka – Samčanka po 6,5 km doprowadzi nas do polany w przysiółku Javořina. Przysiółek, w dawnych czasach zamieszkały na stałe, administracyjnie częściowo należy do gminy Stare Hamry, a częściowo do gminy Biała (Bílá).

Na polanie, administracyjnie już na terenie Bilej, znajduje się dzwonnica Martin. Wybudowano ją w 2015 roku. Jest to w zasadzie zadaszone miejsce do siedzenia. Na krytym gontem dachu umieszczono dzwon, na którym każdy może zadzwonić, co niewątpliwie będzie atrakcją, gdy na wycieczkę wybierzemy się z dziećmi. Imię nadano obiektowi od Martina Lukeša, mieszkańca przysiółku, który żył w latach 1893 - 1977. W dzwonniczce zawieszono jego zdjęcie. Gdy nowo wybudowaną dzwonniczkę otwarto w sierpniu 2015 koku, audycję o niej nadała ostrawska rozgłośnia czeskiego radia. Wysłuchać można ją tutaj.

Na polanie z dzwonniczką znajduje się także rogacz z turystycznymi drogowskazami. Stąd prowadzić nas będą już do samego końca znaki niebieskiego szlaku turystycznego. Pokrywa się on z Obrazkową Drogą. Jest to droga, którą dawniej dzieci chodziły z przysiółka Javořina do szkoły. By umilić im drogę Teta Pepinka (Ciocia Józefa), czyli Josefa Tomášková porozwieszała na ich codziennej drodze do i ze szkoły kolorowe obrazki. Powieszone na drzewach kolorowe obrazki uzupełnione są o krótkie, mądre teksty edukacyjne. Z oryginalnych 12 obrazków zawieszonych przez Tetę Pepinkę do dziś zachował się tylko jeden. Pozostałe zostały zastąpione już przez gminę nowymi. Oprócz samych obrazków na szlaku spotkamy także ławki, na których można przysiąść i źródełka, z których można napić się wody.

Szlak poprowadzi nas wpierw pomiędzy domostwami przysiółka Javořina, a dalej lasem. Choć teraz jest już dobrze oznakowany znakami niebieskiego szlaku turystycznego, to nadal trzeba zachować czujność, gdyż na wielu rozdrożach prowadzi nieoczywistymi ścieżkami. Jak choćby w miejscu, w którym przecina szeroką, leśną drogę i prowadzi wąziutką ścieżyną w gąszcz. 

Po 2,1 km od dzwonniczki na Javořinie szlak doprowadzi nas do głównej drogi Hamry – Biała. Skręcamy w lewo. Ostatnie pół kilometra to już mało przyjemne dojście do miejsca, w którym kończymy naszą wycieczkę. Szlak prowadzi bowiem na tym odcinku wzdłuż głównej, nie posiadającej chodnika, drogi.

Wycieczkę kończymy w tym samym miejscu, w którym zaczynaliśmy – przy przystanku autobusowym Staré Hamry, Samčanka, Obecní úřad. Stąd odjeżdżamy autobusem do Frydlantu. Z Frydlantu natomiast udajemy się pociągiem do Czeskiego Cieszyna z przesiadką we Frydku-Mistku. Chyba, że na parkingu przy Samčance pozostawiliśmy samochód.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: